Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   2 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

1234>>


8
(+8|-0)
Poleć Książkę
Wysłano: 19.06.2012 22:17:08
Smok
Zmiennokształtny
Jak w temacie.
Przeczytałeś/łaś niedawno jakąś książkę, która cię wciągnęła i chcesz ją komuś polecić ? W tym temacie masz taką szansę.

Chciałbym polecić użytkownikom książkę, która zupełnie mnie zaskoczyła.

Jodi Picoult - W naszym domu

Rzadko czytam literaturę, która nie ma czegoś wspólnego z fantastyką, albo fantasy. Po prostu inne rzeczy mnie nie wciągają na tyle długo, bym był w stanie przeczytać je w całości.
Na szczęście zdarzają się wyjątki od tej reguły.

W wielkim skrócie: Książka opowiada o 18 chłopaku Jacobie, który zostaje oskarżony o morderstwo. I wszystko działoby się "normalnie" jak w zwykłej powieści detektywistycznej, gdyby nie to, że chłopak ma zespół Aspergera ijest pasjonatem analizy kryminalistycznej.
Co trochę komplikuje sprawy. I jest motywem przewodnim książki.
Jodi Picoult genialnie konstruuje fabułę, jednocześnie wplatając w nią fakty z życia osób chorych na zespół Aspergera. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia Jacoba, osób z jego rodziny i osób zamieszanych w sprawę morderstwa.

Książka wciąga. Jest oryginalna, bardzo dobrze napisana i porusza niespotykany temat. Warto dowiedzieć się czegoś nowego.

Zaciekawionych odsyłam do artykułu Zespół Aspergera i do...biblioteki :)

-1
(+0|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 19.06.2012 22:39:28
Felis catus (czyli kot)
Smok
"Mgły Avalonu" - Prawdziwa historia legendy o Królu Arturze.
"Ptak śmierci" - 13 opowiadań Harlan Ellison.
Zabijanie jest ostatnią metodą przetrwania. Używaj jej oszczędnie, ale bez strachu.
Kto zamawiał gotyckiego, psychopatycznego okultystę-truciciela?
http://i1.kwejk.pl/site_m...jpeg?1358336895

4
(+4|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 9:40:14
Smok
Zmiennokształtny
temat to "Poleć Książkę", a nie "Nabij posta pisząc tytuły".

Uzasadnijcie, dlaczego warto spędzić z daną książką parę godzin.
Streśćcie trochę fabuły, dodajcie dlaczego książka się podobała, a co ewentualnie jest w niej nieciekawego.
Aktualnie szukam nowych książek do przeczytania, a ten temat może pomóc mi, oraz innym, w znalezieniu ciekawego tytułu.

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 11:12:32
Puma (cougar,пума,Kuguar)
Anthro
Dmitry Glukhovsky- Metro 2033

Książka Dmitryja jak pewnie część wie (lub nie) opowiada o ocalałych, którzy w dniu wybuchu wojny nuklearnej byli w moskiewskim metrze.
Bohaterem pierwszej książki, jest Artem który w wieku (około) 19 lat rusza w głąb metra aby prosić najsilniejszą frakcję o pomoc w walce ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony "Czarnych". Książka według mnie jest bardzo fajna, wciągająca i naprawdę przemyślana pod kątem opowiadanej historii. Niektóre momenty przekonywały że w każdej chwili książka mogłaby się skończyć, ale to ja już zostawię wam do przeczytania. :-Pk
Strona związana z serią książek http://metro2033.pl/
No i odkąd pamiętam cały czas idę przez życie
Własnym tempem, własną drogą, wersy notując w zeszycie
Nie jestem na szczycie wiesz? nie jestem na dnie
Jestem tam gdzie chciałem być na swoim miejscu (dokładnie)

4
(+4|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 11:24:42
Anthro
"Felidae" by Akif Pirinçci

Książka może nie przeczytana niedawno bo już dobrych parę lat temu ale na prawdę jedna z niewielu do których co jakiś czas potrafię wracać i nigdy się nie nudzi <: D
Jest to dosłownie koci kryminał. Akcja dzieje się w Niemczech a naszym bohaterem jest kot Francis który wraz z swoim właścicielem (stereotypowym otyłym geekiem który ma hopla na punkcie historii) wprowadza się do nowego lokum. W okolicy mordowanych jest co raz więcej kotów i Francis stara się dowiedzieć czy to sprawka ludzi, dzikich zwierząt czy może jego własnych kocich pobratymców.
Historia na prawdę wciągająca, pełna zagadek, tajemniczych kultów i bardzo graficznych wizji.

Jeżeli ktoś pamięta na podstawie książki powstał tez film w 1994

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 11:33:47
jestę kapibarę
Cytat z "Nara": (Link »)
Jeżeli ktoś pamięta na podstawie książki powstał tez film w 1994


Film jest strasznie nierówny, niby jest makabryczny jak plague dogs i dobrze oddaje horrory książki, z drugiej strony niektóre postacie są takie karykaturalne że tylko śmieszne (przede wszystkim Kong, który wygląda jak ofutrzona koparka podsiębierna a nie jak kot).

Ze swojej strony polecam niedawno czytane: Sergiej Łukianienko - Zimne Brzegi
Książka ma pełną zawijasów akcję, a bohaterowie są bardzo żywi - rzadko w książkach spotyka się tak ludzko rozpisane postacie, umykające wręcz stereotypom klasycznych "bohaterów". Świat, w którym żelazo jest cenniejsze niż złoto, a cenne rzeczy trzyma się "w chłodzie", czyli takiej personalnej podprzestrzeni.. plus bardzo, bardzo ciekawy aspekt religii niemal-namacalnej i to w jaki sposób oddziałuje ona na sposób działania bohatera. Powoduje to, że bohaterowie są wyraźniej i lepiej zarysowani niż ci w Patrolach. Książka dobrze trzyma w napięciu - może raz domyśliłem się, co będzie za chwilę...
Ostatnio edytowany przez LV dnia 20.06.2012 11:35:11

1
(+2|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 11:42:50
Lew
Ostatnio przeczytałem swoistą kontynuację trylogii "Achaja".
Książka napisana przez A. Ziemiańskiego nosi tytuł "Pomnik cesarzowej Achai". Póki co ukazał się tylko pierwszy tom.
Czyta się świetnie, wprost nie da się oderwać od lektury. Połowa akcji dzieje się w realiach znanych z Achai, ale dużo, dużo później (tysiąc lat czy jakoś tak). Jest trochę magii, sporo wojen, trochę przemocy i dobra dawka subtelnego humoru. Z drugiej strony mamy alternatywną i nie do końca wyjaśnioną wizję Polski zobrazowaną przez załogę supernowoczesnego okrętu podwodnego, w którym coś poszło nie tak. Ziemiański jak zawsze zdołał wykreować postacie, które lubimy od pierwszych stron, i których losy nas interesują.

Niemal 700 stron pochłonąłem w trzy dni. Czytałem w pracy, w aucie na światłach, tuż po obudzeniu się rano i przed zaśnięciem. Niemal nie ukończyłem przez nią licencjatu na czas :D

Szczerze polecam, choć oczywiście nie jest to żadna ambitna literatura.
Ostatnio edytowany przez Ingo dnia 20.06.2012 11:48:13
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

0
(+1|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 12:54:35
Srebrnołuski Smok Europejski
Zmiennokształtny
"Pan Lodowego Ogrodu" Jarosława Grzędowicza, wszystkie aktualnie 3 części polecam wszystkim fanom Fantastyki.

Co w niej takiego ciekawego? A to, że do świata wyjętego z mitologii nordyckiej wepchnęli się naukowcy z Ziemi i jakie konsekwencje może to za sobą pociągać! Dawka akcji, przyjemnych, wpadających w pamięć opisów, humoru oraz całkiem trafnych spostrzeżeń jednego z głównych bohaterów - Vuko. Czyta się przyjemnie, płynnie, sama treść jest inspirująca, łatwo wsiąknąć w zbudowany przez Grzędowicza klimat oraz realia.

Wiem, że nie potrafię zachęcać, ale serio - warto ;]

-3
(+2|-5)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 13:44:58
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Dlaczego przeczytałem "przeleć księżniczkę"? xd
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

1
(+2|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 18:19:06
Pantera
Zmiennokształtny
Od siebie polecę wszystkie po kolei książki Pilipiuka, a zwłaszcza serię o bimbrowniku-egzorcyście Jakubie Wędrowyczu.

Co tu można powiedzieć o fabule? To trzeba przeczytać, w dużym skrócie seria opowiada o losach wiecznie nawalonego egzorcysty i jego kumplach. Wbrew pozorom nie chodzi o picie. Jakub walczy z wampirami policją i mocami nadprzyrodzonymi (oraz Bardakami) odwiedził między innymi mauzoleum Lenina (który przestał być wiecznie żywy).
Kot jak kot ale i psot.

2
(+2|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 18:52:24
Leniwy kot kanapowy
Anthro
"Zew Cthulhu" -Lovecraft Howard Philips
Dlaczego ją polecam? Ponieważ jest świetnym wstępem do świata stworzonego przez Lovecrafta. Poznamy tam Innsmouth, Cthulhu i Dunwich. Przybliżony nam zostanie i kult Cthulhu i Dagona. Dowiemy się co mieszka w Górach Catskill i po co są na ziemi Przedwieczni. Po za tym wszystkie opowiadania z tego zbioru zostały zekranizowane, z czego najwierniej "Zew Cthulhu" przez The H. P. Lovecraft Historical Society . Jeśli o wady chodzi to momentami dziełka są strasznie nudne, ale da się to przeboleć. Książka jest łatwo dostępna i w przystępnej cenie.
Ostatnio edytowany przez Xstreem dnia 15.09.2012 23:21:48
A jednak!

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 19:06:15
Wilk Ogrodowy
Anthro
"Paranoja" -Joseph Finder

książka opowiada o pracowniku korporacji elektronicznej, zmuszonym do zostania szpiegiem przemysłowym.

Ciekawe jest fakt, że w książce zastosowano narrację z pierwszej osoby. Historia ma bardzo zaskakujące zakończenie- polecam!
Jutro jest po to, by było gdzie odkładać

3
(+3|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 19:20:05
PERMABAN
Ale może polecajcie coś mało znanego, a nie same wędrowycze, grzędowicze, metro (notabene dość gówniane) itp. Tak jakbym miała tu wiedźmina polecać.
W ogóle to o http://lubimyczytac.pl/

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 19:38:16
Pantera
Zmiennokształtny
@up
Zgodnie z życzeniem
Cykl "Starfist" David Sherman i Dan Cragg
Na razie czytałem pierwszy tom i usiłuję upolować kolejne.
"Jest to sf które trochę różni się od innych unikalnym spojrzeniem na wojsko i działania wojenne. Bohater nie zostaje w trzecim tomie admirałem floty czy komandorem ale kapralem. Zamiast epickich, ale anonimowych walk wielkich flot w kosmosie spotykamy prawdziwych żołnierzy wysyłanych na misję, które dziś można by nazwać "pokojowymi", choć pokój tak naprawdę następuje po udanej, nieraz pozornie straceńczej akcji Marines"
Kot jak kot ale i psot.

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 20.06.2012 20:36:55
Puffgryf zaczepno-obronny
Seria "Thursday Next" - Jasper Fforde

Niestety z tego co wiem tylko dwa tomy przetłumaczone. Książki o detektyw literackiej walczącej ze złodziejem postaci książkowych. Łatwe, proste i do zjedzenia w jeden dzień. Wciąga.


A z czegoś bardziej ambitnego to "Peanatema" - Neal Stephenson

Historia mnicha zamkniętego w klasztorze, który otwiera się raz na dziesięć lat w zderzeniu z medialną rzeczywistością na zewnątrz. Książka o tyle trudna ( i przez to zajebista ), że składa się z ogromnej liczby neologizmów wyrazów stworzonych przez autora. Jak ktoś lubi się bawić w odcyfrowywanie i szybko chwyta nowe słownictwo to polecam.

Każdy zasługuje na drugą szansę.
Na trzecią... niekoniecznie.

1
(+1|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 22.06.2012 22:27:20
Wilk
Anthro
Trylogia "Anioł Nocy" autorstwa Brent Weeks'a

Zobaczyłem tę trylogię na półkach Empiku i po przeczytaniu w sklepie pierwszego rozdziału chciałem przeczytać całość ;)

Całość trylogii opisuje przygody Merkuriusza, małego chłopca z nor (doki oraz ogólnie szara częsć miasta), który przeżywa z dnia na dzień. Żyje w biedzie a jego jedyną rodziną są szczury z gildii czyli jego rówieśnicy poszkodowani przez życie podobnie jak on. Merkuriusz obiecuje sobie że nie chce się więcej bać, chce aby to jego się bano i traktowano z szacunkiem. Aż pewnego dnia los daje mu taką szansę, lecz cena jest też wysoka.

Osadzone w typowym świecie fantasy, jednak nie ma tam elfów, krasnali ani żadnej z tego typu ras. Całość obraca się w klimatach łotrzyko-podobnych. Mnie ta książka szczerze mówiąc oczarowała i jestem nią strasznie zachwycony, polecam ją każdemu a w szczególności osobom lubiącym klimaty skradania, intryg oraz nagłych przewrotów i zwrotów akcji :-Dk

http://ksiazki.polter.pl/...kl&Anio%B3+Nocy

Jest jeszcze dodatkowa część pt. "Cień doskonały" Stanowi ono dodatek do całości opowiadania, jednak nie jest wymagane aby rozumieć klimat. Jednakowoż i tak polecam przeczytać ;) W Empiku powinien być pierwszy tom tej trylogii "Droga cienia" i jako edycja rozszerzona na końcu jest załączona ta opowiesć
Ostatnio edytowany przez Nemadur dnia 22.06.2012 22:29:24

Anonim
1
(+2|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 23.06.2012 1:10:59
Także polecam "Anioły Nocy" ;P a oprócz tego, całą serię Świata Dysku Terry'ego Pratchetta. Komediowe przedstawienie świata w klimatach fantasy, pewnie duzo osób już coś z tego czytało.

4
(+4|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 23.06.2012 14:51:46
Puffgryf zaczepno-obronny
Obawiam się, że podrzucanie tytułów, które wszyscy nałogowo czytają to nie cel tego tematu.
Tak samo mogę zachwalać Grę o Tron, czy wcześniej wspomnianego Wiedźmina...
Rekomendujcie coś ORYGINALNEGO.
( No chyba, że wasza literatura to tylko 'nowości' w empiku...plus Coelho :P )

Z mojej półki:

Zekranizowany "Ostatni brzeg" Nevila Shute'a,
książka o tyle ciekawa, że opowiada o postapokalipsie - życie ocalało jedynie w Australii i pomimo świadomości rychłej zagłady ludzie próbują uciec od codzienności spełniając np. marzenia z dzieciństwa. Rok wydania to 1957r., czyli chyba jeszcze echa zimnej wojny.

I jeśli komuś podobał się "Rok 1984" to polecam jeszcze "Nowy wspaniały świat" Aldousa Huxleya - bardzo podobna kanwa, która skutecznie przekonała mnie, że jeśli ktoś pisze o przyszłości w latach 40tych czy 50tych to bardzo często ma rację. Taka smutna prawda. A sama książka opisuje losy jednego z osobników sztucznie tworzonej populacji kastowej, który postanawia się wyrwać... itp, itd. Nie ma co spojlerować. Motyw do znudzenia przedstawiany ostatnio w literaturze i kinie. Niemniej, intrygujący.

Każdy zasługuje na drugą szansę.
Na trzecią... niekoniecznie.

3
(+3|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 24.06.2012 0:19:41
Kotomiś Cudowny (bajeczny)
Zmiennokształtny
A ja polecę ,,Krwiopijców" Christopher'a Moor'a łącznie z kontynuacją ,,Ssij mała ssij" i ,,Gryź mała gryź" mimo, że są nieco gorsze od pierwszego tomu :)
Anything that is beautiful people want to break.

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 17.07.2012 9:32:40
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
Ostatnio skończyłem czytać tetralogię Dana Simmonsa (Hyperion, Upadek Hyperiona, Endymion, Tryumf Endymiona). Cała seria oparta jest o poematy Johna Keatsa, które stanowią bardzo ważny element fabuły.

Generalnie Hyperion opowiada o 7 pielgrzymach i ich późniejszych dziejach. Pierwsza część to wędrówka pielgrzymów do Grobowców Czasu. Pielgrzymi z początku przypadkowi okazują się w jakiś sposób związani z grobowcami do których podróżują (detektyw, naukowiec z córką, poeta, konsul, żołnierz, templariusz Miura (zakon chroniący przyrodę) i ksiądz kościoła katolickiego.

Akcja dzieje się kilkaset lat w przyszłości (ok 2700 rok). Ludzkość dzięki pomocy sztucznych inteligencji zwanych Techno Centrum opanowała natychmiastowe podróże międzygwiezdne za pomocą transmiterów energii i portali oraz napędów nadświetlnych. Mamy więc czyste, hard science-fiction. Świat jest przebogaty, opisy planet i społeczności są na prawdę genialne (wielokilometrowe 'drzewostatki' chronione polami siłowymi generowanymi przez stworzenia żyjące w koronach gwiazd!). Tak samo jak historie opowiadane przed pielgrzymów. Klimat pierwszych dwóch części jest dosyć ciężki, jest dużo metafizyki i tajemnic, kolejne części są bardziej przygodowe, więcej jest akcji tak więc jeśli komuś spodobają się pierwsze części może być lekko zaskoczony, nie mniej warto poświęcić czas na całą tetralogię - jako całość jest na prawdę spójną i wspaniałą powieścią.
Ostatnio edytowany przez Ryan dnia 17.07.2012 9:33:39
"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

1
(+1|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 17.07.2012 16:10:40
"Baron Drzewołaz" Italo Calvino
Cosimo di Rondo, mały szlachcic żyjący w osiemnastym wieku, po kłótni z ojcem buntuje się i wchodzi na drzewo, mając w zamiarach nie schodzić z niego do końca życia. Książka zaczyna się dość "schizastycznie", odrobinę w stylu Gombrowicza, ale jednak bardziej przyziemnie. Jednak później Cosimo, przemieszczając się przez korony drzew, podróżuje i przeżywa przygodny godne prawdziwego, osiemnastowiecznego filozofa, mędrca, czy ogólnie humanisty.
Dość "inna" książka, mogę śmiało stwierdzić, że poszerza horyzonty (zresztą tak jak większość powieści Calvina).

1
(+1|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 17.07.2012 16:33:36
Gazelopka sawannowa
Anthro
Książką, którą pragnę polecić, bowiem szczerze mnie zaintrygowała (choć wiele takich bywa, ta zapadła mi w pamięć)
"Gromowładny", autorstwa Felixa Gilmana.
Mamy w niej kilka różnych postaci, z rozmaitymi historiami i celami... Mamy też świetnie skonstruowane miasto, Ararat - wyróżniające się choćby dzięki swojemu pochodzeniu - jest bowiem "projektem" bogów, najrozmaitszych bóstw, które niekiedy z sobie tylko znanych pobudek odwiedzają je od czasu do czasu.
Można spoglądać na nie z perspektywy kapitana statku, który stracił szczęście dla wzmocnienia władzy Hrabiny, jego pracodawczyni, mamy chłopca, który zdołał uciec z domu poprawczego, mamy też przybysza z dalekich krain, który poszukuje pewnego bóstwa.
Polecam!
Dziergam rzeczy. O, tu są.

0
(+1|-1)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 29.07.2012 20:06:24
Pantera
Zmiennokształtny
Jak ktoś ma wolny wieczór to polecam "Skarb w glinianym naczyniu" Mariusza Kaszyńskiego. Horror.
Kot jak kot ale i psot.

1
(+1|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 19.08.2012 20:21:24
Smok
Zmiennokształtny
Jacek Komuda - Samozwaniec

Pierwszy tom z serii "Orły na Kremlu". Aktualnie seria ma trzy tomy, czwarty jest w fazie pisania.

Według mnie, najlepsza książka Komudy, jaką kiedykolwiek napisał. Książka utrzymana jest w temacie Polski Szlachecko-Sarmackiej. Seria oparta jest o prawdziwą historię wyprawy Dymitra Samozwańca na Moskwę, który chce przejąć stanowisko cara od Borysa Godunowa.
Głównym bohaterem serii jest polski szlachcic Jacek Dydyński, pierwsza szabla ziemi sanockiej.

Wracając z wojny o Inflanty, Dydyński zostaje przypadkowo wplątany w historię, która całkowicie zmieni jego dotychczasowe życie.
Jak potoczy się znajomość szlachcica z carem ? Czy uda mu się cało wrócić z zimnej i dzikiej Rosji ? Czy uda mu się zmyć plamy na honorze swego rodu ? Odpowiedzi znajdziecie w książce :)

Historia jest świetnie napisana. Komuda, jako historyk i okazjonalny szlachcic, wie o czym pisze. W oparciu o prawdziwą historię, przytaczane fakty historyczne jest w stanie napisać opowieść, która wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Mało jest książek, które czytałem z taką przyjemnością i z takim zaangażowaniem. Niedawno skończyłem czytać ją po raz drugi, a rzadko wracam do raz przeczytanych książek.
Kolejne tomy są niestety trochę słabsze, ale czyta się je z równą przyjemnością. Z niecierpliwością czekam na tom czwarty.

Gorąco polecam.

0
(+0|-0)
Re: Poleć Książkę
Wysłano: 19.08.2012 20:48:30
Anthro
Ja przeczytałem wiele książek w swoim życiu, jednak tylko nie wiele przypadło mi do gustu nie chce opowiadać o czym one są parę z nich jest w kanonie lektur szkolnych, zatem polecam:
-Georg Weigel: Świadek nadziei
-Bolesław Prus: Faraon
-Bolesław Prus: Lalka
-Henryk Sienkiewicz; Quo Vadis
-Camilla Läckberg: Fabrykantka aniołków
-Witold Gąbrowicz: Trans Atlantyk (kontrowersyjne, może kogoś obrazić ale i tak warte przeczytania)
To taka podstawa jak dla mnie. Jeżeli ktoś szuka czego konkretnego to mogę coś podać, szczerze to nie chcę mi się wymieniać wszystkich tytułów które mnie wzruszyły.
Ostatnio edytowany przez BabciaPower dnia 19.08.2012 20:49:39

 Aby pisać należy być zalogowanym
1234>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane