Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



6
(+6|-0)
Początki z tabletem graficznym - porady i sugestie techniczne
Wysłano: 16.12.2015 21:52:50
Lew feral
Kogucik
Niedawno wpadł mi w łapy tablet graficzny, w związku z tym mam ogromną prośbę:

Drodzy Artyści polfursowi, którzy używacie tabletów, jeżeli możecie, podzielcie się Waszymi doświadczeniami i sugestiami w używaniu ich, w tym, co odkryliście podczas rozpoczynania pracy z nimi. Chodzi o takie informacje, które mogły by ułatwić mnie i innym nowym użytkownikom takich urządzeń start. Nie chodzi o tutorial rysowania, ale sprawy czysto techniczne, to znaczy na przykład jak ułożyć sobie tablet i jak najlepiej się nim posługiwać, by rozpoczęcie pracy na nim było relatywnie łatwe i owocne.

Z góry dziękuję za wszystkie użyteczne informacje w imieniu własnym jak również wszystkich innych, którym informacje udostępnione tutaj ułatwią rozpoczęcie na serio przygody z tabletami :-)k
Ostatnio edytowany przez Leo_JR dnia 16.12.2015 21:55:17
MRrrrawr? -
Muzyka, której czasem słucham (Od
JayB): Tonitrus | Winter Wrap Up (JayB's Pegasus Trance Remix) | The Anthem (Club Mix) | Love Is In Bloom (JayB's Alicorn Trance Remix) | Marwan Green Critter - Penjelajahan (JayB Remix)
"Usrael zawsze bombarduje różne kraje dla ich dobra. Tacy altruiści. A Rosja wszystko robi dla własnego dobra. Bezczelni. Nawet nikogo nie zbombardują!" - Marucha
Plusuję kogo chcę, o! 8-)k

3
(+3|-0)
Re: Początki z tabletem graficznym - porady i sugestie techniczne
Wysłano: 16.12.2015 22:18:56
Wilk
Anthro
Zależy jaki tablet. Jeśli to zwykły, najprostszy Wacom to jedynie wypadałoby skalibrować go odpowiednio, w ustawieniach dostępnych po zainstalowaniu sterownika - dostosować czułość nacisku, kliknięcia i tak dalej do własnych potrzeb. No i zmienić tryb pracy piórka z "mysz" na "tablet" - jakoś tak mi przynajmniej dużo wygodniej się pracuje. Przycisków dodatkowych nie musisz nawet ruszać jak nie korzystasz.

Tak jak mówię, zależy jaki tablet i do czego używasz (okazjonalne gryzmołki czy precyzyjne, wysokiej jakości rysunki) :P
Autor avatara : http://www.furaffinity.net/user/misskin/

"For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave." A żem trochę leń, to perfekcyjny nigdy nie będę.
Na gg jestem bardzo rzadko, dużo lepiej złapać mnie na PM/Skype ew. Steam :-Dk

5
(+5|-0)
Re: Początki z tabletem graficznym - porady i sugestie techniczne
Wysłano: 16.12.2015 22:43:04
kot
krótki tutorial andrusa:
Posiadam Wacom Intuos Pen S. Korzystam tylko z darmowych programów do rysowania, bo szukanie cracków męczy mnie niemiłosiernie ;d

Co do fizycznego działania tabletu - trzymasz rysik tak, jakby to był ołówek, i rysujesz :-Dk
Co jakiś czas kończy się wkład w rysiku - kupić nowy albo zrobić samemu.
Coby ręka nie kleiła się do tabletu można kupić specjalne rękawiczki od wacoma, albo - tararara - podłożyć chusteczkę :lolk: (sprawdzone, działa, polecam)
Jeśli tablet nie wykrywa nacisku - upewnić się że są dobre sterowniki, a jeśli są, a mimo to ni działa, to zresetować.

Co do ogarnięcia zasady działania - Z darmowych softów fajnie sprawdza się tu GIMP. Kilka narzędzi, m.in. Pędzel, posiada ustawienia dynamiki:

kliknięcie tej małej ikonki na prawo od napisu "Dynamika", konkretnie tej: wywoła coś, co się dumnie zwie MACIERZĄ MAPOWANIA:

I jest bardzo potężnym narzędziem w rekach posiadacza tabletu, ponieważ pozwala uzależnić praktycznie każdy parametr pędzla od tego, jak machniemy kreskę. Tutaj, przykładowo, uzależniłem kolor od nacisku, przez co delikatne posunięcia będą białe, średnie - szare, natomiast mocny docisk da kolor prawie czarny. Najbardziej intuicyjnym ustawieniem jest krycie i rozmiar od nacisku - przypomina rysowanie zwykłym ołówkiem - jednak trochę eksperymentowania może dać świetne efekty (np duże drganie, losowy obrót, pędzel w kształcie listka i uzależnienie koloru od nacisku pozwala zrobić bardzo przyzwoicie pocieniowaną koronę drzewa w 3 sekundy :-Dk ) Domyślnie każdy z tych elementów jest w zależności liniowej, więc np 70% nacisku da pędzel o 70% rozmiaru oryginalnego, ale to też da się indywidualnie zmienić:


Obecnie nie rysuję w GIMPie ze względu na jedną zasadniczą wadę - potrafił się wysypać przy rysowaniu tabletem, i po którymś już z kolei straconym rysunku przeniosłem się na Kritę - również darmowy program do rysowania, nastawiony jednak bardziej na tworzenie ilustracji, niż GIMP, który jest bardziej wszechstronny i nadaje się też do obróbki zdjęć. Czasami, do szybkich poprawek stosuję też Paint.NET, ze względu na jego szybkość.

GIMP:
+Ma MASĘ filtrów
+bardzo łatwe i intuicyjne grzebanie w ustawieniach pędzla i dynamiki
+ogólnie najwięcej możliwości

Krita:
+Ma dobry dobór standardowych pędzli, właściwie korzystam tylko z 6 przy swoich rysunkach, w zupełności starcza, ale dodawanie swoich i edytowanie istniejących to ból
+mega wygodna obsługa i możliwości - tryb 'tylko płótno', dowolne obracanie płótna, koło szybkiego wyboru, przemyślane skróty klawiaturowe - znacznie przyspiesza pracę
+ma parę bardzo fajnych wtyczek umożliwiających kolorowanie skomplikowanego lineartu w minutę, ale wtyczka crashuje na windowsie (kolejny powód, żebym zainstalował dwa systemy operacyjne)

Paint.NET:
+odpala się prawie natychmiastowo
+dosyć wygodna obsługa, ale służy mi tylko do szybkiego końcowego skalowania/przycinania prac po fakcie. Nawet nie wiem, czy obsługuje tablet, bo robię w nim na myszce ;d
Ostatnio edytowany przez andrus dnia 16.12.2015 23:33:00

5
(+5|-0)
Re: Początki z tabletem graficznym - porady i sugestie techniczne
Wysłano: 16.12.2015 22:49:20
Anthro
Arclight dobrze powiedział powinieneś zacząć od dostosowania sobie opcji jak ci najlepiej pasują. Ja np. mam wyłączone guziki na piórku - mam duże palce i często zdarzało mi się naciskać guziki przypadkowo a szczególnie że w moim starym tablecie ( który już jest zajechany ale uwielbiam go używać ). Co do ułożenia z klawiaturą to mam tak jak na zdjęciu (wybacz za słaba jakość telefon XD). Jestem prawo ręczna dlatego wszystkie skróty klawiaturowe wykonuje lewą ręką

Na zdjęciu mój graphire 4 i masa leków i zabawek którymi się bawię jak myślę XD

Do rysownia używam Sai i czasem Photoshopa do wspierania się. W ustawieniach tam pędzli raczej ci nie pomogę niestety bo mam swoje pędzle i staram się nimi nie dzielić. Ale tak mam w opcjach Sai jeśli cię interesuje
Ostatnio edytowany przez Inu dnia 16.12.2015 23:00:10
Załącznik:
jpg  photo_2015-12-16_22-42-34.jpg (143.98 KB; 1280x768 px)
1395_5671dc606bba5.jpg 1280x768 px
png  e6e12c777b2064b80014bd75e82d1859.png (537.32 KB; 1355x942 px)
1395_5671de765afbf.png 1355x942 px
KOCHAM CIE I CHCE ZJEŚĆ TWOJE DZIECI <3
NIEDOROZWINIĘTE DZIECI SMAKUJĄ NAJLEPIEJ <3

5
(+5|-0)
Re: Początki z tabletem graficznym - porady i sugestie techniczne
Wysłano: 16.12.2015 23:22:30
kot
...tymczasem ja, zainspirowany Inu, zaprezentuję moje ustawienia w Kricie:

...czyli jeden pędzel do wszystkego :lolk:

tak naprawdę zestaw moich ulubionych pędzli w kole szybkiego wyboru prezentuje się tak: http://puu.sh/lYb7G/fc750edf53.jpg
Jedyne w których grzebałem to te, w których zbugowały się ikonki (były to twarda gumka i pisak). Reszta domyślna.

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane