Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



0
(+1|-1)
DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 10:29:27
Jakoś nie trafiłem na taki temat przeglądając całe forum, więc uznałem, że warto, a nawet trzeba taki tu założyć.

Wiele się ostatnio mówi o tym, że medycyna rozwija się w wielu różnych kierunkach. Jednym z nich jest również transplantologia. Większość z was, jeśli nie wszyscy, wiedzą, że można oddać komuś swoją nerkę, oddać krew, osocze, szpik kostny. Te rzeczy możemy oddać jeszcze za życia. Ale co po śmierci? Kiedy umrzemy, nie będziemy mogli wyrazić zgody na oddanie komuś naszych narządów, a tym samym uratować komuś życia. Oczywiście lekarze mogą na własną rękę zdecydować, czy nasze narządy nadają się do przeszczepu, ale wtedy zawsze jeszcze wchodzi w grę opinia naszej rodziny. Jeśli oni nie wyrażą zgody, to co jest w naszym ciele, co nam się już nie przyda, a mogłoby uratować komuś życie, po prostu się zmarnuje.

Dlatego też zachęcam was do podpisania Deklaracji Dawcy. W ten sposób, jeśli coś nam się stanie, będzie od razu wiadomo, że wyraziliście zgodę na uratowanie komuś życia po utracie własnego. Jest wiele możliwości podpisania Deklaracji Dawcy. Możecie napisać ją własnoręcznie i nosić zawsze w portfelu, ale możecie też skorzystać z serwisów, które taką deklarację oferują.

Jednym z takich serwisów jest np. www.dawca.pl, która oferuje wam podpisanie Deklaracji Dawcy na 3 różna sposoby:
1) możecie za darmo wydrukować deklarację z pliku PDF, wypełnić ją i nosić w portfelu.
2) możecie dorzucić 10zł i wtedy otrzymacie kartę dawcy (w postaci plastikowej karty przypominającej kartę kredytową) oraz sylikonową opaskę, którą możecie zawsze nosić na ręku.
3) możecie dorzucić 35zł i wtedy otrzymacie, oprócz w/w opaski i karty, kubek i przypinkę promujące akcję dawca.pl

Przemyślcie to. Oddanie tego, co wam się po śmierci już nie przyda, a komuś potrzebującemu może uratować życie, nic was nie kosztuje.

Ja już noszę w portfelu kartę dawcy a na nadgarstku opaskę z w/w akcji.

A żeby ten temat nie był tylko suchym ogłoszeniem, podyskutujmy. Co wy sądzicie na temat oddawania narządów? Czy znacie kogoś, komu taki przeszczep uratował życie?
Ostatnio edytowany przez Zir dnia 25.02.2012 10:34:16

1
(+1|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narzadów
Wysłano: 25.02.2012 10:35:44
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Słyszałem, ale nie wiem na ile to prawda, że na zachodzie chyba w UK, można podpisać oświadczenie o dawstwie organów robiąc prawo jazdy na motocykl, a państwo dopłaca do kursu. Moim zdaniem świetne rozwiązanie i bardzo fair. Bez problemu bym takie podpisał, również teraz i całkowicie bezinteresownie bo w sumie zupełnie wisi mi, co się stanie z moimi organami jeśli umrę ;) A że nie piję i nie jestem otyły, to mam dobrą wątrobę do oddania ;P
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 10:39:02
No to jeśli Ci wisi, to do dzieła. :) Podpisuj chociażby na tym serwisie :)

A propos tego co mówisz, to fakt. W Polsce by się takie coś też przydało, ale jak znam życie pewnie banki narządów szybko by się przepełniły XD

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narzadów
Wysłano: 25.02.2012 11:59:49
Anthro
Cytat z "Wolfheart": (Link »)
Słyszałem, ale nie wiem na ile to prawda, że na zachodzie chyba w UK, można podpisać oświadczenie o dawstwie organów robiąc prawo jazdy na motocykl, a państwo dopłaca do kursu. Moim zdaniem świetne rozwiązanie i bardzo fair. Bez problemu bym takie podpisał, również teraz i całkowicie bezinteresownie bo w sumie zupełnie wisi mi, co się stanie z moimi organami jeśli umrę ;) A że nie piję i nie jestem otyły, to mam dobrą wątrobę do oddania ;P


Nie tylko na motocykl. Za każdym razem jak składasz podanie o tymczasowe czy to zwykłe prawo jazdy, czy odnowienie prawa jazdy jest taki box do zaznaczenia, że chce się zostać dawcą narządów. I nawet jak przysyłają ci prawko to jest taka bonus ulotka z formularzem o zostanie dawcą.
A o tym czy na motocykl są z tej okazji jakieś dofinansowania to nie słyszałam :o ale muszę się dowiedzieć bo sama bym zrobiła w takim układzie :3

Ja osobiście mam taką magiczna kartę z polski co to ją nosze w portfelu i jest na niej moje oświadczenie o tym, że jak mi się umrze to mogą mnie pociąć :P
Ostatnio edytowany przez Nara dnia 25.02.2012 12:05:32

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 12:44:16
Magiczny Gość
Zmiennokształtny
Podpisywałam deklarację dawcy na ubiegłorocznym Woodstocku. Pani przy stoisku poinformowała nas jednak (co trochę mnie zdziwiło), że każdy jest traktowany jako dawca, o ile rodzina nie życzy sobie inaczej lub nie jest wpisany w rejestrze "nie wyrażających zgody". Twoja deklaracja tylko przyspiesza cały proces.
Każdy zajmuje w życiu to miejsce, które zdobędzie, nie na które zasługuje. Każde współczucie poniża, prawdziwa miłość jest ślepa, prawdziwa dobroć bezsilna, a prawdziwa wolność- to wolność od wszystkich.

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 14:01:16
Puffgryf zaczepno-obronny
Cytat z "tanuki": (Link »)
Podpisywałam deklarację dawcy na ubiegłorocznym Woodstocku. Pani przy stoisku poinformowała nas jednak (co trochę mnie zdziwiło), że każdy jest traktowany jako dawca, o ile rodzina nie życzy sobie inaczej lub nie jest wpisany w rejestrze "nie wyrażających zgody". Twoja deklaracja tylko przyspiesza cały proces.


"Dawcą pośmiertnym może zostać osoba, która za życia nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów.

Zgodnie z prawem polskim, obowiązuje domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza iż w przypadku braku sprzeciwu we wspomnianym rejestrze, uznaje się daną osobę potencjalnym dawcą narządu."

Ponadto, możesz zaznaczyć jakie organy chcesz oddać, a jakich nie.
Ja noszę deklarację, razem z krewkartą. Ale może pokuszę się i na opaskę.
Ostatnio edytowany przez Blaine dnia 25.02.2012 14:02:27

Każdy zasługuje na drugą szansę.
Na trzecią... niekoniecznie.

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 14:05:41
Canis lupus albus
Zmiennokształtny
W Polsce i tak wszystkie formalności (przeważnie) długo trwają, więc choćby małe przyspieszenie jest tego warte.

Osobiście uważam, że coś takiego jest godne pochwały i też noszę zgodę na krojenie mnie w portfelu...
冬が来ている!

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 16:41:47
Tygrys perski
Anthro
Koleżanka w pracy, ktora wszędzie węszy spiski stwierdziła, że jak tylko podpiszesz taką deklarację, to bardzo szybko uczestniczysz w jakimś wypadku XD
"chcemy loda..."

-2
(+2|-4)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 25.02.2012 19:26:50
Charyzmatyczny Nieznajomy z Imprezy
PERMABAN
^ta, wibrator jej eksploduje w ♥♥♥♥♥♥

0
(+1|-1)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 26.02.2012 13:00:05
Wilk / Lis - zmiennokształtny
Anthro
O ile idea użyczania naszych narządów jest szczytna i jak najbardziej właściwa, to jakoś nie podoba mi się to by nawet po śmierci ktoś mnie kroił, wyciągał kawałki mnie. Po śmierci chce mieć spokój, moich resztek się też to dotyczy. Poza tym, jak już padnę to i tak się nic nie będzie nadawało ^^.
<? echo 'by Nickolas'; ?>

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 26.02.2012 14:58:31
@Nickolas - mi to tito, czy ktoś mnie pokroi po śmierci czy nie. Zapisane mam, że jeśli coś mi się stanie i umrę, to to co się da ma iść do przeszczepu, a reszta ma zostać spalona. Nie mam ochoty obudzić się kiedyś we własnym grobie.

0
(+0|-0)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 27.02.2012 14:56:13
Lis pustynny (vulpes zerda)
Anthro
Jestem dawcą krwi (zasłużonym), dawcą szpiku kostnego, w razie "W" dostaniesz ode mnie dowolny organ (jak już sam nie będę go potrzebował, oczywiście). Nie mam tylko badań na dawcę spermy :P

Szczerze mówiąc nie wiem, czy jest możliwość oddania czegoś jeszcze, no chyba że "oddać serce" w ramach zakochania się :)
Ostatnio edytowany przez Marvin_Fuchss dnia 27.02.2012 15:06:34
Eryk: "Niektóre frutti... są za młode na tutti."
---------------------------------------------
Edward: "Lol xd do zrobienia imprezy w Gdańsku potrzebny jest tylko Marvin, Soreh i Zeld, reszta jest opcjonalna xd"
---------------------------------------------
MFarley: "Załatwiasz sprawy jak w grach rpg - oferujesz questa, bohater go nie chce, bo ma za niski lvl - ok, czekam na innego, albo na powrót - koniec dialogu."

Anonim
-4
(+0|-4)
Re: DAWCA.PL - Bądź świadomym dawcą narządów
Wysłano: 23.03.2012 18:40:38
Nigdy niczego nie oddam, jestem zbyt skapy.

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane