Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   2 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

<<1234567>>


0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.10.2010 19:55:13
Szare A Fu Fu
Smokełke
4w5 od wielu lat wychodzi mi to samo :P

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 1:12:39
lew
Anthro
4w5 i w sumie...pasuje jak ulał xD
To nie ja,to moja Shauma ;3

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 1:26:16
Puffgryf zaczepno-obronny
Wcześniej bardzo długo 4w5.
Teraz z przemyśleniem 8w9 - Szef Rozjemca.

Dużo racji i trochę boli. x3

Każdy zasługuje na drugą szansę.
Na trzecią... niekoniecznie.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 3:09:08
Wilk falklandzki
Anthro
4w5 nawet mi to odpowiada ale zobaczę jak wyjdzie za parę lat
22:06 - RosyjskaCzapka: ta, okazuje się że my chowający się pod osłoną internetu jesteśmy lepszymi ludźmi w środku niż ci lansiarze/szmaciasze

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 7:13:44
Niedźwiedź
Robiłem jakieś dwa lata temu i wyszło mi 5w4. Całkiem pasuje :D

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 8:10:00
PERMABAN
Za każdym razem jak to robię, to wychodzi mi co innego. Teraz 5w4, w 2008 3w4, a w 2009 samo 5 xd

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 8:39:20
Żółw
Anthro
Mi też wyszło 5w4 :V

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 12:46:20
tygrys, niedzwiedz i wilk
Hybryda
Mi wyszło 7w8 i pasuje na 90%

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 13:05:58
lisica polarna
Anthro
Kiedyś 4w5 teraz 6w7

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 14:46:23
żbik
Anthro
4w5
nie czuję sie oryginalna x3
"If every porkchop were perfect, we wouldn't have hotdogs"

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 15:18:43
Arctic
Anthro
Wyszło 9w1 i bardzo pasuje

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 16:24:49
Vulpes Vulpes
Anthro
Jest jakieś 9w8, ale nie wszystko się zgadza... ALE...

Cytat:
Słynne dziewiątki ze skrzydłem osiem: Clint Eastwood


:lolk:
Ostatnio edytowany przez Armour_Vulphart dnia 19.08.2013 16:25:37

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 16:34:55
Wilczek
Anthro
3w4
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 16:40:19
Uncia Hortensis
Rabatka
Jak ostatnio temat się podbił to zrobiłem, teraz drugi raz i dalej jest 5w4. Pasuje jak każdy inny horoskop :-Pk

Nie zgadzam się jednak z testem. Często odpowiedź A jest dla mnie uzupełnieniem B, albo całkiem nie są sensowne.

Przykład pierwszego:
Wolę raczej wykonywać pracę:
A) poprawnie i solidnie, nie na skróty w celu zwiększenia wydajności
B) wydajnie i pomyślnie, niekoniecznie perfekcyjnie


Przecież poprawna i solidna praca jest najbardziej wydajna. Jeżeli nie jest wydajna i pomyślna to nie była poprawna ani solidna.
Myr

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 19.08.2013 23:16:43
Border Collie
Anthro
Dawniej 1w2 teraz 4w5. Niezła zmiana... szczerze mówiąc wyniki testu zależą dużo od podejścia i akutalnego humoru.
(A ta wypowiedz potwierdza założenia 4 :P)


I'm wondering whether alcohol makes difference or not x3
I can't be like you so just let me be myself.

3
(+3|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 1:33:07
Trickster
Anthro
Moje badania nad enneagramem posunęły się nieco dalej niż do strony podanej w pierwszym poście. Jak tylko zobaczyłem na wyprzedaży książkę o tej tematyce, od razu kupiłem i przeczytałem. Okazuje się, że (przynajmniej z tego co mówi książka znawcy tematu) nie istnieje test, który w 100% określi Twój typ osobowości, mało tego, najlepiej jest usiąść i przeczytać po kolei opis wszystkich typów, a następnie własnoręcznie dopasować się do enneagramu. W Ameryce istnieją ponoć nawet warsztaty zajmujące się odkrywaniem własnego typu i ich praktycznym zastosowaniu w życiu codziennym.

Ponadto człowiek może wykazywać cechy wielu typów, bo enneagram jest jedynie schematem pewnych zachowań, główną osią osobowości danej osoby, a nie kompletną mapą człowieka. Autor wspomina, że enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche. Oznacza to, że w każdym z nas jest odrobinka każdego typu, tylko po prostu "blokujemy się" w jednym z nich bo akurat dla nas jest "wygodny" i odpowiada naszym przekonaniom i wierzeniom. :) Gdyby wszystkie osoby wykazywałyby cechy konkretnego typu enneagramu, to istniałoby tylko 9 rodzajów ludzi (plus "skrzydła") a wiadomo, że świat tak nie działa. Książka już na początku zaznacza, że każdy człowiek jest unikatem, indywidualną jednostką i enneagram nie służy do ich szufladkowania, lecz bliższego poznania pragnień i odczuć danej osoby. Wszystko po to, by wszystkim żyło się lepiej. No i plus w tym, że jest to podstawowy model wykorzystywany w psychologii i na pierwszym roku studenci często bawią się enneagramem określając typy swoich kolegów, nauczycieli etc.

Książka naprawdę zagłębia się w temat i tłumaczy każdy aspekt enneagramu i jest on o wiele bardziej skomplikowany niż to co podali na stronie. Prócz standardowego "skrzydła" dochodzą również "aspekty" czyli chwilowe oddziaływania typów które łączą się strzałkami z Twoim. Jeśli jesteś czwórką, możesz mieć "skrzydło" w postaci sąsiedniej cyferki czyli 4w3 (wcześniejsze) i 4w5 (późniejsze). Aspekt zaś to jeden z dwóch typów połączonych kreskami z Twoim typem na enneagramie. Oddziaływanie może być pozytywne lub negatywne. Na przykładzie czwórki - czwórka łączy się kreskami z 1 i 2, oznacza to, że osoba z typem 4 w sytuacjach stresu i negatywnych emocji, może przyjmować chwilowo negatywne cechy 1 lub/i 2, a w chwilach nieopanowanej euforii pozytywne cechy 1 lub/i 2. Właśnie dlatego niezwykle ciężko jest niektórym dopasować się do konkretnego typu, ponieważ faktycznie identyfikują się z więcej niż jednym typem. Warto wtedy sprawdzić, czy typy te łączą się ze sobą strzałkami na enneagramie. ;)

Następnym aspektem enneagramu są cnoty/namiętności. Jest to pojedyncza główna cecha, filar, na którym opiera się dany typ. Oczywiście pierwsza z nich to cecha pozytywna. (kiedy w danej chwili czujemy się wyluzowani) Podczas gdy namiętność to ta negatywna. (kiedy jesteśmy ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ lub zestresowani). Oto namiętności i cnoty wszystkich typów:

1. Gniew / Harmonia-Pogoda Ducha
2. Pycha / Pokora
3. Kłamstwo / Autentyczność
4. Zawiść / Równowaga
5. Skąpstwo / Rozrzutność-Obojętność
6. Strach / Odwaga
7. Zachłanność / Powściągliwość
8. Rozwiązłość / Niewinność
9. Lenistwo / Aktywność

Ach, i jeszcze jedno, można być typem bez żadnego "skrzydła", np. po prostu 4, lub wykazywać cechy jednocześnie obydwu "skrzydeł", a strona o tym również zapomniała wspomnieć. :3 Miejsce skrzydeł traktowałbym jak wycinek pizzy której obydwie krawędzie dotykają cyferek po bokach. Możemy być umieszczeni w dowolnym punkcie na tej najbardziej zewnętrznej części pizzy. Na środku (4), bliżej jednej krawędzi (4w3) lub bliżej drugiej (4w5).

Warto zaznaczyć, że człowiek zmienia się w ciągu swojego życia, wbrew temu co mówił House (może dlatego da się teraz ze mną wytrzymać :D) i typ enneagramu również może przeskoczyć na inny. Innym powodem dla którego może wychodzić inny typ jest oddziaływanie aspektu, dlatego testy na enneagram powinno robić się w jak najbardziej neutralnym nastroju, a już na pewno nie kiedy ktoś jest obok, ponieważ włączają się w nas inne osobowości, ale to już temat na... inny temat. [off-top] Wieloosobowości to też ciekawa rzecz, a jestem pewien, że wśród futer wyniki testu na spójność osobowości mogłyby okazać się dość przerażające. [/offtop] I jak mówiłem, olać ten test, przeczytać solidną książkę o enneagramie i samemu wykminić kim się jest, a nie opierać się na wadliwym algorytmie!

Osobiście jestem 4 z nijakim skrzydłem, które bardziej wychyla się w stronę 3. Zauważyłem, że bardzo często odzywają się we mnie cechy 1, która w końcu jest z 4 jest połączona. Zwłaszcza jak się wk**** to jedynka daje mi w kość bezsensownym gniewem i rejdżem, podczas którego nie da się do mnie nic powiedzieć i przemówić do rozsądku. :P

I dziękuję wszystkim, którzy dotarli aż tu, mam nadzieję, że czas, który spędziłem przy tych książkach okazał się przydatny. Jeśli zainteresowanie tematem będzie większe to będę mógł odpowiedzieć na jakieś pytania i rozwinąć różne aspekty. Np. zauważyłem, że w książce są podane zupełnie inne słynne osoby z danymi typami, niż te na stronie, więc mogę je przepisać. :)

1
(+1|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 6:36:00
Wilk
Zwierzę
Cytat z "Rave": (Link »)
Autor wspomina, że enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche. Oznacza to, że w każdym z nas jest odrobinka każdego typu, tylko po prostu "blokujemy się" w jednym z nich bo akurat dla nas jest "wygodny" i odpowiada naszym przekonaniom i wierzeniom.


Oznaczałoby to, że ludzką osobowość da się kompletnie scharakteryzować przy pomocy jedynie 9 zmiennych (a enneagram jest uproszczeniem wskazującym tę o najwyższych wartościach, plus ewentualnie która z sąsiednich dominuje.)

Pozwól, że będę szczery.

Cała ludzka psychika to tylko 9 pokręteł.

Bzdura.
--sf.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 13:19:15
Niedźwiedź
Enneagram opisuje tylko pewne utarte schematy ludzkich zachowań, a tych nie ma dużo. Nie opisuje człowieka konkretnie i szczegółowo, bo zmiennych byłoby na pewno więcej niż 9.
W poście Rave'a jest napisane mętnie, bo w jednym miejscu jak wół stoi "enneagram jest jedynie schematem pewnych zachowań, główną osią osobowości danej osoby," a tuż obok "Autor wspomina, że enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche". Trochę sprzecznie :P

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 14:06:43
Trickster
Anthro
Cytat z "Fixxer": (Link »)
W poście Rave'a jest napisane mętnie, bo w jednym miejscu jak wół stoi "enneagram jest jedynie schematem pewnych zachowań, główną osią osobowości danej osoby," a tuż obok "Autor wspomina, że enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche". Trochę sprzecznie :P


Nie, nie sprzecznie. Może przez to, że użyłem słowa enneagram w obydwu zdaniach. Chodziło mi o: Enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche, zaś konkretne jego TYPY są jedynie schematem zachowań i główną osią osobowości na której opiera się charakter konkretnej jednostki, ponieważ w nim czuje się najwygodniej. Pisałem to o 2 w nocy, sorry. ; P

Cytat z "sharpy": (Link »)
Oznaczałoby to, że ludzką osobowość da się kompletnie scharakteryzować przy pomocy jedynie 9 zmiennych (a enneagram jest uproszczeniem wskazującym tę o najwyższych wartościach, plus ewentualnie która z sąsiednich dominuje.)

Pozwól, że będę szczery.

Cała ludzka psychika to tylko 9 pokręteł.

Bzdura.


Cytatem na cytat.

Cytat z "Rave": (Link »)
Gdyby wszystkie osoby wykazywałyby cechy konkretnego typu enneagramu, to istniałoby tylko 9 rodzajów ludzi (plus "skrzydła") a wiadomo, że świat tak nie działa. Książka już na początku zaznacza, że każdy człowiek jest unikatem, indywidualną jednostką i enneagram nie służy do ich szufladkowania


Jak mówiłem typy są tylko pewnym schematem, który nie da się w 100% dopasować do każdego człowieka, ponieważ każdy jest INNY, każdy jest UNIKALNY i to jest według mnie w ludziach fascynujące. Nie znajdziesz drugiej takiej samej osoby, bo każda kształtowana jest przez swoje własne życie i doświadczenia.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 14:34:15
Smok
Anthro
Z ciekawości test zrobiłem i wyszło mi 5w4. Nawet trafnie.
Potem, także z ciekawości, przeczytałem opisy innych modeli. O większości mogę powiedzieć, że też byłyby "nawet trafne".
Widać jest to tak samo konkretne jak horoskop z kolorowego czasopisma.

Podczas wypełniania testu miałem poważne problemy ze zrozumieniem pytań i na wiele musiałem odpowiedzieć "środkowo". Po prostu były tak ogólnikowe, że ciężko było przypasować do nich jakikolwiek kontekst. Po paru takich odpowiedziach czekałem już tylko na pytanie typu::
"Ogólnie:
A) się wie
B) się nie wie"

Nie traktowałbym tego testu poważnie i nie sugerowałbym się wynikami. Nie wszystko da się posegregować, ostemplować i równo poukładać w szufladkach.
0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 15:37:17
Cytat z "Rave": (Link »)
Następnym aspektem enneagramu są cnoty/namiętności. Jest to pojedyncza główna cecha, filar, na którym opiera się dany typ. Oczywiście pierwsza z nich to cecha pozytywna. (kiedy w danej chwili czujemy się wyluzowani) Podczas gdy namiętność to ta negatywna. (kiedy jesteśmy ♥♥♥♥♥♥♥♥♥ lub zestresowani). Oto namiętności i cnoty wszystkich typów:

1. Gniew / Harmonia-Pogoda Ducha
2. Pycha / Pokora
3. Kłamstwo / Autentyczność
4. Zawiść / Równowaga
5. Skąpstwo / Rozrzutność-Obojętność
6. Strach / Odwaga
7. Zachłanność / Powściągliwość
8. Rozwiązłość / Niewinność
9. Lenistwo / Aktywność


Jak widzę takie zestawienie to mi się ta durna nauczycielka z filmu "Donnie Darko" przypomina. Ta, która naprzeciw miłości stawiała strach.
Dużo tu się nie klei kupy, bo o ile trudno jest znaleźć antonim do zawiści, to jednak "rozrzutność" nijak nie jest przeciwieństwem "skąpstwa". Powinno być raczej: "Skąpstwo / Hojność" albo "Oszczędność / Rozrzutność". Podobne "błędy" są też w pytaniach, w samym teście - to dezorientuje i nie pozwala udzielić rzetelnej odpowiedzi.

Może jestem upierdliwy i się czepiam jakiegoś mało znaczącego szczegółu, ale cóż: taka jest właśnie moja natura.

Rave: czyżbyś był przekładał te testy i badania z jakiegoś obcego języka?
Veritas odium parit, obsequium amicos.
Y. Du er ikke alene.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 20.08.2013 17:55:28
Wilk
Zwierzę
Cytat z "Fixxer": (Link »)
Enneagram opisuje tylko pewne utarte schematy ludzkich zachowań, a tych nie ma dużo. Nie opisuje człowieka konkretnie i szczegółowo, bo zmiennych byłoby na pewno więcej niż 9.
W poście Rave'a jest napisane mętnie, bo w jednym miejscu jak wół stoi "enneagram jest jedynie schematem pewnych zachowań, główną osią osobowości danej osoby," a tuż obok "Autor wspomina, że enneagram ukazuje wszystkie elementy naszej psyche". Trochę sprzecznie :P


Ja to rozumiem jako "Enneagram wybiera dominujący spośród 9 parametrów" czyli "główną oś" spośród zestawu 9 osi, który to zestaw jest już kompletnym opisem psyche.
--sf.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 21.08.2013 17:10:25
Niedźwiedź
Zrobiłem test teraz i dla odmiany wyszło mi 8w7. Przeczytałem opis i chyba mniej mi pasuje.

0
(+0|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 21.08.2013 21:46:25
Smok Europejski
Smok
Hmm....
Wyszło mi 4w3... "Arystokrata". Oh you! Like a sir!
Cóż, mniejsza z nazewnictwem.... w większości prawda, ale zdarzały się zdania, z którymi bym się kłócił. Mimo wszystko te części, które pasowały były nawet zgodne z prawdą, więc test całkiem trafny. Tylko te nazwy są czasami rozbrajające.
Nie ma rzeczy niemożliwych, tylko wyobraźnia nas ogranicza.

1
(+1|-0)
Re: Enneagram
Wysłano: 21.08.2013 23:11:52
Owczarek australijski
Anthro
Cytat z "Draco_Draconis": (Link »)
Hmm....
Wyszło mi 4w3... "Arystokrata". Oh you! Like a sir!
Cóż, mniejsza z nazewnictwem.... w większości prawda, ale zdarzały się zdania, z którymi bym się kłócił. Mimo wszystko te części, które pasowały były nawet zgodne z prawdą, więc test całkiem trafny. Tylko te nazwy są czasami rozbrajające.


Też mam 4w3. Nazwa przednia... Co do opisu - w większości się zgodzę. Chociaż nie z kontrowersyjnym sposobem ubierania się... Zemsta i zazdrość też raczej nie u mnie ale potrzeba dowiedzenia innym, że są w błędzie jak najbardziej :lolk:

 Aby pisać należy być zalogowanym
<<1234567>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane