Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

1234...6>>


0
(+0|-0)
Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:39:31
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
Dawno nie było fajnego, poważnego tematu politycznego, a wydarzenia za naszą wschodnią granicą zaczynają być co raz bardziej drastyczne.

W ramach takiego bodźca zarzucę infografiką http://www.kresy.pl/wydar...grafika%2C71475
Jak sądzicie, jaka przyszłość czeka Ukrainę i jak to wpłynie na nasz kraj?
"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

2
(+2|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:42:53
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Bedzie tak, jak z pomarańczową rewolucją. Obalą rząd, dojdzie ktoś nowy do władzy kto dalej będzie kradł.
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:45:58
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
Cytat z "Wolfheart": (Link »)
Bedzie tak, jak z pomarańczową rewolucją. Obalą rząd, dojdzie ktoś nowy do władzy kto dalej będzie kradł.


Przy pomarańczowej rewolucji nie doszło do tak gwałtownych starć. Zginęło tyle osób, że wydaje mi się, że żadna strona nie puści tego płazem. Najbardziej niebezpieczne moim zdaniem jest to, że największą i najbardziej widoczną siłą opozycyjną wydają się być nacjonaliści.
"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:49:31
Puma (cougar,пума,Kuguar)
Anthro
Hmm no jest bardzo nieciekawie. Z tego co mówią media, ogłasza opozycja i sami demonstranci przekazują... będzie gorzej. Lwów się odołączył od władzy Ukrainy, Sewastopol i cały półwysep Krymski ogłaszały chęć odłączenia w celu "zabezpieczenia" Fakt tego też, że po obu stronach używana jest broń palna i giną ludzie przez to.... można samemu sobie dopowiedzieć koniec tego "przewrotu" Wojsko juz tez wchodzi do akcji, więc rozpetuje się druga Syria.
No i odkąd pamiętam cały czas idę przez życie
Własnym tempem, własną drogą, wersy notując w zeszycie
Nie jestem na szczycie wiesz? nie jestem na dnie
Jestem tam gdzie chciałem być na swoim miejscu (dokładnie)

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:50:47
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Szczerze mówiąc, wolę nacjonalistów od rozdawnictwa, rozbuchanego socjalu i multi-kulti*. Poza tym uważam, że w ludziach jest siła. Nawet jeśli w grupie ich intelekt się zmniejsza, to mają argument siły. Więc rząd sobie może nie puszczać płazem, rząd upadnie gdy ludzie są zdeterminowani. Nawet oddziały milicji się buntują. A z ukraińskimi nacjonalistami można dogadać się jak z każdym- gdy o kasę chodzi, to można rozmawiać z każdym. Byle by tylko nie podnosić tematu odzyskania kresów wschodnich :D




*skróty myślowe
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 20:58:27
Fenek
Anthro
Nie musimy obawiać się drugiego ZSSR ale tutaj być może lud zmieni prawo tak by można było kolejnego "Janukowycza" legalnie wywalić z fotela. Albo zmienią ustrój na demokrację ludową...niemniej Putun nic nie może zrobić bez wszczynania miédzynarodowej afery politycznej.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy do których brakuje chęci i motywacji.

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 21:03:03
Uncia Hortensis
Rabatka
Cytat z "Wolfheart": (Link »)
Bedzie tak, jak z pomarańczową rewolucją. Obalą rząd, dojdzie ktoś nowy do władzy kto dalej będzie kradł.

Smutne i prawdziwe. Szanse, że ludzie będą mieli lepiej dzięki temu są nikłe. Nie mniej jednak, ucieszę się jeżeli w końcu protestujący dopną swego i osądzą, albo zrobią samosąd na władzy.
Jest pewna granica, po przekroczeniu której plucie na obywateli przestaje być bezkarne. Przekroczyli ją rozpędzając pierwszy protest siłą :-)k
Myr

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 22:11:58
Wilczek
Anthro
Wiadomo z góry już, że rząd będzie chciał jak najdłużej sie utrzymać. Powód jest prosty. Jeśli rząd padnie osoby odpowiedzialne za śmierci w tych starciach pójdą siedzieć. Jeśli trzeba będzie to Rosja poproszona oficjalnie o pomoc na pewno wejdzie na teren Ukrainy. Nie pamiętam któz to mówił, ale ktoś sugeruje sytuację w której Ukraina się rozpadnie na dwie części wschód i zachód.

Gdzieś coś musi się nie udać. Po kolei w krajach wybuchaja takie protesty i obalanie władzy, a to dlatego, że w innych krajach się udało. Taki efekt domino. Tylko jest jeden wielki minus takiej sytuacji. Przykład Egiptu. Obalili jednego, zrobili wyboru, części, która głosowała na przegranego to się nie podoba i chcą obalić tego. Wszystkim się nie dogodzi, a ludzi zaczęli czuć siłe więc sobi ena coraz więcej pozwalają. :-/k
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

4
(+5|-1)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 22:33:01
Zmiennokształtny
Przykład Ukrainy i jej wewnętrzynch podziałów jest dla mnie fascynujący za każdym razem gdy tam jadę. Generalnie Ukraińcy mają dwie różne mentalności, które nazywam sobie europejską oraz rosyjską.
Europejska to oczywiście zachodnia Ukraina z centrum we Lwowie. Obszar, który przez wiele wieków był pod wpływami Polski oraz myśli bardziej europejskiej. Czasy socjalistyczne nie zdołały uczynić z mieszkańców tych regionów apatycznych na sprawy polityki. Lwów, Tarnopol ma blisko do granicy z Polską i widzą jak my (a także Litwa, Łotwa i Estonia) odbiegają od nich pod kątem poziomu życia. To tym bardziej dla nich wkurzające, że to właśnie zachodnia Ukraina jest najbiedniejszym regionem. Polskie czasy pokazały, że warto mieć własne zdanie, walczyć o swoje. Silniejsze tam jest też poczucie narodowe, język ukraiński jest bardzo ważny.
Rosyjska część to taka Białoruś i Rosja pod kątem mentalnym. Ludzie mówią po rosyjsku, uważają, że czasy sowieckie były wspaniałe, wielu z nich nie zależy tak naprawdę na niepodległości Ukrainy i nie widzą nic złego gdyby Ukraina wróciła do Rosji. Mają też to specyficzne podejście do władzy, czyli wolą mieć silny autorytet (jak Łukaszenko czy Putin), który może i gra czasem nie fair, ale zna się na tym co robi. Tym bardziej, że to właśnie ta część jest bogatsza, a ludzie do pracy jeżdżą do Rosji (do UE jeździ jak może zachodnia Ukraina).
Jak widać te różnice są naprawdę potężne, silniejsze niż myślałem. Podróżując po Ukrainie trafiałem na obszary gdzie ludzie nie mówią po ukraińsku i chętnie wróciliby do Rosji. Wprowadzenie europejskiej demokracji może się nie sprawdzić na wschodzie gdzie ludzie w nią po prostu nie wierzą. Tak samo sowiecko-rosyjski typ dyktatury drażni zachodnią Ukrainę i powoduje to co teraz się dzieje.
Wydaje mi się, że Rosja może dość zdecydowanie wkroczyć z akcją "pomocy"... oczywiście gdy skończą się Igrzyska Olimpijskie. Czy Ukraina się podzieli? Nie wiem, ale byłby to bardzo kiepski scenariusz myślę i raczej małoprawdopodobny. Gdyby jednak do czegoś takiego doszło mielibyśmy Zachodnią Ukrainę, która byłaby bardzo biedna i starała się podłączyć do UE (a ta długo by się przed tym broniła, i tak jest bardzo osłabiona) oraz Wschodnią, która przypominałaby Białoruś... jeśli nawet nie włączyłaby się do Rosji w formie autonomii.
Kiepski jestem w polityce, ale zawsze fascynują mnie te wewnętrzne różnice kulturowe na Ukrainie ;)
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 23:53:37
Wilczek
Anthro
O Kenahi poruszyl super sprawe. Podzial. Dlatego jestem za tyn, aby ta rewolucja nie zdolala obalic rzadu. Jezeli jest taka duza grupa osob ktorej podoba sie ten rzad to czemu druga grupa o chyba nawet o wiele mniejszej liczebnosci ma robic co chce? Europa oczywiscie bedzie potepiac wladze i wspierac lud, bo bedzie im na reke odejscie Ukrainy od Rosji.
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

1
(+1|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 19.02.2014 23:58:27
Efekt romansu wilka i lisicy
Anthro
Właściwie to chciałem napisać to samo co przedmówca ale powtarzać się nie będę. Może od siebie powiem, że cała sytuacja na Ukrainie mnie nie tyle co fascynuje co przeraża. Lublinianie od zawsze żyli obok Ukraińców i ośmielę się powiedzieć, że całe te wahania nastrojów między naszymi narodami jakoś mocniej odbijały się na mentalności miejscowych. Ukraina to państwo, które potrzebuje czasu na obrośnięcie w piórka niepodległości...niestety tego czasu za dużo nie posiada co widać poprzez wyżej wymieniony podział społeczny. Boli mnie to, że nasi politycy tak ochoczo udzielają się w tym temacie tylko dla sondaży i dla mikrofonów niż z rzeczywistej troski. Ten kraj jakby tylko wywalił nadmiar komunistycznych niedojebów i robiliby coś żeby zagospodarować większość pustych żyznych przestrzeni mógłby wykarmić całą Europę. ZAchodnia Ukraina pamięta czasy akcji "w Rasji niedojedajut". Mam nadzieję, że wywalczą swoje bo ten kraj zasługuje na spokój a my na sąsiada z którym w końcu moglibyśmy odbudować dobre relacje i budować przyjacielski sojusz małymi kroczkami....gdyby tylko jeszcze pozbyi się banderowców...tyle dobrego, że większość tamtejszego luda dostrzega jaka to zaraza na dłuższą metę.

a teraz coś od Ukraińców dla nas Polaków
http://www.youtube.com/watch?v=AfIFQG4-1Sc
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=AfIFQG4-1Sc

FABRICATI DIEM PVNC"

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 19:59:17
Wilk
Anthro
Właśnie natrafiłem na to nagranie... Niezwykle brutalne, ja osobiście jestem zszokowany strzelanie do ludzi z ak47...
http://www.youtube.com/watch?v=0DxkDiAcSF8
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=0DxkDiAcSF8


1
(+1|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 21:16:01
Kelpia
Zmiennokształtny
Ogladajac takie nagrania zdaje sobie sprawe jaki jestem bezsilny wobec takiej przemocy i terroru :-(k
Bóg zabronił mi iść do nieba w którym nie będzie koni.

1
(+1|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 22:02:02
Efekt romansu wilka i lisicy
Anthro
"przysięgam bronić obywateli mojej ojczyzny" - przysięga tamtejszej służby porządkowej.
Boję się, że przyjdą Moskale z "bratnią pomocą" aby "wyzwolić biedny lud ukraiński" granatem i kałachem. Mają podpisaną ustawę o bratniej pomocy przecież bodajże od 2012 roku (o ilę się nie mylę- jak się mylę proszę mnie uspokoić :( ).
Ostatnio edytowany przez Liskowic dnia 20.02.2014 22:03:16
FABRICATI DIEM PVNC"

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 22:56:23
Wilczek
Anthro
Strzela sie do ludzi ale takze do sluzb porzadkowych Dlaczego mowi sie tylko o ofiarach smiertelnych wsrod ludzi, a nic jezeli chodzi o sluzby porzadkowe?? :-(k
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 23:05:22
Uncia Hortensis
Rabatka
Szczerze mówiąc, to obrywają bo stoją po złej stronie barykady.
Myr

1
(+1|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 23:12:16
Smoko-nietoperz
Anthro
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=lKVgoT3JsRE

A kto umarł, ten nie żyje.

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 23:12:30
Shiny Ditto
Zmiennokształtny
Cytat z "DarkHunter": (Link »)
Strzela sie do ludzi ale takze do sluzb porzadkowych Dlaczego mowi sie tylko o ofiarach smiertelnych wsrod ludzi, a nic jezeli chodzi o sluzby porzadkowe?? :-(k


Mówi się, dzisiaj chociażby powiedzieli o tym w wiadomościach przy okazji mówienia że część przeszła na stronę protestujących.
Ostatnio edytowany przez rafper dnia 20.02.2014 23:28:33
Szkoła Elejska: Ruch nie istnieje
Teologia apofatyczna: pozytywne poznanie natury Boga przekracza granice możliwości ludzkiego rozumu, można tylko mówić jaki nie jest; Bóg jest niematerialny, nieskończony, nie zły, nie dobry, niepoznawalny, nie jest bytem, nie jest myślą...

Cytat:
– Przecież powiedziałeś, że w podręczniku balistyki nie ma o niej wzmianki.
– Znalazłem w Internecie.

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 20.02.2014 23:16:56
Lis pustynny (vulpes zerda)
Anthro
bo funkcjonariusze zawsze są bezimienni, taka służba. Ciekawe, czy ta uchwała parlamentu to przełom.
Eryk: "Niektóre frutti... są za młode na tutti."
---------------------------------------------
Edward: "Lol xd do zrobienia imprezy w Gdańsku potrzebny jest tylko Marvin, Soreh i Zeld, reszta jest opcjonalna xd"
---------------------------------------------
MFarley: "Załatwiasz sprawy jak w grach rpg - oferujesz questa, bohater go nie chce, bo ma za niski lvl - ok, czekam na innego, albo na powrót - koniec dialogu."

-1
(+0|-1)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 1:59:56
Wilk
Anthro
Ja mam tylko nadzieję, że ofiara złożona przez naród Ukrainy nie pójdzie na marne. Życzę im, żeby wywalczyli to o co tak zaciekle walczą...wolność, reformy i prawdziwy wpływ na losy swojego kraju. Niech żyje wolna Ukraina!
Kto nie walczy, ten nie zwycięża.

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 8:08:04
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Nie było, nie ma i nie będzie przełomu, najwyżej pozorny. Władza nad całym krajem to nie jest coś, co przechodzi z ręki do ręki w wyniku przypadku czy rozruchów ludzi, którzy nic nie mogą. Taką władzę trzyma grupa, która nauczyła się ją trzymać. Nic sie nie zmieni, najwyżej twarze na piedestale, żeby było raźniej. Dalej będą kradli, Putin dalej będzie trzymał ich za jaja, będzie po staremu.
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

1
(+1|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 13:10:31
Zmiennokształtny
Tak szczerze powiedziawszy nie byłbym taki pewien co do braku przełomu, choć rzeczywiście istnieją konkretne przesłanki by tak uważać. Jakby nie patrzeć historia zna przykłady przemian tam gdzie początkowo nikt nie dawał im wiary, choćby u nas w Polsce jakieś 25 lat temu. Fakt jednak faktem, że po pomarańczowej rewolucji zmiana była czasowa dopóki nie odezwał się wschód i "niebiescy". Trochę to przypomina przeskoki raz z jednej raz z drugiej strony. Trochę proeuropejsko, potem prorosyjsko, potem znów proeuropejsko itd. Niestety bardzo prawdopodobne moim zdaniem jest, że gdyby nawet prezydent ustąpił, to za parę lat sytuacja może się powtórzyć. Tyle że wtedy protestować mogą "niebiescy".
I fakt, Rosja ma tu gigantyczne znaczenie. Coś podobnego widziałem w Armenii i Gruzji, słynna zasada "dziel i rządź". Niestabilna Ukraina to korzystna sytuacja dla Putina. Wydaje się wysoce nieprawdopodobne aby Ukraina mogła wyjść spod wpływów rosyjskich. Gaz, baza marynarki wojennej w Sewastopolu, a nawet kulturowe dziedzictwo (Rosjanie uważają Kijów jako jedno z miast-matek, tam się Ruś zaczęła) mówią same za siebie.
Ale z drugiej strony... Estonia, Litwa, Łotwa potrafiły przeskoczyć na drugą stronę barykady, a wszystkie 3 razem wzięte są mniejsze niż Ukraina. Więc wszystko jest możliwe.
PS. Czytałem dzisiaj gazetę w której były relacje uczestników mówiące, że wśród milicji byli też przebrani za milicjantów rosyjscy żołnierze. Na ile to prawda a na ile spekulacje, ciężko powiedzieć.
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 15:42:36
Szeregowy Spizgalski
Tak.
Kenahi, w Polsce były "takie ZMIANY", ze potem u władzy były te same twarze ;)
ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΚΟΔΑΙΜΟΝΟΣ

0
(+0|-0)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 17:57:08
Efekt romansu wilka i lisicy
Anthro
smutna prawda ale prawda WH :(

kto jest za powołaniem nowych chorągwi husarskich aby naprawić ten błąd :) ?
FABRICATI DIEM PVNC"

1
(+2|-1)
Re: Wydarzenia na Ukrainie
Wysłano: 21.02.2014 20:41:04
Zmiennokształtny
Pozwolę sobie na trochę optymizmu, a co mi tam ;)
WH ma rację, bo to generalnie charakteryzuje politykę. U nas był okrągły stół bo wszyscy usiedli razem a nie tylko przedstawiciele Solidarności. Również na Ukrainie tak być musi, bo wprowadzenie tylko proeuropejskich polityków wywoła sprzeciw ich przeciwników. Całkowite zmiany osób towarzyszą tak naprawdę tylko przewrotom oraz wprowadzaniem dyktatury... a tego byśmy na Ukrainie nie chcieli.
Tak więc spostrzeżenie o tych samych twarzach jest oczywiście prawdziwe moim zdaniem, ale niezbędne by sytuacja się uspokoiła. Inaczej będzie drugi Egipt (władza raz w rękach jednych, której nie chcą się podporządkować inni). I właśnie optymistycznie sądzę, że z tymi samymi twarzami (plus oczywiście dużo nowych) uda się zmienić generalną politykę państwa na bardziej proeuropejską... powoli bo powoli, ale jednak ;)
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

 Aby pisać należy być zalogowanym
1234...6>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane