Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

<<12


Anonim
0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 5.06.2009 23:12:40
Beda ci wmawiac ze sie mylisz, zobaczysz! :P

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 5.06.2009 23:16:55
Zwierzę
Cytat z "Solon":
Miał tu ma myśli obaloną już teorie super strun i kilka innych.


Mógłbyś wrzucić link, jak ją obalili?

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 5.06.2009 23:17:03
Futrzasty Esteta
Anthro
Nie prawda sprawozdanie da sie zrobić w 4h a na solówce ma sie godzinie :P.
I jak mawia dr bareła to dość czasu, zwłaszcza jak ma sie kalkulator kiedyś studenci wyrabiali sie z suwakiem logarytmicznym.
Kwestia praktyki i kwestia chęci. Niepewności a po co sie bawić masz rozkłady t-studenta i koniec co chcieć więcej xD.





Nie wrzucę bo nie ma.
Może inaczej nie została uznana we wszystkich środowiskach i jest traktowana jak ładna bajeczka.
A słyszałem o tym z okazji festiwalu nauki trzy lata temu jak prowadził profesor z Holandii tajemnice czarnej materii, oraz na wacie profesor inny mówił o Teorii względności einsteina i potem właśnie odnosił sie do nowych waracji tej teorii i miedzy innymi stwierdził że ta teoria ze teoria ta jest podważona.
Tłumaczył coś o istnieniu jakiś dziwnych kwarków według tej teorii których obserwacji nie potwierdzają. Ale na serio nie pamiętam już jak to szło a linków z takimi informacjami z reguły nie ma :/.
Ale w poniedziałek będę miał spektroskopie wiec zapytam sie prof. Serwatowskiego on siedzi w rezonansach jądrowych wiec coś może wiedzieć ^^.
Ostatnio edytowany przez Solon dnia 5.06.2009 23:26:18

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 5.06.2009 23:47:52
jestę kapibarę
Przeczytałem pierwszy post tematu.

I zawyłem z rozpaczy.

Nie powinni rozmyślać ludzie, którzy nie mają ku temu absolutnie żadnych, najmniejszych predyspozycji.

Nie wywalę tego tylko dlatego, że w pozostałych postach ktoś myśli.
Przynajmniej w niektórych.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 5.06.2009 23:49:39

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 5.06.2009 23:55:05
Angora Turecka
Anthro
Jak już rozwiązaliście jakże trywialny problem wahadeł w próżni to ja zacytuje coś co dziś widziałem w Mythbusters:

Problem tyczy się tego czy znajdujący się na aktywnej taśmie podajnikowej odpowiednio przeskalowanej samolot może wzbić się w powietrze. Jeszcze prościej i dokładniej - powierzchnia pod kołami samolotu przesuwa się w stronę A z prędkością 40 km/h, natomiast samolot porusza się w stronę B przeciwną do strony A z taką samą prędkością 40 km/h (generewoaną przez ciąg silnika i śmigło, tak więc koła obracają się jedynie w wyniku tarcia spowodowanego dociskiem - siła ciężkości). Wiadomo też, że samolot należy do klasy ultralekkich, waży 180 kg, i do osiągnięcia optymalnej prędkości i wzniesienia się wystarczy owe 40 km/h.

I teraz jest zonk, bo pewne elementarne zasady codziennej logiki nakazują stwierdzić - że samolot nie ma prawa się wznieść, ponieważ do jego wzniesienia potrzeby jest przede wszystkim ruch powietrza pod skrydłem, co wytworzy nam siłę nośną.
Ale przeprowadzane w rzekomym odcinku MB doświadczenia w pomniejszeniu i w pełnej skali wykazały, że pomimo taśmy podajnikowej, która w sposób wybitny zmniejsza prędkość lub wręcz ją niweluję (samolot w eksperymencie w skali 1:1 na pewno nie osiągnął 40 km/h dzięki pracy taśmy), samolot zdołał się zwbić w powierze (skala eksperymentu 1:1).

Wytłumaczenie z MB było powiedzmy mało konkretne - za sprawcę uznano silnik i śmigło, które generują siłę ciągu i pchają samolot do przodu niezależnie od pracy kół i taśmy). Odniesiono się do sytuacji podobnej w której napędzany swoimi kołami samochód generuje tarcie z powierzchnią. W każdym razie, ja osobiście nie czułem się zbyt przekonany teorią Adama i Jamie'go, i byłem dość zdziwiony że im się to udało. Możliwe że część powietrza dostaje się pod skrzydła dzięki zasysaniu przez śmigło, ale nie wiem czy tego typu wyjaśnienie byłoby sensowne (samolot musiałby generować sobie sam tunel aerodynamiczny, w którym wytwarzały by się wszystkie 4 siły dla samolotu, w tym nośna).

Tak więc dla mnie to możliwe, gdyby faktycznie taki tunel powstawał przy odpowiedniej mocy silnika (w stosunku do masy samolotu i powierzchni skrzydeł), ale bardzo wątpliwe jednocześnie.

Co wy na to ;) ?

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 9:50:32
Wilk
Anthro
A jaki to odcinek. Musze sobie to obejrzeć, bo pierwsze słyszę o tym eksperymencie.

Ale dla mnie trochę dziwne to się wydaje.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 10:22:28
gryf
PERMABAN
Eee, to proste jak Lepper...
Samolot nie porusza się względem podłoża na którym stoi taśmociąg, ale porusza się względem powietrza bo powietrze jest lokalnie pompowane przez śmigło. A skoro porusza się względem powietrza to powstaje siła nośna.

Sytuacja dokładnie odpowiada przypadkowi kiedy to samolot startuje z wiatrem. W zasadzie to powinno się startować pod wiatr, ale jeśli moc jest wystarczająca, masa nie za duża, i pas startowy odpowiednio długi, to da się też z wiatrem.
Téj sadniesz na ptôcha Gryfa i zajedzesz znowu do pomorscij zemi. Ale Gryfa muszysz słuchac. I kôżdy rozkôz spełnic, bo nie dôjdzesz...

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 13:03:01
Zwierzę
No właśnie, sprawdzili z jaką prędkością i w jakim kierunku wiał wiatr?

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 16:50:08
Angora Turecka
Anthro
Eksperymenty w skali pomniejszonej jak i 1:1 robili w warunkach bezwietrznych. Natomiast jak pisałem, zupełnie nie zastanawiali się jak wyglądała sprawa ciągu silnika i prądów pod skrzydłami. Ich wyjaśnienie było wyjątkowo pokrętne i mało przekonujące jednak - po prostu, silnik samolotu działa niezależnie od obrotu kół samolotu dotykających powierzchni taśmy.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 17:14:45
Wilk
Anthro
*Skaner Ragha 3 zakończył szukanie*

Patrzajta co znalazłem. Skala 1:1, taśma, samolot, i start. :-Dk O tym mówiłeś Rynvord?
http://www.youtube.com/watch?v=YORCk1BN7QY
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=YORCk1BN7QY


0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 6.06.2009 19:10:30
Angora Turecka
Anthro
Yep. O tym. Kolejna sprawa, według tego co widać na taśmie, na filmie, nie jestem przekonany czy obie prękości - taśmy i samolotu - były faktycznie równe.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 8.06.2009 0:01:46
Wilk
Zwierzę
Ech, Rynvord -

Kółka samolotu kręcą się dwa razy szybciej.
Wyobraź sobie coś innego: stawiasz na tym samym taśmociągu samochód - terenówkę z wyciągarką. Zaczepiasz linę wyciągarki za słup przed taśmociągiem. Wrzucasz na luz, włączasz taśmociąg (np. na 40km/h w tył) i wyciągarkę (na 1km/h). Za chwilę terenówka zjedzie z taśmociągu dzięki wyciągarce. Jej prędkościomierz wykaże 41km/h (tak się kręcą koła) ale względem słupa porusza się to samo 1km/h co kręci wyciągarka, która w dodatku wcale dużo ciężej nie pracuje niż gdyby taśmociąg był nieruchomy.

Teraz słup zastąp powietrzem a wyciągarkę śmigłem. Musisz pokonać tylko opór toczny kół.
--sf.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 11.06.2009 10:40:03
fioletowy kot w szaliku
Anthro
http://wiadomosci.onet.pl/1988122,441,item.html <- ciekawe. Czy jeżeli z tą gwiazdą coś się stanie, to czy zabraknie nam jej w Orionie? Nigdy nie myślałem, że gwiazdozbiory mogą się zmieniać ;O . Ciekawe, czy jakieś przedhistoryczne ludy zaobserwowały takie znikanie gwiazd z nieba.
Widziałem rzeczy, którym wy userzy nie dalibyście wiary. Flamewary sunące ku obrzeżom permanentnych banów. Oglądałem spamy błyszczące w ciemnościach blisko pustych profili. Wszystkie te posty znikną jak łzy w deszczu. Czas się wylogować...

FFD3a A+ C-- D-- H+ M--- P- R- T+++ W Z Sm RLTI a cn++ d+ e f h* i++ j p sm

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 11.06.2009 12:58:34
Zwierzę
Grygus, prehistoryczne ludy obserwowały zupełnie inne gwiazdozbiory, gwiazdy cały czas się przemieszczają, gasną itp.

Hmm, a to co w artykule, to rzeczywiście dziwna sprawa. Ta stała jasnośc rzeczywiście zabija ćwieka.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 11.06.2009 19:00:07
fioletowy kot w szaliku
Anthro
Cytat z "Scooby":
Grygus, prehistoryczne ludy obserwowały zupełnie inne gwiazdozbiory, gwiazdy cały czas się przemieszczają, gasną itp.


W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Myślałem że gwiazdozbiory były zawsze takie same :P .
Widziałem rzeczy, którym wy userzy nie dalibyście wiary. Flamewary sunące ku obrzeżom permanentnych banów. Oglądałem spamy błyszczące w ciemnościach blisko pustych profili. Wszystkie te posty znikną jak łzy w deszczu. Czas się wylogować...

FFD3a A+ C-- D-- H+ M--- P- R- T+++ W Z Sm RLTI a cn++ d+ e f h* i++ j p sm

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 19.07.2009 1:22:57
Kociak
Anthro
potrzebuje wytłumaczenia metody Jolly'ego. znalazłam cos tylko na jednym forum
ale potrzebuje czegoś jeszcze. czegoś dokładniejszego + potwierdzenie tego co znalazłam.

http://odpowiedz.pl/12439...a-Jollyego.html
Najnowsza teoria:"to nie facet myśli ch*jem ale ch*j myśli facetem"

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 22.07.2009 13:18:09
WilczySmok
Zmiennokształtny
Cytat z "Fang":
oim ulubionym idiotycznym faktem fizycznym. (najczęstszy jego wynik jest taki: że to bujda).

Cytat z "”wikipedia”":
Wahadło – ciało zawieszone lub zamocowane ponad swoim środkiem ciężkości wykonujące w pionowej płaszczyźnie drgania pod wpływem siły grawitacji. W teorii mechaniki rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje wahadeł:
-MATEMATYCZNE
-fizyczne


Rozchodzi mi się o wahadło matematyczne, jest powiedziane że:
„Wahadło matematyczne puszczone w próżni będzie mogło się poruszać ruchem wahadłowym bez końca, ponieważ w próżni nie działa na nie tarcie.”

Moja analiza:
Gówno prawda.
Jeżeli Takowe wahadło puścimy w próżni to racja, nigdy nieprzestanie się poruszać bo nie działa tarcie.
LECZ! Skoro nie działa tarcie, puszczone wahadło będzie się poruszało w nieskończoność w jedną stronę. A ruch wahadłowy to ruch najpierw w jednym kierunku, a później w drugim, i na nowo. A więc to jest bujda że w próżni będzie się poruszać ruchem wahadłowym.

Fang


Problem z próżnią polega tylko na tym że nie działa tam tarcie pochodzące od powietrza. Jeżeli jednak przypomnisz sobie co nieco - to zauważysz ze grawitacja jak najbardziej w próżni działa (chociaż to zależy od odległości od innego dużego ciała). Innymi słowy - gdyby to co mówisz było prawdą - to ziemia i księzyc odlatywałyby od siebie albo już na siebie spadły). Przy założeniach że uda nam się to w ogole ustawić odpowiednio, dało by się zrobić wahadło matematyczne, które pod wpływem samych sił grawitacyjnych drgało by w obie strony, ale dzięki braku tarć - robiłoby to w nieskończoność. Teraz znowu dochodzi taż sama grawitacja (lub inne siły - chociażby wiatr słoneczny) które mogą bujać wahadłem raz w jedną raz w drugą stronę (przy pewnych założeniach by uprościć wszystko, bo inaczej bys to liczył przez istnienie ludzkości a i tak wszystkich warunków byś nie znalazł.

I nie wazne czy ta siła będzie mała czy duża. nikt nie mówi że puszczona kulka w kosmosie nie może sobie latac 5kilometrów w lewo po to by potem coś ją przygnało 10km w prawo i znowu 10 w lewo i tak utrzymywało amplitudę 5km. Nie ma to w ogóle znaczenia. Wahadłem takim moze być nawet kryształ kwarcu w zegarku.
0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 22.07.2009 13:28:49
Cytat z "Kot":
Jak już rozwiązaliście jakże trywialny problem wahadeł w próżni to ja zacytuje coś co dziś widziałem w Mythbusters:

Problem tyczy się tego czy znajdujący się na aktywnej taśmie podajnikowej odpowiednio przeskalowanej samolot może wzbić się w powietrze. Jeszcze prościej i dokładniej - powierzchnia pod kołami samolotu przesuwa się w stronę A z prędkością 40 km/h, natomiast samolot porusza się w stronę B przeciwną do strony A z taką samą prędkością 40 km/h (generewoaną przez ciąg silnika i śmigło, tak więc koła obracają się jedynie w wyniku tarcia spowodowanego dociskiem - siła ciężkości). Wiadomo też, że samolot należy do klasy ultralekkich, waży 180 kg, i do osiągnięcia optymalnej prędkości i wzniesienia się wystarczy owe 40 km/h.

I teraz jest zonk, bo pewne elementarne zasady codziennej logiki nakazują stwierdzić - że samolot nie ma prawa się wznieść, ponieważ do jego wzniesienia potrzeby jest przede wszystkim ruch powietrza pod skrydłem, co wytworzy nam siłę nośną.
Ale przeprowadzane w rzekomym odcinku MB doświadczenia w pomniejszeniu i w pełnej skali wykazały, że pomimo taśmy podajnikowej, która w sposób wybitny zmniejsza prędkość lub wręcz ją niweluję (samolot w eksperymencie w skali 1:1 na pewno nie osiągnął 40 km/h dzięki pracy taśmy), samolot zdołał się zwbić w powierze (skala eksperymentu 1:1).

Wytłumaczenie z MB było powiedzmy mało konkretne - za sprawcę uznano silnik i śmigło, które generują siłę ciągu i pchają samolot do przodu niezależnie od pracy kół i taśmy). Odniesiono się do sytuacji podobnej w której napędzany swoimi kołami samochód generuje tarcie z powierzchnią. W każdym razie, ja osobiście nie czułem się zbyt przekonany teorią Adama i Jamie'go, i byłem dość zdziwiony że im się to udało. Możliwe że część powietrza dostaje się pod skrzydła dzięki zasysaniu przez śmigło, ale nie wiem czy tego typu wyjaśnienie byłoby sensowne (samolot musiałby generować sobie sam tunel aerodynamiczny, w którym wytwarzały by się wszystkie 4 siły dla samolotu, w tym nośna).

Tak więc dla mnie to możliwe, gdyby faktycznie taki tunel powstawał przy odpowiedniej mocy silnika (w stosunku do masy samolotu i powierzchni skrzydeł), ale bardzo wątpliwe jednocześnie.

Co wy na to ;) ?


Na tym filmie widać wyraźnie, że samolot porusz asię do przodu - co jednak tworzy siłe nośną bo ma tarcie z powietrzem + kształt skrzydeł - czyli wszystkie parametry startu zostały spełnione. Przy okazji - widziałes kiedyś poduszkowiec? Otóż on nie ma kół - podłoże może się poruszać jak chce - ale śmigło napędza to ustrojstwo -które mało nie wazy.
Teraz dodaj to tego nawet że samolot stoi w miejscu. Koła jego mają prędkośc 40km/h a powierzchnia pod nim -40h czyli zgodnie z dynamiką - ciało stoi lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym. I nadle jakiś dupek (patrz pogromca mitów) włacza silnik śmigła... Śmigło smaga wiatra a płaty takowego powoduja odbijanie się od powietrza - czyli nadaja przyśpieszenie/prędkość... Co otrzymujemy? A no to że mimo iż na poczatku prędkości się niwelowały - śmigło wytrąciło układ z równowagi - i samolot zaczął przesuwać się względem powietrza -> a co za tym idzie, siła nośna potrzebna do jego uniesienia - została osiągnięta i samolot się oderwał.


Nie oglądaj pogromców mitów - bardzo wiele z ich rzekomych udowodnień, daje się obalić w domu..... bez specjalnych urządzeń - wystarczy sobie uświadomić, błahostki o których oni zapominają albo je olewają. Gdyby tak robiono eksperymenty - to nie zdziwiłbym się, gdyby era kamienia łupanego nie została zastąpiona czyms lepszym...
0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 22.07.2009 13:31:45
Cytat z "maleństwo":
potrzebuje wytłumaczenia metody Jolly'ego. znalazłam cos tylko na jednym forum
ale potrzebuje czegoś jeszcze. czegoś dokładniejszego + potwierdzenie tego co znalazłam.

http://odpowiedz.pl/12439...go.html


Ustawił równo wagę, potem podstawił pod nią coś dużego co samo generuje pewną grawitacje. To zachwiało układem - znowu ją wyrównał - zrobił sobie wzorek . (Wagi szalkowe są chorendalnie dokładne.
ChibiChan Beta
I am Dragon
I am Wolf
I am Both, Yet I am Neighter,
I am Seti The Long Forgotten White Dragon

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 22.07.2009 13:31:48
Wilk
Zwierzę
A i owszem, tarcie sprawia że wahadło przestaje się wahać a nie że zmienia kierunek i waha się w ogóle. Natomiast opór powietrza nie jest jedynym źrodłem tarcia. Dochodzą siły działające na mocowanie (np. opór łożyska czy wyginania plastycznego nici na której wisi), opory indukcyjne (jeśli wahadło jest metalowe i działają pola magnetyczne - a prawie zawsze działają) no i próżnia idealna nie istnieje.
--sf.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 22.07.2009 14:35:58
anthrocat
Anthro
Cytat z "sharpy":
A i owszem, tarcie sprawia że wahadło przestaje się wahać a nie że zmienia kierunek i waha się w ogóle. Natomiast opór powietrza nie jest jedynym źrodłem tarcia. Dochodzą siły działające na mocowanie (np. opór łożyska czy wyginania plastycznego nici na której wisi), opory indukcyjne (jeśli wahadło jest metalowe i działają pola magnetyczne - a prawie zawsze działają) no i próżnia idealna nie istnieje.

Dlatego mamy podział na wahadło matematyczne - czyli model teoretyczny i fizyczne - model faktyczny. Sharp przedstawił problemy z wahadłem w warunkach rzeczywistych. Pomijam fakt że niektórzy w tym temacie wypowiadają się na tematy których kompletnie nie rozumieją, a podpierają się wiedzą typu pogromcy mitów, jeszcze trochę a eksperymenty z brainiaca będziemy tłumaczyć. Wychodzi u niektórych brak znajomości podstawowych praw fizyki. Jeżeli chodzi o samolot, to nieistotne czy pas byłby ciągnięty do przodu, czy też tyłu to prędkość bezwzględna startowa byłaby taka sama. Jedyną różnicą może być większy opór kół samolotu przy ciągnięciu do tyłu, ale to się powinno mieścić w granicach błędu pomiarowego. Pomyślcie logicznie - jeżeli taki pas by coś dawał, to po co budować pokłady startowe z katapultą na lotniskowcach ?? Napędzić pas pod samolotem to pionowo wystartuje :P Najgorsze że później ludzie z taką wiedzą próbują przekonywać innych do swoich racji nie zważając na argumenty strony przeciwnej.

0
(+0|-0)
Re: Fizyka - mity i fakty
Wysłano: 20.08.2009 16:21:05
Evil Overlord
Anthro
Cytat z "Seti":
Ustawił równo wagę, potem podstawił pod nią coś dużego co samo generuje pewną grawitacje. To zachwiało układem - znowu ją wyrównał - zrobił sobie wzorek . (Wagi szalkowe są chorendalnie dokładne.


Wzorek znał, wyprowadził go Newton.

Doświadczenie proste (ideowo, wykonać coś takiego to sztuka XD). Masę rtęci znał. Przyspieszenie grawitacyjne też. Znał więc wyjściową siłę przyciągania. Gdy pod rtęcią podłożył kulę, znał różnicę masy podłoża, a z drugiej szalki mógł odczytać różnicę różnicę siły.
No a iloraz tych zmian to właśnie współczynnik G.

Cytat z "Leniwiec":
Dlatego mamy podział na wahadło matematyczne - czyli model teoretyczny i fizyczne - model faktyczny.


Hehe, prawda. Wahadło, jak sama nazwa wskazuje, jest matematyczne, ponieważ to model pomijający wszystkie bez wyjątku zaburzenia pojawiające się w doświadczeniu z pominięciem siły grawitacji która je napędza.
Ostatnio edytowany przez Szopa dnia 20.08.2009 16:22:01

 Aby pisać należy być zalogowanym
<<12


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane