Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

12>>


0
(+0|-0)
Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 1:42:27
Smok Serwisowy
Zgodnie z sugestią temat wydzielono ;p
jeśli gracie możecie się tu pochwalić swoimi taliami, pogadać o kartach i o tym czemu w starych edycjach karty były lepsze niż w nowych ;]

W ogóle niech się zgłoszą osoby z warszawy, które mają jakiś dek i ochotę zagrać (nie muszą być aktualne edycje)... może na którymś meecie. ciekaw jestem ile osób się zbierze :)
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:26:53
I'm Winston Wolfe.
I solve problems.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 1:54:32
Angora Turecka
Anthro
Jak chwalić się to chwalić: http://tappedout.net/users/Rynvord/

Pod linkiem aktualne dwa decki moje - wampiry-draft, który jest limited do M2012 i Innistradu obecnie, oraz elfy-constructed. Ponadto polecam tappedout jako bazę decków i serwis gdzie można sobie zrobić dość łatwo spis kart w decku jak się dużo miesza i eksperymentuje. Do tego są narzędzia typu "draw hand" i "play test" do sprawdzania działania talii. Ew. można sobie wygenerować statystyki dla rozdziału typów kart i CMC.

Co do starych/nowych kart to jest różnie. Część kart w starych edycjach była lepsza niż w nowych (dot. to szczególnie umiejętności typu "untap"). Generalnie karty z ed. A, B, Urzy i kilku poźniejszych raczej są niedostępne już więc nie traktowałbym ich jako coś, co spotyka się na codzień :P
Ale i nowe edycje nie grzeszą pomysłami. Jeszcze w M2012 wrzucili w niebieskim Pondera i nowego Jace'a. Obie te karty dostały już bana w różnych standardach turniejowych w zw. z ich przegięciem ;)
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:29
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 7:01:36
Uncia Hortensis
Rabatka
Cytat:
0: Target player puts the top ten cards of his or her library into his or her graveyard.


On nawet tego za -7 ability nie potrzebuje. Dwie-trzy tury i przeciwnik przegra bo skończyły mu się karty. Równie dobrze mogliby dodać kartę za 6 many, która odejmuje przeciwnikowi 15 punktów życia.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:30
Myr

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 10:56:41
Smok Serwisowy
właściwie to nie wiem czemu ten ponder ma być niby taki przegięty - mam 3 w deku i nigdy nie zmieniły bardzo makabrycznie losów bitwy (nie na tyle żeby mówić tu o przegięciu karty).
chociaż domyślam się że przy wyżyłowanej do granic możliwości talii z 60kartami ułożenie 12 może być dość miażdżące.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:31
I'm Winston Wolfe.
I solve problems.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 14:39:31
Angora Turecka
Anthro
Co do Pondera. Niebieski zwykł mieć draw w przełożeniu 2B = 2 karty na commonach. Czyli tapujesz 3 lądy i bierzesz dwie - klasyka: Divination.
Ponder ma przelicznik 1 do 1, w dodatku daje Ci możliwość zrobienia "scry 3" w zasadzie (jak w Foresee i jeśli dalej jest nie halo w library, jeszcze masz możliwość shuffle. + w dodatku na sam koniec masz ten draw, czyli masz pełną kontrolę nad library. Technicznie rzecz biorąc Ponder winien być min. UC a jak dla mnie R-ką. Nie dziwię się że dostał bana, bo w dowolnym niebieskim decku jak włożysz 4 Pondery to o ile nie siądzie Ci ręka masz możliwość taniego wyratowania partii poprzez tani scry i draw (np. lądu jeśli masz mana-screw).
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:32
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

Offline
inż. Toboe
0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 14:41:36
Irbis
Bestia
Co do MtG... Nie zbierałem, nie zbieram i pewnie nie będę zbierał. Nie ogarniam również tych edycji i czasu "przeterminowania" kart.oO Ale pograć zawsze mogę, jeśli kto użyczy mi talii. ;-)k
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:33
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 15:02:18
Smok Serwisowy
z tego co wiem w warszawie seti i yami mają po wielkim worze kart. pewnie jeśli by do nich zagadać to by cosik użyczyli albo przynieśli kilka deków więcej na meet.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:35
I'm Winston Wolfe.
I solve problems.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 15:22:42
Uncia Hortensis
Rabatka
Toboe, przeterminowanie ma miejsce po prostu jak są stare i przestają być drukowane. Co rok czy ileśtam wychodzi nowa seria z jakimśtam motywem i po kilku(nastu) latach w końcu przestają drukować karty danej serii.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:36
Myr

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 15:32:40
Wilczek
Anthro
Ale czy to nie jest tak, ze jak przestają drukować to robią się bardziej cenne?
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:38
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 15:47:51
Angora Turecka
Anthro
Karty są cenione w mniej więcej taki sposób:

- najcenniejsze są edycje sprzed 10-15 lat prawie, szczególnie tak zwana alfa i beta, czyli pierwsze karty. Wśród nich jest tzw. wielka 9 kart, które obecnie są zbanowane w przypadku wszystkich formatów turniejowych. Wpiszcie sobie Mox Pearl, albo samo Mox w allegro i w gracz towarzyskich zobaczycie jedną z nich. Cena Kup Teraz jedyne 3000 zł (i to nie jest przesada, to zwykła cena rynkowa tej karty). Wynika to z tego, że większość z nich nie ma przedruku (reprintu). Co nie znaczy że nie ma takich oczywiście co mają (patrz Llenovar Elves, który z A, B kosztuje kilkaset złotych, a z M2012 kilka złotych max);

- w drugiej kolejności karty cenione są poprzez to co oferują, pewne karty po prostu są dość silne. Zazwyczaj są to R-ki, Mythic Rare'y, czasem są to uncommony. Praktycznie każdy planeswalker jest sporo wart. Dodatkowo są tzw. TOP karty z danej edycji, czyli wg. oceny graczy najsilniejsze R-ki w danym zestawieniu, które zwykle warte są ekstra;

- szczególnie sporo warte są karty z obowiązującej edycji (czyli obecnie core set M 2012) oraz bieżących dodatków. Czemu? Bo karty te są dopuszczone do wszystkich formatów turniejowych odbywających się aktualnie (czyli m.in. limited, do edycji 2012 oraz jeden wstecz). O turniejach zresztą można by pisać wiele, generalna zasada jest taka że im karty starsze tym większa szansa że nie są dopuszczone do gry w niektórych formatach;

- również ciut więcej warte są tzw. wersje DCI oraz Promo, rozdawane specjalnie z okazji eventów (np. prerelease danego dodatku czy core setu). Karty bywają też foliowane, tzw. foil, za takie karty też odpowiednio więcej trzeba dać;

- na koniec ważny jest stan kart. Ogólnie karty klasyfikowane są jako Mint, NearMint (NM), Ex+, Ex, played. Im stan karty lepszy, tym karta droższa.;

W praktyce. Commony nie są warte nic (literalnie). Uncommony są warte od 1-4 zł, rzadko więcej (sam mam kilka wartych 10zł+ ale to wyjątki). R-ki warte są od 3 do 100 zł, w zależności od karty, średnio gdzieś w granicach 5-20 zł w zasadzie. Planeswalker to wydatek rzędu 15zł+ (do 100zł max generalnie), mythic rare różnie, od 5 do 100 zł. Za foil płaci się przeciętnie 5-10 zł więcej. Za promo podobnie, choć to zależy od karty. No i są wyjątki i perełki, które odbiegają od tych reguł (i kosztują 10-20x tyle ile napisałem ;))
Warto czasem zastanowić się nad kupnem boostera, koszt - 12 zł, a można wyjąć kartę wartą 100. Oczywiście nie zawsze się to zdarza, ale na jednym posiedzeniu po otwarciu 12 boosterów za ~120 złotych wyjęliśmy kart za 180.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:43
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 4.10.2011 16:05:41
gronkowiec
Anthro
W MtG nie grałem przynajmniej od 7 lat :/ Musiałbym sobie nawet zasady przypomnieć, ale mam w domu dwa złożone decki i duże pudełko śniadaniowe kart, których dałoby się pewnie złożyć jeszcze ze 2-3 decki. Przy jakiejś okazji chętnie bym je ze sobą zagrał do towarzyskiego pogrania ;)
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:42
| |
Podpis zastępczy v2.04

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 14:33:01
gryf
PERMABAN
Ja w to nigdy nie grałem i się nie znam, ale od czasu do czasu nachodzą mnie myśli żeby kiedyś w wolnej chwili spróbować. No cóż, ta wspaniała grafika, te teksty z progryfią propagandą...

Tak więc szybkie pytanie: ile pieniędzy trzeba by w to zainwestować?
Widząc te wyżej wymienione ceny zastanawiam się czy ten cały MtG to nie jest przypadkiem jedna z tych gier gdzie liczą się nie tyle umiejętności i szczęście, co to kto ma droższe wyposażenie?

I co myślicie o alternatywach do MtG? Niedawno dostałem jakąś ulotkę reklamującą coś rzekomo takiego jak MtG, tylko że mniej skomercjalizowanego, tańszego, przyjemniejszego, itd. itp...
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:43
Téj sadniesz na ptôcha Gryfa i zajedzesz znowu do pomorscij zemi. Ale Gryfa muszysz słuchac. I kôżdy rozkôz spełnic, bo nie dôjdzesz...

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 16:09:19
Angora Turecka
Anthro
Cytat z "Marrr":
Ja w to nigdy nie grałem i się nie znam, ale od czasu do czasu nachodzą mnie myśli żeby kiedyś w wolnej chwili spróbować. No cóż, ta wspaniała grafika, te teksty z progryfią propagandą...(...)


Jak w większości przypadków - to zależy.
Podstawowy deck dodatku albo core setu to 39 zł, około, za 60 kart + jeden booster (decki są grywalne). W większości sklepów w dużych miastach można dokupować karty luzem, ew. na allegro. Uncommony jakoś 1zł, jak pisałem, rare'y różnie. Można też kupować boostery na zasadzie "co wpadnie", koło 10-12 zł za booster który zawiera 15 kart (w tym 1 rare, 3 uncommony, 11 commonów, czasem dodatkowo foil albo mythic rare, wówczas jeden common mniej, ale to rzadko).

I oczywiście jak wszędzie, $ się liczą. Jak się uzbiera dobry deck z kart, których obecnie już nie ma, to jest się skuteczniejszym. Dla przykładu moje dwa decki wyceniane są odpowiednio jeden na 50$ a drugi na 86$ (w realiach polskich ceny należy przemnożyć x1,5, bo kart na zachodzie jest i więcej i są paradoksalnie tańsze). To może wydawać się dużo, ale technicznie sporo kart kupuję jak się trafi duża okazja, o sporo bije się na allegro, wyceniałbym te decki raczej na 200-250 zł realnego kosztu jaki w nie włożyłem niż na ponad 600zł. Nie mniej żeby zacząć i się uczyć, polecam kupić starter pack, ew. dodatkowy jeden booster. To wydatek 50 zł za coś z czym można siąść ze znajomymi i grać spokojnie.

A ostatnio sobie nabyłem takie cudo :) za preferencyjną cenę (połowę wartości normalnej na allegro)


+ udało mi się dorwać fajny zestaw R-ek i Mythic-R-ek za 1/4 ceny rynkowej. Do tej pory nie wiem czy padłem ofiarą oszustwa czy zrobiłem interes miesiąca :P dowiem się za 2 dni pewnie.

ADD:
byłbym jeszcze zapomniał - jeśli chce się mieć jeszcze fajne akcesoria do gry to oczywiście płaci się ekstra.

Tokeny - w boosterach, ew allegro, grosze, ale trzeba dać (można też proxować albo używać innych kart odwróconych wierzchem)
Countery - w formie szklanych znaczników, najtaniej kupić za 3.99 kamyki na allegro do akwarium. Taniej, wygląd ten sam, bez zdzierstwa
Folie ochronne do kart (jeśli ew. planuje się sprzedawać R-ki i droższe karty, a jest drastyczna różnica kart w stanie M, NM a Ex) - od 5 do 12 zł za 100 sztuk albo drożej nawet
Pudełka na karty - tekturowe można złapać za free w sklepach przy okazji eventów i turniejów, plastik utwardzany to ~10 zł, lepsze to już 20,30 czy 40 zł
Maty do gry - kilkadziesiąt złotych, dla zapaleńców, ciężko dostać obecnie
Kostki do gry, liczniki życia i inne pierdoły - w sklepach z fantastyką kupować zamienniki albo wziąć co się ma i grać.

Bez wszystkiego powyższego można grać, choć osobiście polecam kupić ze 100 najbadziewniejszych folii na karty, bo jeśli się trafi w boosterze kartę wartą np. 60-100 zł, to lepiej ją trzymać w czymś żeby jej wartość nie spadła np. do 30-50 zł.
Ostatnio edytowany przez LV dnia 10.10.2011 16:27:44
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 16:32:31
Uncia Hortensis
Rabatka
Cytat z "Marrr":
Widząc te wyżej wymienione ceny zastanawiam się czy ten cały MtG to nie jest przypadkiem jedna z tych gier gdzie liczą się nie tyle umiejętności i szczęście, co to kto ma droższe wyposażenie?

Bo to jest taka gra. Albo jesteś bogaty i bawisz się w "kupujemy po 1 starterze i 3 boosterach każdy i odpakowujemy je na spotkaniu, układamy każdy talię z jednego boostera i walczymy, dokładając karty z kolejnych przy wygranej i robiąc turniej" i masz świetną zabawę, albo grasz ciągle tymi samymi kartami, albo powoli wydajesz setki na wzmacnianie swojej kolekcji. All in all, zjada miliony co roku. Darmowa alternatywa to Magic Workstation.

Cytat:
Niedawno dostałem jakąś ulotkę reklamującą coś rzekomo takiego jak MtG, tylko że mniej skomercjalizowanego, tańszego, przyjemniejszego, itd. itp...

Furoticon? :lolk:
Myr

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 16:56:03
Warchoł
Anthro
(Po części) offtop: Polecam (i sam gram w) Veto!. Co prawda scena jest znacznie mniejsza, bo gra jest po primo polska, po secundo pod polski rynek, ale bardzo przyjemna. CCG w klimacie XVII-wiecznej sarmackiej szlachty z bitwą o tron Rzeczypospolitej na pierwszym planie. Popierający Jana kazimierza, w dużej części pludraccy Dworscy, zdradzieccy i lubujący się w machlojkach Radziwiłłowie, popierani przez bitną litewską szlachtę Wiśniowieccy, kozaczyzna i wszelkiej innej maści Awanturnicy z Chmielnickim na czele i największy wróg Rzeczpospolitej - Osmanowie. Jeszcze raz serdecznie polecam.
Za ew. błędy, z góry przepraszam.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 18:21:06
Angora Turecka
Anthro
Miliona nie zjada, bez przesady. Chcesz sobie postrzelać z łuków? Kupuj sobie strzały (co jakiś czas łamie się coś, a jedna to ~10 zł za najtańszą strzałę). Plus masz masę innych wydatków. Chcesz chodzić po górach, płać za bilety PKS, paliwo, ciuchy, buty, noclegi w schroniskach czy sprzęt. To zainteresowanie jak każde inne. Można wydać na nie miesięcznie 15 zł i bawić się dobrze, można wydać 100 zł. Znam z setkę droższych hobby jakie można sobie zafundować, niż MtG.
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 18:24:03
Uncia Hortensis
Rabatka
Miałem na myśli, iż miliony zjada wszystkim i przynosi zysku Wizards of the Coast.
Myr

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 19:21:30
Angora Turecka
Anthro
Powiedz to producentom gier (WoW, ModernWarfare), powiedz to producentom filmowym, producentom seriali, sieciom fastfoodów, producentom mebli etc. W życiu za wszystko się płaci, a że 95% dóbr to dobra produkowane na masową, ogólnoświatową skalę, to taki sam komentarz można by przypiąć równie dobrze do krzesła z Ikei (tym samym nie wiem co on miał wnieść do rozmowy).
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 21:07:01
Uncia Hortensis
Rabatka
Wnieść? Nic.
Po prostu wyjaśniłem co miałem na myśli, bo niewyraźnie się wypowiedziałem w niewielkiej wstawce w połowie swojej wypowiedzi i do niej tylko się odniosłeś.
Myr

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 22:59:03
gryf
PERMABAN
Cytat z "Fuma":
Cytat:
Niedawno dostałem jakąś ulotkę reklamującą coś rzekomo takiego jak MtG, tylko że mniej skomercjalizowanego, tańszego, przyjemniejszego, itd. itp...

Furoticon? :lolk:

Kurcze, nie mogę znaleźć co to było. Ale na pewno coś w klimatach fantasy a nie furry.
1
(+1|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 10.10.2011 23:07:01
Cytat z "Kot":
Miliona nie zjada, bez przesady. Chcesz sobie postrzelać z łuków? Kupuj sobie strzały (co jakiś czas łamie się coś, a jedna to ~10 zł za najtańszą strzałę). Plus masz masę innych wydatków. Chcesz chodzić po górach, płać za bilety PKS, paliwo, ciuchy, buty, noclegi w schroniskach czy sprzęt. To zainteresowanie jak każde inne. Można wydać na nie miesięcznie 15 zł i bawić się dobrze, można wydać 100 zł. Znam z setkę droższych hobby jakie można sobie zafundować, niż MtG.

Wiadomo że wszystko kosztuje. Tyle że skoro komplet kart do gry w brydża, pokera i mnóstwa innych rzeczy jest za kilka złotych, to ceny tych do MtG muszą choć trochę dziwić.
No cóż, kiedyś i tak spróbuję. Ale w wyścig zbrojeń wrobić się nie dam :P
Téj sadniesz na ptôcha Gryfa i zajedzesz znowu do pomorscij zemi. Ale Gryfa muszysz słuchac. I kôżdy rozkôz spełnic, bo nie dôjdzesz...

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 11.10.2011 0:16:06
Angora Turecka
Anthro
Oj, ja w brydża każdymi kartami też nie zagram xd ale tak jest ze wszystkim. po prostu karty do brydża porządne to dla mnie min. 20zł talia i tego nie przeskoczysz :P Warto spróbować mtg, najlepiej znaleźć kogoś w swoim otoczeniu co gra i wpaść na granie, popatrzeć, pożyczyć. Jak się spodoba, coś sobie kupić i potem samemu sobie dozować.

Ech... to była moja słabość od daaawna...
Ostatnio edytowany przez Kot dnia 14.10.2011 0:39:27
Załącznik:
jpg  Vigor.jpg (214.45 KB; 480x680 px)
846_4e976897e58d8.jpg 480x680 px
"An asymmetric boob job
A gentle caress of the inner thigh
Sean Connery"

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 23.10.2011 19:16:35
moon moon
Anthro
W MtG grałem 6 miesięcy, na początku tego roku, potem mi się znudziło, m. in. dlatego że zamknięto sklep "centrum gier" w którym spotykali się ludzi interesujący się grami tego typu. Karty dalej trzymam, może kiedyś wrócę do tego.

0
(+0|-0)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 1.05.2012 18:16:36
Wilk
Anthro
No hej... Chciałem się zorientować kto z forumowiczów grał lub lepiej kto gra nadal w magic the Gathering i czy ktoś byłby chętny na małą partyjkę.
I jakie posiadacie talie?
Ja osobiście mam Czarno niebieską na zombiakach i czysto na artefaktach powoli zacząłem tworzyć.

-2
(+0|-2)
Re: Magic the Gathering
Wysłano: 16.10.2014 13:03:29
Smoko-nietoperz
Anthro
Cytat z "Noxam": (Link »)
No hej... Chciałem się zorientować kto z forumowiczów grał lub lepiej kto gra nadal w magic the Gathering i czy ktoś byłby chętny na małą partyjkę.
I jakie posiadacie talie?
Ja osobiście mam Czarno niebieską na zombiakach i czysto na artefaktach powoli zacząłem tworzyć.

Gram od Wrzesnia. Aktualnie posiadam dwie talie: mono white aggro i czarno-niebieska ktora skleilem z tego co mialem - bez wyraznego win condition, taka sobie zeby powkurzac i wejsc na "nieznany" teren - dotychczas gralem tylko jakas mieszanka aggro bialy/zielony/czerwony.
Aktualnie jestem w trakcie budowy decka na outlascie - ale ciezko o karty bo w tym klubie gdzie gram wiekszosc sklada Abzana, bialo-czarno-zielona.
Co do kwestii finansowych... Niby jest to duzy koszt, ale wole sobie odmowic pare piw i kebabow (no dobra, pare skrzynek piw) i pozbierac karty. Dodatkowo, lubie kolekcjonowac wiec wydane pieniadze tak nie bola a klaser ladnie wyglada. Wole kupywac boostery a tansze karty dokupywac - mam takie szczescie ze wiekszosc boosterow mi sie zwrocila, np. dzieki Chord of Calling, Jeskai Monks, Soul of Shandalar, Soul of Phyrexia.

Jesli ktos z okolic Katowic / Krakowa jest chetny do gry - jestem otwarty na propozycje.
Dodam jeszcze, ze chetnie sie powymieniam kartami. Aktualnie mam 500+ - w tym troche erek, dwukolorowych landow (te tansze, fetche mi niepotrzebne bo nie gram na turniejach)
Ostatnio edytowany przez TheWatcher dnia 16.10.2014 14:10:19
A kto umarł, ten nie żyje.

 Aby pisać należy być zalogowanym
12>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane