Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



2
(+2|-0)
Grafen
Wysłano: 7.03.2014 17:20:17
Fenek
Anthro
Od czasu gdy Polacy odkryli sposób na tanią produkcję grafenu jego cena znacznie spadła.
Czy macie pomysły na jego wykorzystanie?

Ostrzeżenie pplasterk grafenu jest 100x mocniejszy od identycznego plasterka stali, co nie zmnienia faktu że możemy ten plasterek rozwalić dotykając go.Więc proszę o nie pisanie o broni i pancerzach zbudowanych z samego grafenu.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy do których brakuje chęci i motywacji.

3
(+3|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 17:59:02
Szare A Fu Fu
Smokełke
Jakiś czas temu czytałem świetny artykuł o grafenie na PolskaNaRowery :) pozwolę go sobie zacytować ^^,

Ultralekkie i mocne komponenty
Ramy wykonane z materiałów węglowych nie są dziś niczym nowym. Kompozyty węglowo-epoksydowe zwane carbonem są szeroko wykorzystywane już dziś - także w rowerach.

Rzecz w tym, że grafen jest znacznie wytrzymalszy niż włókna węglowe wykorzystywane dzisiaj. Jak bardzo? Włókno węglowe charakteryzuje się wytrzymałością na rozciąganie rzędu 900 MPa. Dla grafenu wytrzymałość ta wynosi 130 GPa - niemal 150 razy więcej!

Grafen oznacza możliwość produkcji ram znacznie mocniejszych, sztywniejszych, trwalszych i zarazem lżejszych niż jakiekolwiek obecnie produkowane. Zresztą na ramach rowerowych możliwości grafenu się nie kończą. Lekkie i bardzo sztywne podeszwy butów SPD, wytrzymałe i sztywne elementy rowerowego napędu (np. ramiona korb) czy trwałe i lekkie wkładki antyprzebiciowe do opon - to tylko niektóre z pomysłów mogących odmienić rowerowy sprzęt.

Grafen w rowerowej elektronice
Wytrzymałość grafenu to jedno, ale to co naprawdę ekscytuje świat to fakt iż materiał ten może być wykorzystany w produkcji układów scalonych. W krzemie, aby przyśpieszyć działanie układu scalonego, konieczne było zmniejszanie jego rozmiarów - czego nie da się robić w nieskończoność. Przemysł elektroniczny praktycznie dotarł już do granic możliwości krzemu.

Grafenowe układy scalone wytworzone w technologii 240 nanometrów mogą osiągać częstotliwości taktowania rzędu 100 Ghz. Gdyby zmniejszyć rozmiary układów do około 20 nanometrów (w tej technologii wykonuje się obecnie procesory krzemowe), szybkość ta jeszcze wzrośnie wielokrotnie!

Co to oznacza? Bardzo wydajne (szybkie i energooszczędne) komputery, smartfony, nawigacje satelitarne, telefony, mierniki mocy, rowerowe liczniki z wieloma funkcjami, o których nam dziś nawet się nie śni. I wiele więcej.

Jednocześnie grafen może posłużyć do produkcji ultracienkich, giętkich wyświetlaczy i elektroniki. Wyobrażacie sobie licznik z pulsometrem i nawigacją GPS, który po jeździe zwijacie w rulon dookoła nadgarstka i używacie dalej jako zegarek? Taka może być przyszłość.

Grafen w akumulatorach
Kolejne zastosowanie grafenu, które elektryzuje przemysłowy świat to zastosowanie w akumulatorach. Obecne akumulatory mają liczne wady - są duże, ciężkie, długo się ładują, z czasem same się rozładowują, a do tego wytwarza się je z materiałów bardzo szkodliwych dla środowiska. Grafen daje potencjalne możliwości produkcji akumulatorów pozbawionych wszystkich tych wad - znacznie lżejszych i pojemniejszych niż dzisiejsze. Może też pozwolić znacznie skrócić czas wymagany do ładowania - mówimy tu o czasie ładowania liczącym sekundy lub minuty zamiast dzisiejszych godzin!

To oznacza nie tylko rowerowe lampki ładowane w czasie kilku minut, które świecą jasno i bardzo długo. To także nadzieja na zupełnie nowe otwarcie w temacie rowerów elektrycznych - ich potencjał (zasięg roweru) ograniczają dziś właśnie ciężkie i niezbyt pojemne akumulatory.

Fotowoltaiczne własności grafenu



Gietki ekran dotykowy pokryty grafenem SLOWA KLUCZOWE: GRAFEN ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DGWRP Gazeta WyborczaNauka

Grafen nie tylko może służyć przy produkcji akumulatorów. Prawdopodobne jest także wykorzystanie go w produkcji wydajnych i giętkich paneli fotowoltaicznych. Rowerowe lampki, które są lekkie, świecą długo, a do tego same ładują się na słońcu? Taka może być nasza przyszłość.

W marzeniach można zresztą posunąć się jeszcze dalej - skoro jeden materiał może służyć i jako budulec ramy, jako element magazynujący prąd oraz pozyskujący go z promieni słońca, czemu by nie wytworzyć lekkiej i bardzo wytrzymałej ramy rowerowej będącej jednocześnie samoładującym się akumulatorem o dużej pojemności? Lampki i elektronika (np. licznik, nawigacja) także mogłyby być wbudowane w ramę. Przyznacie - perspektywa jest kusząca!

Właściwości tego materiału do pochłaniania światła można też wykorzystać tworząc grafenowe filtry na okulary, gogle, czy szyby. Koniec o oślepiającym nas zimowym słońcem tuż nad horyzontem!

Grafen w rowerowej turystyce
Grafen ma jeszcze jedną cechę interesującą z punktu widzenia rowerzysty - nie przepuszcza gazów, za to świetnie przepuszcza wodę.

To oznacza możliwość produkcji grafenowych filtrów dla turystów, które przydać mogą się w krajach, w których dostęp do czystej wody pitnej nie jest oczywisty. Filtry te byłyby nie tylko bardzo skuteczne, ale i lekkie - co jest nie bez znaczenia w przypadku turystyki rowerowej.

Być może z grafenu uda się też produkować rowerowe opony i dętki, z których powietrze nie uchodzi nawet przez wiele dni po pompowaniu i które byłyby bardzo odporne na przebicia! Z tego ucieszyliby się nie tylko rowerowi turyści.

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 18:04:19
Arachne
Taur
Jakie są największe obecnie produkowane powierzchnie grafenu w jednym kawałku?
0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 18:28:25
Btw, bardzo spodobał mi się fragment o znacznie pojemniejszych akumulatorach ładowanych w kilka sekund. Wiesz jak by wyglądała ładowarka dająca 1000 amper? :lolk:

2
(+2|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 20:25:54
Wilk
Zwierzę
A czemu nie pójść w inną stronę, akumulator 230V? Pchasz w to 10A jak w typowy czajnik elektryczny, a zasilacz w urządzeniu konwertuje na potrzebne 5V czy okolice.
--sf.

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 22:00:52
Tinker Pony
Zmiennokształtny
Cytat z "DarkV": (Link »)
Jakie są największe obecnie produkowane powierzchnie grafenu w jednym kawałku?

Na jakie tylko cię stać :P
http://www.grapheneshop.pl/produkty/cvd

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 22:20:38
Arachne
Taur
Grafen na miedzii - POD WYMIAR
rozmiarach maksymalnych 10 cm x 10cm

A co do ceny to ekstrapolując cenę 1cm^2 wyjdzie coś koło 12 000 zł.

Jeszcze trzeba będzie trochę poczekać na kosmiczną windę...
Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 7.03.2014 22:21:20

1
(+1|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 7.03.2014 23:07:35
gryf
PERMABAN
Cytat z "sharpy": (Link »)
A czemu nie pójść w inną stronę, akumulator 230V? Pchasz w to 10A jak w typowy czajnik elektryczny, a zasilacz w urządzeniu konwertuje na potrzebne 5V czy okolice.

Wiele małych ogniw, małych a więc delikatnych.
Problemem jest też ładowanie: zawsze będzie jakiś rozrzut parametrów pomiędzy poszczególnymi ogniwami, przy ładowaniu całego szeregu naraz część ogniw będzie niedoładowywana a część przeładowywana.
Téj sadniesz na ptôcha Gryfa i zajedzesz znowu do pomorscij zemi. Ale Gryfa muszysz słuchac. I kôżdy rozkôz spełnic, bo nie dôjdzesz...

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 8.03.2014 16:45:41
Smokowate
Anthro
Mar, problem jak i z pakietami LiPoly, dlatego stosuje się specjalne ładowarki porównujące napięcia na poszczególnych celach.

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 8.03.2014 19:51:53
Trickster
Anthro
Czemu różnica pomiędzy grafenem 1cm x 1cm a 1,25cm x 1,25cm wynosi ponad 1000zł? Seryjne pytanie, jestem ciekaw.

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 8.03.2014 21:26:33
Arachne
Taur
Chyba coś źle liczysz.
1cal =~ 2,54cm
1cal^2 =~ 6,45cm^2.

6x większa powierzchnia, 6x wyższa cena.
Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 8.03.2014 21:27:12

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 9.03.2014 2:48:19
Trickster
Anthro
Heh, zapomniałem, że cal to 2,54, a nie 1,25. Połowę mniej wziąłem pod uwagę. :D Sorka za wprowadzenie w błąd.

0
(+0|-0)
Re: Grafen
Wysłano: 9.03.2014 11:00:33
Rysiu
Anthro
Jeśli grafen odpowiednio potanieje to może nareszcie znajdzie się zastępca plastiku.
You've never known,
You've never shown.
You've never bled,
You're only dead.
You've never been,
You've never seen.
You never had a fucking chance.

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane