Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   1 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym



Offline
inż. Toboe
3
(+3|-0)
ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 13.08.2018 13:19:52
Irbis
Bestia
Jakie macie doświadczenie z osobami z zaburzeniami psychiki? Może sami jakieś macie, to wtedy jak te zaburzenia wpływają na Wasze życie? Zauważacie u siebie objawy ADHD, Zespołu Aspergera, lęki, depresję, mutyzm wybiórczy czy co tam jeszcze? Jak takim osobom najlepiej pomagać, jak wobec nich się zachować, po czym poznać?
Ciekawe jest to, że dla przykładu osoby chore na Zespół Aspergera mogą w miarę normalnie funkcjonować i nie zdawać sobie sprawy z tej choroby. Jest to coś jak "delikatny autyzm" - trudność ze zrozumieniem przenośni, ukrytych znaczeń w wypowiedziach, rozumienie wypowiedzi zbyt dosłownie, obsesyjne skupianie się na jakimś temacie. "Czy możesz przyjść o 9?" niekoniecznie dla takiej osoby oznacza "przyjdź o 9 jeśli możesz".


Sam miałem styczność z wieloma osobami o różnych schorzeniach. ADHD, Alzheimer, Zespół Aspergera.


Side note: Polecam grę "HellBlade: Senua's Sacrifice". Robiona we współpracy z osobami cierpiącymi na psychozę, która odwzorowuje świat widziany przez chorą.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

4
(+4|-0)
Re: ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 13.08.2018 20:05:09
Lew
Anthro
Od lat choruję na nerwicę lękową. Tragizm. Nie jestem sobą, rezygnuję z wielu rzeczy, codziennie walczę z demonami w swojej głowie, odcinam się od ludzi, życie przecieka mi przez palce.
Ostatnio edytowany przez Ray dnia 13.08.2018 20:05:42
Jutro... Będzie futro

5
(+5|-0)
Re: ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 14.08.2018 10:03:44
Маaлая панда tzw. lichopand
Anthro
Miałam dosyć sporo styczności z takimi osobami, choć bardziej chodzi mi o zaburzenia osobowości wszelakiej maści (z Aspergerem, autyzmem itp. już znacznie mniej). I tu muszę podkreślić jedną rzecz. Nie ma czegoś takiego, jak wyryte postępowanie. Sama nie jestem w tym temacie czysta i gdy np. wewnętrznie jadę psychiką po betonie, to ostatnie, co chcę usłyszeć to "co mam zrobić?", albo jakieś wyuczone zdanka bez jakiegokolwiek znaczenia. Nie jesteśmy grą z instrukcją obsługi, gdzie trzeba wpisać dobry kod, albo tajne góra, dół, dół, lewo, prawo. Owszem, każdy ma swoje upodobania, np. lubi się przytulić, gdy jest mu smutno, ale to nie oznacza, że teraz trzeba tulić wszystkich schizofreników i zawsze podziała. Każdy jest oddzielną jednostką i trzeba poczuć daną osobę. Tak więc nie pytaj, spróbuj coś zrobić, a przekonasz się czy działa, ale nic na siłę. No i nauczyć się dwóch rzeczy. Nie zakładać, że tej osobie kiedyś przejdzie. Nie akceptujesz w tym momencie, to nie ma sensu dręczyć tej osoby i samego siebie. Choroba psychiczna to nie jest kaprys, który potem się zmieni. To jak oczekiwać od kogoś, że nagniesz go do swoich ramek i będzie szczęśliwy. Albo nie będzie szczęśliwy, albo go nie nagniesz. I nie na wszystko możesz coś zaradzić. Czasem po prostu zostaje bezsilność. Można tylko stać i obserwować. Wszystko to nie dotyczy takich rzeczy jak np. fobie. Z tym łatwiej jest walczyć i są na to sposoby, niż np. ze schizofrenią, dwubiegunówką, borderem itp. co bardziej miałam na myśli. No dobra, muszę przyznać, że w niektórych momentach są te tzw. góra, dół, lewo, prawo, ale często trzeba dobrze poznać osobę lub z nią "pracować". Dobrym przykładem jest tu rozmowa z przyszłym, potencjalnym samobójcą. W ekstremalnych warunkach jest kilka sposobów, pasujących do większości z nich, by ich wyciągnąć, ale zazwyczaj są one dosyć brutalne i ryzykujesz tym, że to będzie ostatni kontakt, bo już więcej się do ciebie nie odezwie. A co do pracowania z kimś, mam tu na myśli bramki. Cholernie niebezpieczna rzecz, ale jakże pomocna. Robi się je na zasadzie prostego triku, który jest używany np. na psach, gdy się je szkoli, albo widać na filmikach w internecie. Prosta zasada, łączenie emocji z daną rzeczą, dźwiękiem, ruchem, czymkolwiek. Powiedzmy, że w momencie, gdy ktoś jest szczęśliwy dajemy mu dokładnie takie same ciastko. Po jakimś czasie mózg połączy uczucie z przedmiotem i gdy wręczymy mu to ciastko w czasie smutku, człowiek poczuje się lepiej. Taki mały trik.

1
(+1|-0)
Re: ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 14.08.2018 21:00:09
Husky
Anthro
Zespół Aspergera, miewam wszystkie jego objawy, choć nie został u mnie zdiagnozowany przez specjalistę.
Dość niedawno bo około miesiąca temu poznałem i odkryłem, że mam większość objawów Nerwicy Lękowej.
Jednak w obu przypadkach bywa różnie, są dni, kiedy praktycznie nie miewam żadnych objawów a czasami, a czasami prawie wszystkie.
Close your eyes and count to Seven, when you wake you'll be in heaven!

1
(+1|-0)
Re: ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 19.08.2018 20:26:44
Lew
Anthro
Cytat z "Pietras": (Link »)
Zespół Aspergera, miewam wszystkie jego objawy, choć nie został u mnie zdiagnozowany przez specjalistę.
Dość niedawno bo około miesiąca temu poznałem i odkryłem, że mam większość objawów Nerwicy Lękowej.
Jednak w obu przypadkach bywa różnie, są dni, kiedy praktycznie nie miewam żadnych objawów a czasami, a czasami prawie wszystkie.

U mnie podobnie, raz lepiej, raz gorzej. Sporo zależy od tego, co aktualnie dzieje się w moim życiu. Czasem jakoś w miarę normalnie udaje mi się funkcjonować, a czasem mam takie jazdy, że nie jem, nie śpię i w ogóle czuję się jak shit. Do tego dużo czasu spędzam w pracy i za mało odpoczywam, co też nie jest najlepsze dla zdrowia.
Jutro... Będzie futro

2
(+2|-0)
Re: ADHD, Zespół Aspergera, zaburzenia psychiczne
Wysłano: 20.08.2018 4:29:42
Husky
Anthro
Z tego samego powodu jestem teraz na l4, organizm nie wytrzymał nagłej zmiany godzin pracy z nocnych na dzienne i od miesiąca funkcjonuję jak shit.
Close your eyes and count to Seven, when you wake you'll be in heaven!

 Aby pisać należy być zalogowanym


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane