Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

123>>


1
(+3|-2)
Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 0:02:11
Uncia Hortensis
Rabatka
Zainspirowany filozoficznymi tematami tworzonymi ostatnio na forum postanowiłem stworzyć ankietę odnośnie savoir-vivre. Czy mówienie "smacznego" do osoby jedzącej coś jest dobrym czy złym zwyczajem w naszej kulturze?
Osobiście, odbieram "smacznego" jako pewnego rodzaju sugestię, iż to co jemy jest niedobre stąd życzenie aby smakowało lepiej. Przed posiłkiem, który sami podajemy owszem, jest to swoista zachęta. Ale jak spotykamy kogoś jedzącego kanapkę? Dodatkowym niuansem jest równoczesne sprawianie kłopotu rozmówcy. Takt wypada aby nie mówić podczas jedzenia, ale często odruchowa chęć powiedzenia "dziękuję" jest na tyle duża, że w rezultacie próbujemy coś z siebie wydusić z połową kanapki w ustach.
Tak więc, czy uważacie, iż życzenie "smacznego" za każdym razem jak widzimy kogoś spożywającego posiłek jest dobrym zwyczajem, czy może lepiej zaniechać tej dziwnej tradycji?
Myr

2
(+2|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 0:05:01
Tinker Pony
Zmiennokształtny
Życzenie smacznego, kiedy ktoś już je jest bez sensu, bo ten ktoś już wie, jak to smakuje. Powinno się to mówić podając potrawę przyrządzoną przez samego siebie, ale jak np dosiadam się do stolika na stołówce i komuś akurat donoszą obiad, to też ujdzie, jak mu tego smacznego pożyczę.
Ostatnio edytowany przez Kuc dnia 8.02.2013 0:05:44

2
(+2|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 0:08:05
PERMABAN
Smacznego życzy się PRZED posiłkiem, je się PO życzeniu, więc odpowiada się z pustymi ustami.
Nie wiem czy to tradycja, raczej po prostu maniery, a tego lepiej nie porzucać.

Also, nieśmieszny i na siłę temat, nie aprobuję.

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 0:23:19
Uncia Hortensis
Rabatka
Czemu nieśmieszny i na siłę? Nawiązała się rozmowa na ten temat i byłem ciekaw jakie są postawy innych co do tego zachowania.
Jakby co ankieta jest odnośnie życzenia w trakcie posiłku. Przed tak jak napisałem i sami piszecie, jest to odpowiedni moment. Spora część ludzi życzy jednak w trakcie, jak natkną się na kogoś znajomego jedzącego kanapkę, na przykład.
Myr

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 0:34:56
Arachne
Taur
Masz usta pełne pysznego delikatesowego żarcia (a takiego zawsze dają za mało). Ktoś ci mówi smacznego. Wypada podziękować. Więc szybko przeżuwasz, połykasz, zadławiasz się po drodze i niepełnosprawnie sepleniąc mówisz coś co miało brzmieć jak "dziękuję". I nagle się okazuje, że tego smacznego jedzenia masz parę kęsów mniej, o te które w pośpiechu przeżułeś nie mogąc się nimi delektować.

Do dupy z takimi życzeniami. ♥♥♥♥♥♥♥ mnie to niemiłosiernie.

Albo historia mojego szefa który za młodu jeździł handlować na bazarach czy deszcz czy śnieg. Nie ma klientów to kupuje sobie jakiś ciepły posiłek. Od razu ustawia się kolejka, każdy "smacznego", ale obsłużyć trzeba. A potem je zimne.

Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 8.02.2013 0:37:17

2
(+2|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 1:38:55
Smokowate
Anthro
Meh, sztuczne problemy, wystarczy głową skinąć, nikt się nie obrazi, serio ;] A samo życzenie, czemu nie, chociaż zarezerwowane głównie dla osób lubianych i cenionych, też nie za często bo imo traci na znaczeniu...

4
(+4|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 2:02:19
Wilk
Anthro
Z jednej strony to grzeczne, a z drugiej takie wiejsko-drobnomieszczańskie, szczególnie w trakcie posiłku. Sam nie wiem. Często widzę że ludzie robią to z przywyczajenia i wręcz nie mogą się oprzeć, a nawet czają się aż zaczniesz jeść. Jak dla mnie, przed posiłkiem to buduje przyjemny nastrój, ale w trakcie niezbyt.

Cyba chodzi o to , że ktoś chicałby stać się częścią czynności spożywania, jakby próbował wyjasnić i usprawiedliwić się, że sam nie je, ale jednocześnie nie chce z tego powodu opuszczać danej sytuacji (bo przecież sam nie je, więc jest poza kontekstem).
Mój plan to życia ram wyłamać
Realności dzienny kicz.

Galeria na Polfurs
FurAffinity | DeviantArt | InkBunny | Weasyl | FaceBook

2
(+2|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 2:08:14
Charyzmatyczny Nieznajomy z Imprezy
PERMABAN
Ja nie mówię "smacznego" jak ktoś je, niech sobie je, co mi do tego, jak by mu nie smakował to by nie jadł O_o I też nie lubię jak jem ktoś wchodzi do pokoju, coś chce ale wczesniej mówi "smacznego" po czym przerywa mi ♥♥♥♥♥ posiłek jakąś sprawą która mnie gówno obchodzi -.-"

W sumie to samo tyczy się manii pozdrowień w naszym społeczeństwie, co ktoś dzwoni do radia czy gdziekolwiek, musi kogoś pozdrowić, ♥♥♥♥ że te osoby pewnie tak nie słuchają i nigdy o tym nie bedą wiedziały ale zawsze trzeba kogoś pozdrowić na koniec pomimo że czas sie skończył. Albo rozmawiam przez telefon i na koniec "Pozdrów tego i tamtego" Jak chcesz pozdrowić to sam se ♥♥♥♥♥ zadzwoń albo wyślij SMSa, to nie lata 70, że na osiedle były 4 budki telefoniczne i jak dzwoniłeś do cioci do Gdańska musiałeś przynieść w gębie pozdrowienia dla całej rodziny, sąsiadów i dziadków mieszkających na wsi.
Ostatnio edytowany przez Vethuleion dnia 8.02.2013 2:11:45

4
(+4|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 2:12:13
Magiczny Gość
Zmiennokształtny
Trudne sprawy :-ojjk:
Każdy zajmuje w życiu to miejsce, które zdobędzie, nie na które zasługuje. Każde współczucie poniża, prawdziwa miłość jest ślepa, prawdziwa dobroć bezsilna, a prawdziwa wolność- to wolność od wszystkich.

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 8:02:26
Jaguar
Człowiek
Mówienie "smacznego" to tak jakby zakładać że posiłek może być niedobry

6
(+6|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 9:35:16
Magiczny Gość
Zmiennokształtny
A "na zdrowie" przy toaście to jakby zakładać, że alkohol szkodzi :-ojjk:
Każdy zajmuje w życiu to miejsce, które zdobędzie, nie na które zasługuje. Każde współczucie poniża, prawdziwa miłość jest ślepa, prawdziwa dobroć bezsilna, a prawdziwa wolność- to wolność od wszystkich.

1
(+1|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 9:48:20
Charyzmatyczny Nieznajomy z Imprezy
PERMABAN
zakładać, że alkohol MOŻE zaszkodzić, jeśli już się czepiamy :>

5
(+5|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 12:23:19
Tygrys sumatrzański
Anthro
Niektórzy szukają dziury w całym, a to zwykły nawyk wyrobiony lub nie w okresie dzieciństwa. Uważam to za coś serdecznego i miłego.

Jeśli niektórym przeszkadza takie coś, to niech się cieszą, że nie mieli kontaktu z harcerstwem. Tam przed posiłkiem śpiewa się... oryginalne piosenki i niekiedy mówi smacznego większości osób przy stole/skale w górach/w namiocie, po prostu dla zabawy. I nie wolno w tym czasie nawet popatrzeć na jedzenie, mimo że w żołądku ściska od godziny ;)
Ostatnio edytowany przez Xanoxis dnia 8.02.2013 12:24:20
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 13:45:06
Tygrys perski
Anthro
Jak sobie robię kanapkę do pracy, to doskonale wiem, co w niej jest i że bedzie mi smakować, bo to ja przygotowałem. A potem slyszę od kogoś "smacznego", to odpowiadam, że wiem, że będzie smaczne :)
"chcemy loda..."

2
(+2|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 14:01:59
Arachne
Taur
A potem slyszę od kogoś "smacznego", to odpowiadam, że wiem, że będzie smaczne

Chyba, że akurat masz pełne usta żarcia.


7
(+7|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 14:07:51
PERMABAN
Śmiać mi się chce jak czytam tę poważną dyskusję na temat pierdoły jaką jest "smacznego", a filozoficznego kolesia z rozterkami psychicznymi, chcącego zagłębić się w duchowy, ezoteryczny temat każdy stłamsił i zwyzywał xD
<3

1
(+1|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 14:33:25
Uncia Hortensis
Rabatka
Wszystko kwestia dobrania tematu rozmowy pod publikę 8-)k
Myr

3
(+4|-1)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 17:07:44
Husky
Anthro
Kiedy podczas lekcji ktoś po kryjomu chce sobie zjeść coś tak żeby nauczyciel nie widział, to w tedy głośno mu się życzy smacznego :-Dk
Możesz walczyć jak lew, biegać jak gepard. Lecz nigdy nie będziesz lepszy niż Komandor Shepard.


0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 17:43:43
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
Cytat z "Ara": (Link »)
Śmiać mi się chce jak czytam tę poważną dyskusję na temat pierdoły jaką jest "smacznego", a filozoficznego kolesia z rozterkami psychicznymi, chcącego zagłębić się w duchowy, ezoteryczny temat każdy stłamsił i zwyzywał xD
<3


Zakładając, że pomysł tematu powstał podczas nabijania się z tulp na skype to tym bardziej :P
"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 20:06:13
Vulpes Vulpes
Anthro
W sumie w ankiecie nie mam co zaznaczyć bo u mnie jest bardzo sytuacyjnie :P

Jeżeli widzę, że ktoś je w miejscu gdzie nie powinno się jeść posiłków albo gryzie długopis czy coś innego - mówię smacznego.
Jeżeli ktoś mówi mi smacznego jak jem (co mnie drażni) zazwyczaj kiwam głową albo bąkne "Dzięki". (Najbardziej mnie wkurza jak ktoś odpowieda na "smacznego" "nawzajem" na jakichś stołówkach czy coś)
Jeżeli ktoś mi mówi smacznego jak idę jeść, zmierzam na posiłek itp. - Dziękuję i jakoś się milej idzie coś przekąsić...
Jeżeli wiem że ktoś idzie jeść itp. - nieraz mówię smacznego.
Jeżeli widzę że ktoś je zazwyczaj nic nie mówię... Chyba... Nie zwracam uwagi, może nieraz z automatu rzucam smacznego :/

To chyba tyle...
Ostatnio edytowany przez Armour_Vulphart dnia 8.02.2013 20:06:52

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 20:58:33
Uncia Hortensis
Rabatka
Dziękuję za szczegółowy opis. Jakbym chciał uwzględniać wszystkie drobne możliwości, to byście trzy strony tematu już napisali zanim bym skończył dodawać ankietę, więc jest celowo bardzo uproszczona.

Jedyny wynik jaki mnie dziwi to ile jest głosów za tym aby mówić "smacznego" w trakcie posiłku. W temacie najczęściej pada zdanie, iż mówi się przed, a w ankiecie jest 21 za mówieniem w trakcie a tylko 7 przeciw.
Pewnie to wynik tego, że temat ma "do osoby jedzącej" a pytanie w ankiecie nie. Nie umiem rzeczowych i ładnych ankiet tworzyć...
Ostatnio edytowany przez Fuma dnia 8.02.2013 20:59:53
Myr

0
(+0|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 22:38:16
Wilk
Anthro
Ani mnie to ziębi, ani parzy. Ja smacznego nie mówię i nie oczekuję, że ktoś mi powie. Jak mi powie, kiedy jem, to kiwnę, wydam z siebie jakieś niepozbawiające godności "mhm" i tyle. Może jak do kogoś przychodzę i akurat je obiad czy kolację, wtedy powiem. Ogólnie u mnie w domu nigdy nie było zwyczaju.

Ale jak już ktoś wsuwa kanapkę, albo czipsy przed telewizorem i popija colą lub piwem to bądźmy poważni... Nie potrzebujesz czerwonego dywanu, żeby iść się odlać.

-1
(+0|-1)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 22:40:00
Miś Polarny
Anthro
U mnie zawsze się mówi "Smacznego, -wzajemnie" albo "zdrówko". Myślę, że jak się jest u kogoś w gościnie to lepiej powiedzieć "smacznego" i samemu podziękować a nie jakieś "mhm".

1
(+1|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 8.02.2013 22:56:20
Wilk
Anthro
Jak mi powie, kiedy jem, to nie odpowiem z pełną gębą. Jak już ktoś wcześniej zauważył, stwarza to pewne problemy techniczne.

6
(+6|-0)
Re: Mówienie "smacznego" do osoby jedzącej.
Wysłano: 9.02.2013 3:34:19
Lew
Jako znawca savoir- vivre'u się wypowiem się - mówienie "smacznego" to szczyt wieśniactwa. Szczególnie np. na randce w restauracji
Za to wstając od stołu mówi się "dziękuję" (za towarzystwo)

Jedynie osoba przygotowująca / podająca jedzenie może powiedzieć np. "życzę państwu smacznego"
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

 Aby pisać należy być zalogowanym
123>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane