Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



10
(+11|-1)
Kącik astronomiczny
Wysłano: 24.12.2013 14:02:01
Wilczek
Anthro
Może ktoś interesuje się tym tematem, lub też prowadzi jakieś obserwacje na niebie. Może ktoś zechce podzielić się opinią, lub też wrzucić jakieś ciekawe informacje. W końcu najbliższe lata to będzie mały przełom. Już w 2014 czeka nas pierwsze lądowanie na planetoidzie, a w 2015 misja New Horizons osiągnie swój cel.

Jeżeli chodzi zaś o tą misję aktualna pozycja sprzętu wystrzelonego (z takich ciekawostek z częścią prochów odkrywcy Plutona)
http://pluto.jhuapl.edu/mission/whereis_nh.php

25 sierpnia 2014 czeka nas przecięcia orbity Neptuna, a już 14 lipca 2015 będzie bliski spotkanie z Plutonem. Obecnie znamy jego prawdopodobny skład oraz kolor. Po przelocie będzie leciała już w Pas Kuipera i dalej w odległa przestrzeń.
Jako, ze zbliża się 2014 zaczyna się coraz więcej mówić o tej misji. Jeżeli byśmy nie trafili teraz w Plutona najbliższa szansa będzie dopiero za... aż 250 lat. Początkowo satelitka miał lecieć ponad 10 lat, ale postanowiona poprzez pole grawitacyjne przyspieszyć ją i osiągnięto efekt mniej niż 10 lat. Ładnie widać na przebytej drodze krzywizne, gdzie spotkano Jowisz. Następny wielki krok w poznaniu naszego układu już blisko. Nie mogę doczekać sie pierwszych zdjęć Plutona i Charona :-Dk

Zapraszam do dyskusji, a może też opisu jakiś ciekawych wydarzeń które maja niedługo nadejść :)
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 24.12.2013 14:32:07
Kangur
Anthro
Próbowałem oglądać niebo za pomocą teleskopu, niestety moje miejsce zamieszkania uniemożliwia sensowną obserwację :(. Choć w sumie niebo w moich okolicach jest dość czyste, może to wina sprzętu albo braku doswiadczenia.

2
(+2|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 24.12.2013 14:44:57
Wilczek
Anthro
A teleskop jaki? Soczewkowy? Zwierciadlany? Jezeli chodzi o miasta trzeba sie wstrzelic w te 20 dni w ciagu roku, ktore pozwalaja na obserwacje. Chyba, ze to Krakow to mozesz tylko pomarzyc albo modlic sie o jakis cyklon, ktory oczysci powietrze. Z teleskopem warto by bylo udac soe gdzies na wies, albo za miasto. A zima sprzyja obserwacji nieba.
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 24.12.2013 22:18:47
Kangur
Anthro
Najprawdopodobniej zwierciadlany ale nie pamietam dokladnie, dawno nie uzywalem

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 24.12.2013 22:29:34
Wilczek
Anthro
Spojrz na model i pare rzeczy. Moze jakby pogoda dopisala to oplacalo by sie wziac na Fkon. W tym roku ladne niebo bylo. Tylko, ze jak nie jest smutno Tobie z powodu braku mozliwosci obserwacji to raczej nie jest to teleskop z sredniej polki nawet, ale i tak moznaby pomyslec czy cos godnego uwagi bedzie na wrzesniowym niebie.

Co do Plutona taka ciekawostka. Z badan tej planety wychodzi, ze Pluto to najbardziej pedalska planetka w naszym ukladzie. Plutoprawdopodobnie ma barwe rozowa, ktora w niektorych miejscach przechodzi delikatnie w braz. Dlatego tez zdjecia moga byc zaskakujace i pokazujace, ze kosmos nie sklada sie z szarych kamykow latajacych wokol zoltej gwiazdy ;-)k
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 25.12.2013 1:18:26
Kangur
Anthro
Może za rok odkurzę i wezmę :) Nie pomyślałem w sumie o tym.

2
(+2|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 25.12.2013 13:21:53
Miś Polarny
Anthro
Ja jestem członkiem Międzyszkolnego Koła Astronomicznego w Grudziądzu. :P Czasami prowadzimy obserwację naszym większym teleskopem z kopułą, a czasami mniejszym na tarasie. Dostajemy czasem też dostęp do INO1/INO2 umieszczonych w Phoenix (oczywiście sterujemy nimi przez internet)
A tutaj fotki: http://matrix.astro.umk.p...pem-w-Arizonie/
(Kwidzyń, bo robiliśmy je przy przyjezdnej grupie z Kwidzynia, urządzamy czasem pokazy odpłatne i nieodpłatne. . :P)
Ostatnio edytowany przez Drakalen dnia 25.12.2013 13:25:11

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 25.12.2013 17:33:15
Wilczek
Anthro
Jakis czas temu NASA powołała jeden z ciekawszych projektów do życia. Wybrane szkoły z całego świata mogą pomagać w odkrywaniu nowych obiektów. Chodzi tutaj przede wszystkim o asteroidy, które potencjalnie mogą zagrażać Ziemi. W ciagu roku jest parę kampanii. Raz cały wschód czyli Chiny, raz Indie, raz Europa, potem Portugalia Hiszpania i państwa Ameryki Południowej no i na koniec USA. W ciagu miesiąca - dwóch szkoł dostają zdjęcia (jak jest lepsza pogoda to nawet codziennie) z teleskopów z Kentucky czy też Mt. Lemmon. Różne teleskopy o różnych wielkościach. W Polsce obecnie 3 szkoły prowadzą obserwację. Szczęśliwie moje liceum parę lat temu rozpoczęło współpracę i dość mocno zaangażowałem się w ten projekt. Obecnie w miarę możliwości czasu i zdrowia próbuje szkolić czy też pomagać uczniom z liceum w tych obesrwacjach. Dwa lata temu miałem mieć szkolenie na jednego z prowadzących w Polsce, ale wtedy była matura, wiec też nauczyciele srednio chcieli mi pozwolić. Potem niestety zmarł eden z dowódców tego polskiego projektu maly bałągan się zrobił i tak jakoś sprawa ucichła. W najbliższym roku chyba znowu zaproponuję swój czas w tym pięknym dziele. Może coś z tego wyjdzie.


Co do obserwacji dostajemy takie zdjęcia (zamieszczam w załączniku), które mozna edytować nanosić znane obiekty, zmieniać tła itd. Oczywiście te niebieskie kółeczka można wyrzucać z ekranu, aby było przejrzyste zdjęcie.

2 lata temu udało mi się tez jeden ładny obiekt znaleźć wtedy jeszcze pod opieką nauczyciela, gdyż kończyłem liceum ;)
Dostałem takiego ładnego maila
Greetings from the International Astronomical Search Collaboration



Image Sets Available

Image sets from September 1 have been uploaded into many of the school folders. Check your folder. There are important NEO observations and possible asteroid discoveries for your students to make.

Preliminary Asteroid Discovery

B. Kaczmarek & D. Hewelt discovered the asteroid TOV4F2. This was linked to their observation K06SW7L in the image set P1014T6-0826-32. Congratulations!!

In less than a week, there have 21 preliminary asteroid discoveries and 1 provisional discovery. The provisional discovery will be monitored by the Minor Planet Center until the asteroid has been observed a sufficient number of times to fully determine its orbit. At that point in time it will be numbered and placed in the world's officiall minor body catalog maintained by the International Astronomical Union. This process can 3-6 years to complete.

Check your folder and have your students analyze their image sets for possible discoveries. In the meanwhile...

Happy Hunting!!

Jakiś czas temu były pomysły, aby też luźne grupy wprowadzić na taki projekt. Jakby wprowadzili takie coś zapraszam do wspólnych łowów :-Dk

A w tym Grudządzu zapewne macie teleskop firmy ScopeDome? Z takich czysto praktycznych pytań. Często udaje wam się przeglądać niebo tymi teleskopami? Sami orientujecie się na niebie czy też prowadzący wam wszystko ustawia? ;-)k
Ostatnio edytowany przez DarkHunter dnia 25.12.2013 17:34:45
Załącznik:
jpg  astr.jpg (454.69 KB; 1920x1080 px)
1889_52bb08cbc387f.jpg 1920x1080 px
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 29.12.2013 22:30:50
Miś Polarny
Anthro
Ta, braliśmy w tym udział, współpracujemy z jakąś inną, mniejszą szkołą i już kilka obiektów znaleźliśmy. :P

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 29.12.2013 22:38:24
Wilk
Zwierzę
Niestety z uwagi na smog nad Krakowem o sensownej obserwacji to sobie mogę... Jak się uda Oriona zidentyfikować to jest dobrze. Niezależnie od teleskopu trzeba by się conajmniej ze 20km kopsnąć od warstwy smogu mocno podświetlonej.

Z innej beczki, podrzucę dwie nowe "bety" StackExchange:
http://astronomy.stackexchange.com/
http://space.stackexchange.com/
Raczej wątpliwe czy uda im się wybrnąć z fazy beta, ale jakby co, można na razie pytać o kwestie astronomii i ekspoloracji kosmosu, i dostanie się dobrej jakości odpowiedzi od entuzjastów, którzy się na tym całkiem solidnie znają.
--sf.

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 3:37:04
Miś Polarny
Anthro
O, fajna sprawa ;)
Sorka DarkHunter, nie zauwazyłem pytania. No tym małym to często, tym w kopule stosunkowo rzadko, ale chyba zaczniemy częściej. Nie mam pojęcia jakiej są firmy, sorka. Spytam się na zajęciach najwyżej. Sami nimi obracamy itd. A jak obserwujemy INO1/INO2, to po prostu nam prowadzący pokazał jak to robić, i jakich wartości unikać, i to wszystko. Raczej tam luźno mamy ;)
Ostatnio edytowany przez Drakalen dnia 30.12.2013 4:16:46

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 11:28:51
Kitsune
Zmiennokształtny
Cytat z "Drakalen": (Link »)
Ja jestem członkiem Międzyszkolnego Koła Astronomicznego w Grudziądzu. :P Czasami prowadzimy obserwację naszym większym teleskopem z kopułą, a czasami mniejszym na tarasie. Dostajemy czasem też dostęp do INO1/INO2 umieszczonych w Phoenix (oczywiście sterujemy nimi przez internet)
A tutaj fotki: http://matrix.astro.umk.p...pem-w-Arizonie/
(Kwidzyń, bo robiliśmy je przy przyjezdnej grupie z Kwidzynia, urządzamy czasem pokazy odpłatne i nieodpłatne. . :P)


Ja mieszkam w Kwidzynie! :<

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 12:49:25
Wilczek
Anthro
Cytat z "sharpy": (Link »)

Z innej beczki, podrzucę dwie nowe "bety" StackExchange:
http://astronomy.stackexchange.com/
http://space.stackexchange.com/
Raczej wątpliwe czy uda im się wybrnąć z fazy beta, ale jakby co, można na razie pytać o kwestie astronomii i ekspoloracji kosmosu, i dostanie się dobrej jakości odpowiedzi od entuzjastów, którzy się na tym całkiem solidnie znają.


Aby wyjść z fazy beta, albo są potrzebne pieniądze, albo masa ludzi, która chciałaby tam zaglądać niestety.


Pewnie każdy słyszał o projekcie Mars One.
W tym roku ponad 200 000 osób złożyło swoje CV, aby w tym projekcie uczestniczyć. Pieniądze są, technologie są, ludzie są. Ale czy człowiek sam z paroma ludźmi da radę przeżyć na Marsie? Tak samo nie wysyła się ludzi na dłużej niż pół roku (są tam jakieś wyjątki, chyba pół nie jestem już sam pewien ), a to ze względu na psychikę. Zdarzały sie już przypadki szaleństw przy zbyt długiej misji na orbicie. A teraz spójrzmy na projekt Mars One. Ponad rok będą lecieli pierwsi ludzie. Przez następne 2 lata sami tam będą. No i potem regularnie małe grupki osób co ileś tam lat będą dosyłane. Ciekawi mnie też jak technicznie sobie będą radzić tam na Marsie. Wszystko będzie musiało początku bezwzględnie dzialać, ab y przeżyć. Uda się, czy się nie uda?
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 15:26:42
Smok rakietowy
Smok
@up
Nie ma jeszcze technologii tak udoskonalonej, by ludzie mogli przetrwać na statku międzyplanetarnym. Na orbicie Ziemi, w stacjach i statkach załoga jest chroniona przed promieniowaniem nie tylko technologią, ale przede wszystkim dzięki naturalną magnetosferą planety. Ludzie bez tej osłony w przestrzeni mają bardzo małe szanse na przetrwanie np. zwiększonej aktywności słonecznej.

Cytat:
Co do Plutona taka ciekawostka[...]

Tam Pluton - poczytajcie o GJ 504b :P

Jeśli pomyliłem jakieś pojęcia to mnie poprawcie.
Ostatnio edytowany przez Drangir dnia 30.12.2013 15:39:47
Cytat z "Steven Universe":
- Wasze obliczenia były niepoprawne.
- Nie mogły być niepoprawne, skoro żadnych nie robiliśmy.

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 15:51:40
Wilczek
Anthro
Cytat z "Drangir": (Link »)
@up
Nie ma jeszcze technologii tak udoskonalonej, by ludzie mogli przetrwać na statku międzyplanetarnym. Na orbicie Ziemi, w stacjach i statkach załoga jest chroniona przed promieniowaniem nie tylko technologią, ale przede wszystkim dzięki naturalnej magnetosferze planety. Ludzie bez tej osłony w przestrzeni mają bardzo małe szanse na przetrwanie np. zwiększonej aktywności słonecznej.

Jeśli pomyliłem jakieś pojęcia to mnie poprawcie.


Lot na księżyc i pobyt na nim jakoś odbył się pomyślnie. Obecnie skafandry są w miarę dość dobre. Śmiesznie wyglądają pod mikroskopem po misji, gdy trzeba było wychodzić w przestrzeń. Widocznie są takie małe wgłębienia po cząsteczkach które wbijały się w skafander. Co do nowszych skafandrów z którymi są wiązane duże nadzieje to jest np. Z-1

http://www.kosmosnews.pl/news/27-20-1-1220/nasa-zaprezentowala-nowy-model-skafandra-kosmicznego.html

Jeżeli zaś chodzi o sam główny projekt. Zapraszam zawsze na ich stronę http://www.mars-one.com/ .
Nie można mówić, ze nie ma szansy, aby wysłać ludzi w kosmos, bo to właśnie teraz się dzieje. Sama wodę można pozyskiwać z ziemi-piasku na Marsie.Gorzej może być z całą organizacja mieszkania i żywności.
Jeżeli chodzi o magnetosferę. Mars jest też dalej oddalony niż Ziemia to część energii i cząstek zostanie rozproszona.
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 21:56:02
Smok rakietowy
Smok
Najdłuższa misja Apollo trwała dwa tygodnie, do tego Księżyc znajduje się przez część czasu w ziemskim polu magnetycznym - mówimy o zupełnie innej kwestii, jaką jest podróż przez zupełnie nieodsłoniętą przestrzeń przez wiele miesięcy. Cały statek musi być chroniony, a nie mówimy tu o kapsule w skali Sojuza, ale coś co przetransportuje dużo żywnoci, wodę oraz będzie oferowało odpowiednio wysoki komfort. Póki co wszystkie loty załogowe odbywają się w bezpośrednim sąsiedztwie Ziemi - jeśli, prócz MarsOne, organizuje się odleglejszą wyprawę poinformuj mnie. Interesuje mnie kwestia kopalni na asteroidach, to może być najbliższa taka rzecz.

I powtórzę, chodzi mi o podróż. Na samej powierzchni da się już przed tym chronić, w końcu jako osłonę można traktować chociażby kilkumetrową warstwę ziemi.

1
(+1|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 30.12.2013 23:20:43
Wilczek
Anthro
Jesli juz zaraz bedzie wyslanie ludzi to znaczy, ze sa wstanie zapewnic bezpieczenstwo podczas lotu.

Co do samych asteroid/planetoid to w 2014 bedzie pierwsze ladowanie bezzalogowego statku. Ale jezeli chodzi o kopalnie to w jakim sensie? Pozyskiwanie materialow z nich? Czy byloby to oplacalne... Watpie w to. Sam koszt zbudowania sprzetu, wyslanie, ladowania, wykopania i powrot w calkiem innym kierunku moze byc zbyt kosztowny. W koncu wielkich kosztownosci nie pozyskamy
0
(+0|-0)
Re: Kącik astronomiczny
Wysłano: 12.04.2014 16:30:40
Ostatnio troszkę czytałem o najnowszym dziełu Hawking'a. Pomyśle oz mianie horyzontu absolutnego w czarnych dziurach na bardziej plastyczny horyzont pozorny. A tu taki króciutki artykuł, który moze kogoś zaciekawi.
http://www.wiadomosci24.p...eja_294057.html
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane