Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



3
(+3|-0)
Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 3.08.2018 9:23:13
Маaлая панда tzw. lichopand
Anthro
Tak czytając temat o powstaniu, przypomniała mi się pewna sytuacja.
Pewnego dnia, gdy wracaliśmy z ludźmi z uczelni do domu, wywiązała się między namii rozmowa na temat nazewnictwa ulic i dekomunizacji wszystkiego, a przede wszystkim stanęliśmy w końcu w tym wszystkim na placu Szewczyka w Katowicach, który sprawił nam pewien problem. Rozumieliśmy zachowanie miasta (a raczej tych, którzy to narzucili), że Wilhelm Szewczyk został uznany za Komucha i trzeba było go wyrzucić, ale był w tym jeden problem. Facet miał na swoim koncie sporo zasług dla Śląska i podobno świetnie pisał (niestety nie miałam okazju się przekonać), za co dostał nagrody. Czy jednak to, że był komuchem całkowicie go deklasyfikuje i trzeba uznać go za złego człowieka? Czy nie powinno się w takim razie nazwać tego placu nazwiskiem jakiegoś innego działacza śląskiego? I jak tak właściwie określić wartość człowieka w takim razie i jak robią to pojedynczy ludzie oraz społeczeństwo? A na jakiej podstawie Wy określacie wartość innych i czy w ogóle to robicie? I co ze sprawą oceniania Chińskich władz i całego tego systemu?
Ostatnio edytowany przez Anifel dnia 3.08.2018 9:30:33

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 4.08.2018 1:21:31
Królik (bialy)
Anthro
Piekło usłano dobrymi chęciami... ale nic więcej prócz nich nie mamy... a więc to one definiują wartośc człowieka.
Cytat:
Kiedy logika i proporcje
Opadły niechlujnie martwe.
A Biały Rycerz przemawia od tyłu.
I Czerwona Królowa jest pozbawiona głowy.
Pamiętaj co powiedział Suseł:
Karm swoją głowę
Karm swoją głowę!

1
(+1|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 4.08.2018 4:56:30
Rabbit
Anthro
Poruszyłaś Anifel bardzo ciekawy i interesujący temat, nad którym również wielokrotnie się zastanawiałem.

Każdą postać historyczną, tak samo jak i pospolitego człowieka możemy oceniać dwojako. Ja osobiście uważam, że za pozytywną, bądź negatywną oceną takiej persony odpowiada swoistego rodzaju "bilans". Już śpieszę wyjaśniać o co mi chodzi, biorąc na tapetę popularnego króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Jak wszyscy wiemy za panowania tego monarchy Polska urosła niemal trzykrotnie, staliśmy się silnym państwem, które tylko i wyłącznie od tego momentu rosło w siłę (aż do XVI wieku, który był uważany za złoty wiek Polski, ale potem wszystko szło już równią pochyłą w dół) i nie bało się stawać w szranki nawet z potężną ówcześnie Rusią. Z resztą jak to pisał Jan Długosz: "Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Natomiast o czym nie wszyscy wiedzą był on również gwałcicielem, burzliwym kochankiem, który raz po raz zdradzał swoje żony i okrył się wielką hańbą i tchórzostwem uciekając z pola walki. Czy to czyni go złym człowiekiem? W pewnym aspekcie tak, ale jego pozytywne dokonania przysłaniają wszystkie słabości, z którymi się mierzył podczas swojego życia. Dlatego pamiętamy go w samych superlatywach. To bilans zasług skłania społeczeństwo do pamiętania o nas w pozytywnym, bądź negatywnym świetle. To samo tyczy się każdego. Jacek Kaczmarski - bił żonę, alkoholik. Adam Mickiewicz - idiotyczna teza walki powstańczej, był również związany z frankizmem co było szkodliwym ugrupowaniem? Sektą? Do dzisiaj trudno mi ich nazwać, z resztą moja wiedza tutaj nieco zawodzi, bo ten temat traktuję jako swoistego rodzaju wybryk w tamtym okresie. No i w drugą stronę. Hitler - rewelacyjny akwarelista, bardzo dobry polityk. Stalin - skromny człowiek, popierał prostotę i wierność ideałom.

Bardzo podoba mi się, że zadajesz pytania, myślisz logicznie, dążysz do obiektywności. Starasz się zgłębić dany wątek, nie wystarczają ci ogólniki, oraz powierzchowne informacje, to bardzo dobra cecha, która jest rzadko spotykana, a wiele osób jej nie dostrzega. No bo kto taki idąc placem Szewczyka myśli sobie: "Dlaczego człowiek, który uważany jest za wrednego komucha ma swój plac? Co powoduje, że oceniamy go źle, przecież miał wiele zasług!". No i powstają pytania, zaczynają się filozoficzne dysputy i dogłębna wnikliwość, bardzo to lubię i szanuję!

Natomiast jak sama zauważyłaś Szewczyk był osobą dość kontrowersyjną, PRL rządził się własnymi prawami, ale aktywności w komunistycznym zakresie wybaczyć nie można, bo było to działanie na szkodę Polski. Mimo wszystko jednak swoje popiersie i plac Szewczyk dostał, słusznie zresztą. Miał wiele mrocznych okresów w swoim życiu, które przypłacił raczej negatywnym jego wspominaniem i znikomą znajomością większości obecnego społeczeństwa, co również jest właściwe.

Tutaj ponownie pojawia się ważna kwestia, chęć bycia zapamiętanym i wspominanym przez przyszłe pokolenia. Niektórzy osiągają to w sposób bestialski, krzywdząc innych, wyrządzając dużo szkód i stając się anty-przykładem. Inni dążą do odniesienia jak największego sukcesu w polityce, bądź jakiejś działalności, a elitę ciągnie do nauki, kreatywnych działań (np. wynalazków, literatury, muzyki itd.), które będą wartościowe dla innych.

Natomiast musimy się z jednym pogodzić, to nie od nas zależy, bynajmniej nie całościowo. To czy i jak zostaniemy zapamiętani, nie zależy od nas, ale od społeczeństwa i historyków, którzy będą kultywowali o nas pamięć, jeżeli okażemy się dostatecznie ważni i wywrzemy jakiś wpływ na świat. Zostają też osoby bliskie, takie jak rodzina. Ważne, żeby pracować na pamięć o nas, działać, bo to jest w życiu najważniejsze - praca. Bez niej nic nie osiągniemy, ani nie osiągnął by nikt wcześniej. Dlatego tak ważne są jakieś zasady i reguły postępowania, bo to pozwala nam nie zwariować i porządkuje jakoś naszą moralność w tej i wielu innych kwestiach.

Jak to napisał Walt Whitman: "Trwa wielka sztuka, a ty możesz dopisać swój wers" i tego życzę każdemu aktorowi na tej scenie, żeby dialogi były bardziej przemyślane, a role każdego z nas pierwszoplanowe. Jak się nie uda, to trudno. Zawsze możemy się pocieszyć tym, iż się staraliśmy ;)

P.S. Chiny to całkiem odrębny temat, kulturowy i antropologiczny, ale szczerze nie chce mi się poruszać tego tematu :-Pk

P.S.S. To wszystko tyczy się pamięci ogółu społeczeństwa, jest skrajnie subiektywne. Przecież są osoby, które uważają, że Piłsudski był złym, skrajnie apodyktycznym draniem, co jest głupotą straszną. Na to też nie mamy wpływu i nie powinniśmy się tym zadręczać. Kształtujmy dookoła siebie taką rzeczywistość, jaką chcemy, aby zastały nasze dzieci, bądź przyszłe pokolenia. Wiąże się to również z pamięcią, nic nie poradzimy ,że jest więcej głupich, aniżeli mądrych.

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 5.08.2018 0:49:27
Królik (bialy)
Anthro
Bilans... Ocenianie ludzi przez bilans jest slabe. Taki bilans możemy wystawiac tylko w odniesieniu do czegoś. Bo co jest ważniejsze... świetne pisanie? czy może bicie żony? Ja obstaje nadal przy tym aby oceniać poprzez checi. Nie czcić za chęci bo to głupota. Oceniać przez ich pryzmat... Bo są rzeczy ktorych nie wyważymy i są pechowcy ktorym się nic nie udaje... oni nie zasługują na to by być pamietani przez bliskoch jako najgorsze zło tego świata.
Cytat:
Kiedy logika i proporcje
Opadły niechlujnie martwe.
A Biały Rycerz przemawia od tyłu.
I Czerwona Królowa jest pozbawiona głowy.
Pamiętaj co powiedział Suseł:
Karm swoją głowę
Karm swoją głowę!

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 5.08.2018 2:39:40
Rabbit
Anthro
Polecam poczytać Twardowskiego. Praca się liczy, a nie chęci, niestety takie są brutalne prawidła tego świata.
No właśnie bilans w stosunku do wkładu w ludzkość, świat.
Nie mi oceniać co jest ważniejsze, ale każdy ma skazy, ważne, żeby starać się je likwidować, bądź minimalizować. Do tego świetnie nadają się te dobre, pożyteczne uczynki. Zresztą osoba inteligenta jest świadoma swoich wad. Kaczmarski wiedział, że źle robi bijąc żonę pod wpływem alkoholu. Zresztą cytat wprost z jego piosenki: "Ja nienawidzę siebie kiedy tchórzę, gdy wytłumaczeń dla łajdactw szukam swych".

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 5.08.2018 17:09:07
Królik (bialy)
Anthro
Cytat z "PablowskyPL": (Link »)
Polecam poczytać Twardowskiego. Praca się liczy, a nie chęci, niestety takie są brutalne prawidła tego świata. .

Tak tak TAAK! Ale to wartość dla spoleczeństwa... czysto statystyczna. A wartość dla rodziny? Przyjaciół? Nigdy nie miałeś fajnego kolegi ktoremu wszystko się wykrzaczyło ale nadal go lubiles bo byl wartościowy jako osoba? Tylko był głupi (w sęsie bez wiedzy ale umiał wyciągać wnioski i potrafił słuchać z zaciekawieniem a nawet pytać lub gdy coś wiedział to coś dorzucił do dyskusji) Tylko teraz pytanie... Ile warta jest wartość dla rodziny przyjaciół?
Cytat:
Kiedy logika i proporcje
Opadły niechlujnie martwe.
A Biały Rycerz przemawia od tyłu.
I Czerwona Królowa jest pozbawiona głowy.
Pamiętaj co powiedział Suseł:
Karm swoją głowę
Karm swoją głowę!

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 5.08.2018 17:39:38
Koń
Anthro
Cytat z "Lismorficzny": (Link »)
Ale to wartość dla spoleczeństwa... czysto statystyczna. A wartość dla rodziny? [...] Ile warta jest wartość dla rodziny przyjaciół?


Niewiele, jeśli jesteś dla rodziny jesteś miłym wujaszkiem, a publicznie jesteś np. sędzią skazującym niesłusznie na śmierć, bo tak ci państwo każe. To nie jest przykład oparty o jakąś osobę, po prostu przykład sytuacji.
Ostatnio edytowany przez Koyot dnia 5.08.2018 19:44:49

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 5.08.2018 19:21:28
Królik (bialy)
Anthro
Racja. Nic nie dodam nic nie ujmę.
Cytat:
Kiedy logika i proporcje
Opadły niechlujnie martwe.
A Biały Rycerz przemawia od tyłu.
I Czerwona Królowa jest pozbawiona głowy.
Pamiętaj co powiedział Suseł:
Karm swoją głowę
Karm swoją głowę!

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 7.08.2018 0:39:48
mrau :3
od siebie moge dodać film ,,gladiator,,
marek aureliusz zastanawiał sie tam jak zostanie zapamiętany ,wygłosił ciekawy monolog
w sumie nie on tylko aktor jego grający ...mniejsza ^^
pada fajny cytat ...nasze czyny za zycia brzmią echem w wieczności
ale gladiatora raaaaczej każdy zna i już widział więc moge polecić wam to
https://www.youtube.com/watch?v=-YZOLfngJ0E
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=-YZOLfngJ0E

Cytat:
Nie szukaj tego czego nie chcesz znaleść i nie pytaj o to czego nie chcesz wiedzieć :rollk:
Generalnie to nie wchodź w historie przeglądarki ...twój mózg tego niewytrzyma :-/k

0
(+0|-0)
Re: Jak liczyć wartość człowieka?
Wysłano: 7.08.2018 0:55:23
Królik (bialy)
Anthro
Cytat z "Verni ^^": (Link »)
od siebie moge dodać film ,,gladiator,,
marek aureliusz zastanawiał sie tam jak zostanie zapamiętany ,wygłosił ciekawy monolog
w sumie nie on tylko aktor jego grający ...mniejsza ^^
pada fajny cytat ...nasze czyny za zycia brzmią echem w wieczności
ale gladiatora raaaaczej każdy zna i już widział więc moge polecić wam to
https://www.youtube.com/w...LfngJ0E


Według mnie brzmią tylko gdy są istotne... Takie szare zwierzątka jak my zginą w dziwnych eonach
Cytat:
Kiedy logika i proporcje
Opadły niechlujnie martwe.
A Biały Rycerz przemawia od tyłu.
I Czerwona Królowa jest pozbawiona głowy.
Pamiętaj co powiedział Suseł:
Karm swoją głowę
Karm swoją głowę!

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane