Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



5
(+5|-0)
Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 0:39:10
Lew
Znalazłem bardzo ciekawą zagadkę w internecie. Ponoć 80% osób odpowiada na nią błędnie. Brzmi jak typowy "clickbait" ale ta jest naprawdę ciekawa (i tak, należę do 80% )

Robię ankietę aby sprawdzić jak to wyjdzie u nas.
Żeby wyniki ankiety miały sens bardzo proszę nie googlać pytania a jeśli znaliście tę zagadkę to nie głosujcie

Zagadka:


Jacek patrzy na Anie ale Ania patrzy na Grześka. Jacek jest w związku małżeńskim ale Grzesiek nie. Czy osoba w związku małżeńskim patrzy na osobę w stanie wolnym? (trochę kiepsko się tłumaczy married i unmarried, sorry ;) )

A) Tak
B) Nie
C) Nie da się określić
Ostatnio edytowany przez Lew dnia 29.03.2016 0:40:53
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 0:48:46
PERMABAN
A) Tak
Ale podejrzewam, że to błąd, bo takie zagadki lubią być podchwytliwe :) Także ciekaw jestem poprawnej odpowiedzi.
Ostatnio edytowany przez Toros dnia 29.03.2016 0:50:16

1
(+1|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 0:53:38
Lew
Prawidłową odpowiedź + wyjaśnienie i ciekawostki podam 29.03 wieczorem
Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 0:55:04
Smok
Smok
Mnie by się tak zdało, że -nie-, jeśli założyć, że nie bierzemy pod uwagę innych ludzi niż Jacek, Ania i Grzesiek, oraz zakładając że małżeństwa homoseksualne są niedozwolone.

Ja stawiam jednak na B).

Anonim
-1
(+0|-1)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 1:05:40
yy no ♥♥♥♥♥ proste że odpowiedź to TAK i w ogóle to wytłumaczenie tej zagadki jest ♥♥♥♥♥♥ bo pytanie nie jest do końca sforumułowane i odpowiedzią może być zarówno A albo C
Ostatnio edytowany przez Termit dnia 29.03.2016 1:10:22

3
(+3|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 2:07:56
gryf
PERMABAN
Języki naturalne są takie nieścisłe...
Pytanie "Czy osoba w związku małżeńskim patrzy na osobę w stanie wolnym?" można interpretować na co najmniej dwa sposoby:
- "Czy PRZYNAJMNIEJ JEDNA osoba..." - w tym przypadku odpowiedź to TAK
- "Czy KAŻDA osoba..." - w tym przypadku odpowiedź to NIE DA SIĘ OKREŚLIĆ

Suma sumarum, nie da się określić.
Téj sadniesz na ptôcha Gryfa i zajedzesz znowu do pomorscij zemi. Ale Gryfa muszysz słuchac. I kôżdy rozkôz spełnic, bo nie dôjdzesz...

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 8:02:07
Wilk
Anthro
IMHO nie da się określić. Nie jest powiedziane czy Ania jest wolna bądź nie (tak samo Jacek), wiemy tylko, że osoba na którą ona patrzy nie jest w związku. Jeśli Ania jest żoną Jacka, wtedy on patrzy na swoją żonę a ona na osobę wolną (odpowiedź tak, ponieważ mimo tego, że Jacek patrzałby na osobę w związku to Ania już nie, warunek spełniony), gdy jednak jest inaczej to odpowiedź jest negatywna.

Jeszcze ciekawiej się robi jak pojawiają się "osoby trzecie", ale wtedy to już nie da się tego określić na 100%. Plus to co Mars powiedział.
Autor avatara : http://www.furaffinity.net/user/misskin/

"For those who seek perfection there can be no rest on this side of the grave." A żem trochę leń, to perfekcyjny nigdy nie będę.
Na gg jestem bardzo rzadko, dużo lepiej złapać mnie na PM/Skype ew. Steam :-Dk

Offline
inż. Toboe
4
(+4|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 11:49:46
Irbis
Bestia
Fajna zagadka. Post czytajcie tylko po jej rozwiązaniu/próbie rozwiązania samemu. Odpowiedź brzmi:
Spoiler: UWAGA SPOILER moja odpowiedź brzmi tak.
Ponieważ...
Spoiler: Zagadka wydaje się z pozoru nie do rozwiązania. Nie znamy stanu cywilnego Ani. Więc nie wiadomo czy będący w związku małżeńskim Jacek patrzy na nieślubną Anię, ani czy Mężatka Ania patrzy na wolnego strzelca Grzesia. Jednak tu patrzymy tylko na kawałki zadania, a nie na całe. Jeżeli stan cywilny oznaczyć 0-1, a patrzenie to kolejność, otrzymamy:1X0, gdzie 1 to mężaty Jacek, X niewiadoma Ania, a 0 to wolny Grześ. Szukamy natomiast ciągu 10 (po ślubie patrzy na wolną osobę). X może przyjąć wartość 1 lub 0. Gdy przyjmie 1 mamy 110, a gdy 0 mamy 100. W obu przypadkach otrzymujemy 10 w ciągu, czyli osoba po ślubie patrzy na osobę wolną. Albo jest to Jaś patrzący na Anię, albo Ania patrząca na Grzesia.

EDIT: I bonus dla Ingo wymyślony przeze mnie:
Spoiler: A patrzy na B, B patrzy na C, C patrzy na D, D patrzy na E i tak dalej przez FGHIJKLMNOPQRSTUWXY aż do Z. 'A' jest w związku, a 'Z' nie jest w związku. Czy przynajmniej jedna osoba w zwiazku patrzy na osobę niebędącą w związku? Tak/Nie/nie da się określić
Ostatnio edytowany przez Toboe dnia 29.03.2016 12:02:16
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 12:50:32
Jeżozwierz
Anthro
Co do odpowiedzi Toboe:
Spoiler: ]Nadal odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo twoja metodyka jest jedynie poprawna przy założeniu, że każdy na kogoś patrzy. To założenie nie wynika z treści zadania, więc jest błędne. To jest moje czepianie się szczegółów, jako hobby rozwiązuję zagadki logiczne i z przykrością stwierdzam, że większość nie będących zagadkiami czysto matematycznymi ma tego typu niedociągnięcia, co sugeruje odpowiedź "tak". Niemniej jednak uważam, że nie da się określić bez dodatkowych założeń, co byłoby pełną odpowiedzią.

Offline
inż. Toboe
0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 13:44:09
Irbis
Bestia
ErykCoa, ale...
Spoiler: "Nadal odpowiedź nie może być jednoznaczna, bo twoja metodyka jest jedynie poprawna przy założeniu, że każdy na kogoś patrzy."
Jest w zagadce napisane, że "Jacek patrzy na Anie ale Ania patrzy na Grześka" Czyli jest patrzenie 1->X->0. Niezależnie od tego, czy X jest 1 czy 0 będzie sytuacja 1->0 na początku albo końcu ciagu.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 13:58:10
Jeżozwierz
Anthro
Toboe, prawda. Bardzo się przy tym myliłem. ;P

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 15:06:26
Miniaturowy smok
Smok
Moja odpowiedź na te pytanie to :Spoiler: NIE DA SIĘ OKREŚLIĆ, a to dlatego, że Spoiler: nie wiemy nic o Ani, nie jest nigdzie powiedziane, że Anię łączy cokolwiek z Jackiem (on się tylko na nią patrzy), więc równie dobrze Ania mogłaby być dziewczyną Grześka :P. Za to narzeczony zgodził się z Toboe i jego odpowiedź na pytanie to Spoiler: TAK (ale nie ma konta i nie może sobie zaznaczyć odpowiedzi :D)
Ostatnio edytowany przez Izzy dnia 29.03.2016 15:10:22
<-- "Seksowna, filigranowa antro lisiczka z dużymi piersiami i kształtną pupą pozna jakieś inne sexy futerka...".

2
(+2|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 15:26:05
Wrocławski Książe
Zwierzę
Też dałem odpowiedź że nie da się określić bo błędnie założyłem że nie wiemy czy Ania jest mężata czy nie. Ale jak słusznie Toboe zauważył, Spoiler: nie ma to znaczenia bo w obu przypadkach zawsze ktoś married będzie patrzył na kogoś unmarried

Jak już jesteśmy przy zagadkach logicznych to mi się bardzo ta podoba:

W fabryce czekolady pracuje 10 linii produkcyjnych. Na jednej z nich zepsuł się dozownik i tabliczka czekolady waży 110 zamiast 100 gram. Masz wagę do dyspozycji, ale możesz dokonać tylko jednego ważenia. Jak ustalić numer linii z wadliwym dozownikiem.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 15:32:30
A można wziąć do ręki czekolady i je porównać ?
10 g to nie nic, więc byłoby widać, że jedna jest grubsza.

Offline
inż. Toboe
4
(+4|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 15:38:18
Irbis
Bestia
Cytat z "Charlie": (Link »)
W fabryce czekolady pracuje 10 linii produkcyjnych. Na jednej z nich zepsuł się dozownik i tabliczka czekolady waży 110 zamiast 100 gram. Masz wagę do dyspozycji, ale możesz dokonać tylko jednego ważenia. Jak ustalić numer linii z wadliwym dozownikiem.

No, tym razem z pół minuty myślałem.^^
Spoiler: Ważysz razem 1 czekoladę z linii pierwszej, 2 z drugiej, 3 z trzeciej itd. wynik z końcówką 10 ->linia 1, 20 -> linia 2, (...), 00 -> linia 10.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

0
(+0|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 29.03.2016 17:16:55
Anthro
Cytat z "Charlie": (Link »)
Też dałem odpowiedź że nie da się określić bo błędnie założyłem że nie wiemy czy Ania jest mężata czy nie. Ale jak słusznie Toboe zauważył, Spoiler: nie ma to znaczenia bo w obu przypadkach zawsze ktoś married będzie patrzył na kogoś unmarried

Jak już jesteśmy przy zagadkach logicznych to mi się bardzo ta podoba:

W fabryce czekolady pracuje 10 linii produkcyjnych. Na jednej z nich zepsuł się dozownik i tabliczka czekolady waży 110 zamiast 100 gram. Masz wagę do dyspozycji, ale możesz dokonać tylko jednego ważenia. Jak ustalić numer linii z wadliwym dozownikiem.


Podoba mi się Charlie daje zagadkę z czekoladą



Spoiler: Ważenie polega na położeniu czekolady i zdjęciu jej z tego co rozumiem. Więc jak zaczniesz kłaść po czekoladzie z każdej partii i dokładać (nie zdejmując poprzedniej) to wyjdzie że jedna będzie o 10 gram za duża
KOCHAM CIE I CHCE ZJEŚĆ TWOJE DZIECI <3
NIEDOROZWINIĘTE DZIECI SMAKUJĄ NAJLEPIEJ <3

1
(+1|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 30.03.2016 0:03:39
Lew
Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę, zgodnie z oczekiwaniami tylko 27% osób odpowiedziało poprawnie. Poprawną odpowiedź podał już Toboe wiec pozostaje mi tylko wrzucić filmik z omówieniem zagadki, ciekawostkami i wnioskami :) Według mnie najciekawsze jest to, że gdy jako możliwe odpowiedzi poda się tylko TAK i NIE to ludzie zadają sobie więcej trudu i dochodzą do poprawnej odpowiedzi zdecydowanie częściej :)
Na próbie 200 tys. osób poprawnie odpowiedziało 28% więc nie jesteśmy grupą wybitną ale jednak nieco ponad średnią :D

https://www.youtube.com/w...l=singingbanana

Bardzo polecam kanał singingbananan i numberphile - nawet osoby niezwiązane z matematyką znajdą tam wiele ciekawych filmików :)
Ostatnio edytowany przez Lew dnia 30.03.2016 0:05:37
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=pTpBcxIg-9A

Obiecuj tylko tyle, ile możesz dać. I dawaj więcej, niż obiecałeś.

1
(+1|-0)
Re: Zagadka logiczna
Wysłano: 30.03.2016 8:43:33
Anthro
Wiem, że trafiłem w ciekawe miejsce jak pieszy wątek jaki czytam po rejestracji konta zawiera filmik Jamesa xD
Jeśli znasz ten kanał, to pewnie oglądasz tez standupmaths Matta Parkera, ale jeśli jakimś cudem o nim nie słyszałeś to szczerze polecam!

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane