Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



2
(+2|-0)
Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 23.05.2014 11:34:00
Liseł
Anthro
Dzień dobry Futrzaki!
Chciałbym zaczerpnąć opinii osób trzecich, co do Rosji, do której miałem pojechać w te wakacje. Raz już tam byłem, ale że teraz jest sytuacja dosyć nie ciekawa, ponieważ polskie władze trochę naszczekały na Rosję, a także ostatni incydent z Behemothem może trochę świadczyć o wrogości tego narodu do naszego(Także pisząc na vkontakte[ruski portal społecznościowy] na temat Behemothu, o tym, że nie słusznie zostali zgarnięci, spotkałem się z ogromną falą nienawiści w stronę Polski). Chciałbym zapytać się Was, jak myślicie, jest naprawdę aktualnie aż tak źle w tej Rosji ? Jechać, czy może lepiej się nie narażać?

Pozdrowionka ^.^
Ostatnio edytowany przez Deuter dnia 23.05.2014 11:37:53

4
(+4|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 23.05.2014 12:25:45
Lis pustynny (vulpes zerda)
Anthro
Jak jedziesz do dużego miasta typu Sankt Petersburg czy Moskwa to jedz. Na prowincję tak średnio. Na pogranicze rosyjsko - ukraińskie się nie jedzie, to chyba jasne.

Generalnie na kilkudniowy wyjazd w grupie zorganizowanej można jechać bez obaw. W końcu nie mamy formalnej wojny. A nawet jak jedziesz prywatnie, to wątpię, żeby cię zbutowali za bycie Polakiem. Chyba, że zaczniesz się wdawać w publiczne dyskusje.
Eryk: "Niektóre frutti... są za młode na tutti."
---------------------------------------------
Edward: "Lol xd do zrobienia imprezy w Gdańsku potrzebny jest tylko Marvin, Soreh i Zeld, reszta jest opcjonalna xd"
---------------------------------------------
MFarley: "Załatwiasz sprawy jak w grach rpg - oferujesz questa, bohater go nie chce, bo ma za niski lvl - ok, czekam na innego, albo na powrót - koniec dialogu."

2
(+2|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 23.05.2014 21:37:12
Zmiennokształtny
Zawsze warto brać poprawkę na to, że często opisy w internecie (ad. komentarzy z nienawiścią) prezentują ułamek społeczeństwa. My też "nienawidzimy" Rosjan, a jakoś nie obiło mi się o uszy, by byli tutaj prześladowani w biały dzień. Byłeś w Rosji, więc zapewne nie spotkałeś się z żadną niechęcią. Prawda jest taka, że nam Polakom wydaje się, że Rosjanie mają dużo stereotypów o nas czy nas nie lubią. A prawda jest taka, że większość Rosjan ma do nas podobne podejście jak my np. my do Słowaków czy Węgrów (czyli generalnie wiemy, że te kraje istnieją, ale wiele na temat ludzi nie potrafimy powiedzieć). Gdybyś był tzw. czarnym, czyli Czeczenem czy innym mieszkańcem Kaukazu być może bardziej można by się martwić, ale Polak ani ich specjalnie ziębi ani parzy.
Jak ja byłem w Rosji to myślałem właśnie "oo, na granicy mnie będą trzepać, bo jestem Polakiem i nas nie lubią". A okazało się, że z całej naszej międzynarodowej ekipy mi poświęcono najmniej uwagi. Nie wspominając, że dla spotkanych Rosjan na Łotwie czy w Petersburgu byłem "bratem Słowianinem", a nie wrogiem. Więc ja na Twoim miejscu jechałbym śmiało i nie sugerowałbym się komentarzami na necie ;)
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 23.05.2014 22:08:15
Byłem 5 lat temu służbowo w Moskwie. Goszczony przez nawet dość miłych Rosjan. Nie polecam. Wszechobecne bezprawie państwa (w dużej firmie na umowę o pracę na ponad 200 osób pracował tylko zarząd - reszta na czarno co jest absolutnie normalne!), korupcja, łapówkarstwo policji, wałęsające się po bezkresnych szarych blokowiskach bandy dzieci i bezdomnych psów, smog, drożyzna (zwłaszca dla turystów!), brud, syf, kiła i mogiła. Generalnie odpicowane pod bogaczy było centrum Moskwy. Warszawa, którą uważałem za paskudną to przy tym cudowne i zielone ogrody Semiramidy, a tutejsze korki drogowe to tylko iluzja :). Podsumowując: nigdy więcej krajów 3 świata, zwłaszcza o ustroju totalitarnym co mówili sami Rosjanie w pełni świadomi swojej sytuacji. Są znacznie ładniejsze i bardziej cywilizowane państwa.

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 23.05.2014 23:25:30
Lew
W Rosji byłem "przejazdem"

Rosjan zapamiętałem jako wiecznie smutnych, szarych, zmęczonych ludzi z kompleksami, wrogo nastawionych do "obcych".
Ja na pewno do Rosji bym się nie wybierał.

Poza tym - po co wydawać u nich pieniądze? Wspieraj sankcje gospodarcze - olej Rosję
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

-4
(+2|-6)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 0:37:47
Lis
Anthro
Ingo ma rację nie ma po co jechać do Rosji, według mnie nie ma tam nic ciekawego a po za tym mugł byś przypadkiem dostać po pysku :-(k

Niech bóg strzeże mnie przed przyjaciółmi. Z nieprzyjaciółmi sam dam sobie radę. :-Dk

2
(+2|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 0:48:21
Wilczek
Anthro
Nie ma nic ciekawego?? Serio?? Ja bardzo chcialbym zobaczyc Kreml. Najpiekniejsze miejsce w Rosji chyba :D
Mize ja mam smutne doswiadczenia z Rosjanami, bo np. Na tour de pologne dalo sie porozmawiac ze wszystkimi druzynami i Sky i Radio, a "Katiusza" to jedyne osoby, ktore wrecz pokazywaly do cb niechec. Tak samo bardzo niemilo wspominam przyjazd reprezentacji juniorow z rosji (oczywiscie w brydzyku). Jednym slowem gbury :-Pk

A dostanie po pysku tam to chyba takie samo prawdopodobienstwo jak u nas. Lazisz noca gdzies po melinach czuj sie zagrozony. Jak nie to nie powinno sie nic stac.
Ostatnio edytowany przez DarkHunter dnia 24.05.2014 0:49:39
"Polish Club: it may be weak, it may be strong, it may be short, it may be long"

1
(+2|-1)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 1:58:46
Lisica Ruda Północna
Anthro
Generalnie opierając się na relacjach pewnego "znajomego" (widzimy się może raz na pół roku) geologa, który nieraz był już w Rosji szukać meteorytów, to w sumie mogę stwierdzić że chyba nie jest aż tak tragicznie. Ludzie ogółem dosyć oschli, smutni, nieufni, ale nie jest też tak że co drugi Rosjanin to bandyta.

Raczej nie powinno się zapuszczać w "biedne rejony" miast, gdzie ani turystów ani biznesmenów nic szczególnego nie przyciąga, młodzi (nie tylko zresztą) ludzie z patologicznych rodzin pozbawieni perspektyw często zaczynają zajmować się dilerką lub inną działalnością przestępczą, a takim osobnikom lepiej nie wchodzić w drogę.
Zdarzają się czasami przypadki wyłudzania pieniędzy przez policję pod pretekstem mandatu za jakieś przekroczenie przepisów drogowych, stąd wielu Rosjan ma kamerki w samochodach ;) Biurokracja dosyć mocno rozrośnięta, ale przeciętnemu turyście chyba nie powinno to przeszkadzać. No i bardzo dużym problemem są bezpańskie psy o czym wspomniał Beowulf, sytuacja podobna jak np. w Rumunii.

Dużo też zależy od tego do jakiej części Rosji się wybierasz. Moskwa, Sankt Petersburg o ile rejony turystyczne a nie slumsy - nie powinno być większych problemów. Obwód Kaliningradzki raczej OK, jakaś Syberia (przynajmniej tam gdzie bywał mój geolog, mniej więcej okolice Irkucka) też powinno być OK, pogranicze rosyjsko-ukraińskie, Krym, Kaukaz (Czeczenia, Dagestan itp.) BARDZO NIE OK, wiadomo dlaczego ;)

Raczej jeżeli ktoś się zanadto nie wychyla to nie powinien się bać. W Polsce też można źle skończyć jak się krzyknie "Wisła" albo "Legia" w nieodpowiedniej dzielnicy xd

Cytat z "Ingo": (Link »)
Wspieraj sankcje gospodarcze - olej Rosję


I nie daj zarobić właścicielowi obiektu wypoczynkowego, który jest Bogu ducha winny działaniom Putina i być może nawet go nie popiera xd

Cytat z "DarkHunter": (Link »)
Nie ma nic ciekawego?? Serio?? Ja bardzo chcialbym zobaczyc Kreml. Najpiekniejsze miejsce w Rosji chyba


Dokładnie. Wbrew pozorom w Rosji jest sporo ciekawych miejsc, nawet jak ktoś nie lubi łazić po miastach i cerkwiach to jest jeszcze przyroda - pod tym względem podobno Karelia jest całkiem ciekawa.

Nudno może być właśnie w tych syberyjskich metropoliach, często jest to kilka ładnych zabytków (ale takich które z powodzeniem można znaleźć bliżej Polski), parę socrealistycznych monumentalnych kloców i ocean betonowych blokowisk :D

Mam nadzieję że trochę pomogłem :3
Hvað segir tófa?...

2
(+2|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 9:20:41
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
Cytat z "Ingo": (Link »)
W Rosji byłem "przejazdem"

Rosjan zapamiętałem jako wiecznie smutnych, szarych, zmęczonych ludzi z kompleksami, wrogo nastawionych do "obcych".
Ja na pewno do Rosji bym się nie wybierał.

Poza tym - po co wydawać u nich pieniądze? Wspieraj sankcje gospodarcze - olej Rosję


Pamiętam wizytę w Moskwie dosyć słabo, bo byłem gówniarzem ale zapamiętałem wszechobecny zapach moczu w tym 'pięknym' metrze, ludzi ubranych we wszelkie odcienie szarosci i brązu, śmieci piętrzące się przy posesjach, tragiczne drogi i tekst naszego opiekuna (bylem z ojcem) żeby nie mówić po Polsku w sklepach i hotel który mimo 4 gwiazdek wyglądał jakby ostatni remont był na olimpiadę. Może od lat 200x się coś zmieniło ale nie sądzę.


edit: plac czerwony nie jest wcale taki duży jak się wydaje, lenin jest nudny, a kreml moim skromnym zdaniem jest przereklamowany i nasz wawel jest dużo piękniejszy.
Ostatnio edytowany przez Ryan dnia 24.05.2014 9:21:35
"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 11:30:00
Lew
Sigrun - rozumiem, że za wizę także płaci się wlascicielowi pensjonatu? Wszystkie opłaty, podatki i łapówki też?

Ryan ma rację - Kreml jest z dupy. Nic ciekawego tam nie ma, natomiast wystarczy parę kroków w złym kierunku i już smutni panowie w garniturach zaczynają coś krzyczeć po rosyjsku- jest tam kilka budynków rządowych do których nie wolno się zbliżać.
Plac Czerwony to placyk jak przy pałacu kultury i nauki, plac defilad bodajże. Cerkiew jest nawet ladna ale nie zmienia to faktu, że 90% Moskwy to obrzydliwe blokowiska cuchnące moczem.
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 11:37:08
A zapomnialem dodac, ze aby dostac wize trzeba bylo robic obowiazkowe badania na HIV :)
To nielogiczne, poniewaz HIV sie stamtad wywozi :P

PS: PF zjada mi zlosliwie przecinki we wszystkich postach pisanych z telefonu.
Ostatnio edytowany przez Beowulf dnia 24.05.2014 12:12:47

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 12:18:59
Liseł
Anthro
Cytat z "Beowulf": (Link »)
A zapomnialem dodac ze aby dostac wize trzeba bylo robic obowiazkowe badania na HIV :)
To nielogiczne bo HIV sie stamtad wywozi :P


Hum... Jak byłem tam 3-4 lata temu to nie trza było robić o;.

Co do tych smutnych, posępnych ludzi i o wszechobecnym syfie, to wiem o tym. Będąc we Władywostoku, doświadczyłem tego aż zanadto. I tak w sumie to jest to dosyć ciekawe .o. .

A tak w ogóle to w tym roku mam jechać na wyspę Olchon, potem Irkuck,a potem może Tomsk. Irkuck zdaje się trochę niebezpieczny.

2
(+2|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 12:43:32
Zmiennokształtny
Zazdroszczę wyprawy ;) Ale w sumie jeśli byłeś we Władywostoku to być może masz największą wiedzę jak jest w Rosji z nas wszystkich i wiesz czego się spodziewać. O Irkucku czytałem w jednej książce podróżniczej, że to prawdziwe zagłębie HIV w Rosji, ale mimo wszystko i tak warto zobaczyć to miasto na własne oczy, choćby po to by wyrobić sobie własną opinię.
Rosja to po prostu kraj do którego zwiedzania trzeba być odpowiednio nastawionym. Inaczej powstaje potężny szok kulturowy co objawia się potem dominującymi opiniami o brudzie itp. Według mnie możesz śmiało jechać, bo już sporo Rosji "liznąłeś" by dać sobie radę i nie dobić się warunkami ;)
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

-2
(+0|-2)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 12:48:46
Lisica Ruda Północna
Anthro
Cytat z "Ingo": (Link »)
Sigrun - rozumiem, że za wizę także płaci się wlascicielowi pensjonatu? Wszystkie opłaty, podatki i łapówki też?


Opłaty i podatki płaci się państwu rosyjskiemu, czyli całemu sztabowi urzędników wśród których zapewne też są jacyś ludzie nie popierający Putina. Poza tym... jeżeli z tych podatków i opłat jest finansowana na przykład walka z czeczeńskim terroryzmem, to ojej, jakoś to przeżyję :-ojjk:

Rząd każdego państwa podejmuje jakieś decyzje, które mogą nam się nie spodobać. USA próbowało przeforsować ACTę, Izrael naciska na legalizację uboju rytualnego w Europie, Brazylia organizuje Mundial wbrew woli wielu biednych ludzi domagających się rozwiązania poważniejszych problemów, Szwecja karze za głoszenie niepoprawnych politycznie poglądów, Turcja uznaje część Cypru za swoją własność itp. itd. Musielibyśmy w ogóle nigdzie nie jeździć. ;)

Cytat z "Deuter": (Link »)
Irkuck zdaje się trochę niebezpieczny.


Powiedz coś więcej o tym, bo aż mnie zaciekawiłeś :)
Hvað segir tófa?...

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 12:51:10
Liseł
Anthro
O HIV też gdzieś czytałem, na szczęście nie jadę tam w celach rozrywkowych ;P

Cytat z "Sigrun": (Link »)
Powiedz coś więcej o tym, bo aż mnie zaciekawiłeś :)


Głównie to ten HIV i straszny syf.
Ostatnio edytowany przez Deuter dnia 24.05.2014 12:54:39

3
(+3|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 13:36:04
Znalazłem obrazki z wycieczki. Tu typowe rosyjskie osiedle, ciągnące się po horyzont. Podziwiane z wielopasmowej "autostrady" w tempie 30-50 km/h w smogu przez kilka godzin... Wrażenia bezcenne :P

Ostatnio edytowany przez Beowulf dnia 24.05.2014 13:40:41

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 13:40:01
Liseł
Anthro
Ciekawostka: Te bloki są dosyć stare, a część z nich ma instalacje gazowe. W radiu co chwile się słyszało że kolejny blok został pochłonięty przez gruzy o;.

2
(+2|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 13:48:30
No i wszedzie są Pałace Kultury, ale każdy wie jak ten dar Stalina wygląda.
Za to siedziba gazpromu czy jakiejś spółki naftowej chyba większa niż Kreml :).

Ostatnio edytowany przez Beowulf dnia 24.05.2014 13:52:24

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 24.05.2014 23:41:50
Lew
Cytat z "Beowulf": (Link »)
A zapomnialem dodac, ze aby dostac wize trzeba bylo robic obowiazkowe badania na HIV :)
To nielogiczne, poniewaz HIV sie stamtad wywozi :P


Typowe rosyjskie działanie.

To samo z embargiem na import wieprzowiny z Polski bo wykryto u nas przypadki afrykańskiego pomoru świń. Dwa przypadki dokladnie. U dzików przypędzonych przez 'myśliwych' zza białoruskiej granicy. W samej Białorusi wykrytych i przekazanych do publicznej wiadomości było ok. 340, w Rosji nie wiadomo ile ale idzie to w tysiące. Ale winna jest oczywiście Polska i cała UE :rollk:
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 25.05.2014 8:57:57
Zmiennokształtny
Cytat z "Beowulf": (Link »)
A zapomnialem dodac, ze aby dostac wize trzeba bylo robic obowiazkowe badania na HIV :)
To nielogiczne, poniewaz HIV sie stamtad wywozi :P


Ze strony ambasady rosyjskiej:
W celu uzyskania wizy należy przedstawić następujące dokumenty:
1. Paszport, ważny co najmniej 180 dni, licząc od daty zakończenia terminu ważności wizy na wjazd do Rosji;
2. Wniosek wizowy wypełniony wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowany za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru. Nie są przyjmowane kwestionariusze nadesłane faksem lub pocztą.
3. Jedno zdjęcie (specyfikacja);
4. Umowę świadczenia usług turystycznych (voucher turystyczny), a także potwierdzenie obsługi turysty zagranicznego przez rosyjską organizację prowadzącą działalność turystyczną.
5. Ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem €30 000 ważne na terenie Federacji Rosyjskiej na okres pobyty w Rosji. W przypadku wizy wielokrotnej – ważne na okres pierwszego wjazdu.
Wiza turystyczna (jedno lub dwukrotna) wystawiana maksymalnie na okres do 30 dni.
Uwaga! W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji.
http://www.rusemb.pl/inde...=article&id=643
Ale żeby zwrócić sprawiedliwość - poszperałem dalej i znalazłem info o HIV. Dotyczy to wizy studenckiej, do pracy i wjazdowej bez podanej daty wyjazdu. Czyli podejrzewam, że 95% z nas to nie dotyczy. Z tego co widzę byłem w tym samym czasie w Rosji co Beowulf i żadnych badań nie musiałem robić.
Jedynym krajem, który kojarzę i wymagał od wszystkich badania na HIV był Uzbekistan (obecnie już nie).

Swoją drogą nie daję minusów za inne poglądy niż moje, ale kilka wypowiedzi w tym temacie jest absolutnie przeze mnie niezrozumiałych. Nastawienie, że "nie pojadę, bo to państwo zrobiło to to i to" powoduje, że nigdzie by się nie jeździło (jak trafnie zauważył Sigrun) i potem trwa się w swoich stereotypach i negatywnym nastawieniu w stosunku do ludzi, których jedynym "grzechem" jest to, że urodzili się Rosjanami/Białorusinami/Rumunami. Osobiście dla mnie podróże polegają głównie na tym by poznać inne kultury, przede wszystkim ludzi. Poznać i zrozumieć dlaczego tacy są. Łatwo jest rzucać osądami, że Rosjanie są zamknięci, chłodni... ale warto w podróży spróbować zrozumieć dlaczego tacy są. I nie wiązać działań polityków z normalnymi ludźmi, bo w takim wypadku musielibyśmy nienawidzić wszystkich dookoła ;)
Ostatnio edytowany przez Kenahi dnia 25.05.2014 8:58:12
Flight of dragons... in the sky... or in my mind?

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 25.05.2014 10:58:05
Fakt wyjechałem tam na wizie biznesowej, co jest jeszcze większą paranoją, że wymagała badań.
Nie narzekam na spotkanych Rosjan. Byli nawet mili, gościli nas, nie mieliśmy żadnych problemów z dyskryminacją itp. Kraj i otoczenie bylo do du**. Ale jak ktoś lubi patrzeć na zacofanie, biedę (z wyjątkiem pałaców oligarchów), szarzyznę, przygnębionych lub pijanych ludzi i cenzurowaną przez Putina sieczkę w TV to ok. Jest jeszcze Korea Północna, prowincje Chin, Kuba koniecznie poza ośrodkami turystycznymi, biedne państwa Afryki i wiele innych nieciekawych miejsc do zwiedzania. Ja wolę zbierać na podróż do Australii, państw Beneluksu, Emiratów Arabskich, Norwegii, Kanady czy USA :)

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 25.05.2014 11:53:01
Tygrys biały
Anthro
Cytat z "Kenahi": (Link »)
Ze strony ambasady rosyjskiej:

Hmm, nie bardzo rozumiem pkt 4 i uwagę dot zameldowania. Jeśli jadę do znajomego, to co powinienem zrobić? Pojechać oficjalnie przez biuro podróży?
Ostatnio edytowany przez Marcan dnia 25.05.2014 11:53:43

1
(+1|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 25.05.2014 11:59:28
Nam hotele rekwirowały na czas pobytu paszporty i trzeba było składać jakieś papiery w sprawie miejsc noclegów :). Akurat nie ja je wypełniałem.
Z tego co pamiętam w barku w pokojach były też czekoladowe Durexy po 4 EUR paczka z plombą hotelu! Takie coś wdziałem tylko u ruskich :)

0
(+0|-0)
Re: Rosja - bezpiecznie, czy nie?
Wysłano: 25.05.2014 12:48:12
Liseł
Anthro
Szkoda wielka że do Norylska trzeba mieć zaproszenie z wewnątrz, strasznie chciałem tam jechać.

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane