Zmień fonty Zmień rozmiar

Przeglądający wątek:   11 Anonimowi

 Aby pisać należy być zalogowanym

<<1...9101112131415...19>>


1
(+1|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 8:52:37
Kangur
Anthro
Cytat z "Wolfheart": (Link »)
Sharpy, my mamy w ogole inną kulturę rozmowy w internecie. Czytałeś kiedyś zagraniczne serwisy? Tam ludzie głównie sobie dziękują, zgadzają się z czyjąś opinią, jak sie nie zgadzają, to polemizują. Potem dziękują sobie za info.

Wiem że za płotem trawa zieleńsza zawsze, zastosowałem duże uogólnienie, ale taki jest mój odbiór.


Widziales kiedys komentarze na YT? :D

2
(+2|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 8:55:54
Uncia Hortensis
Rabatka
Szczurex napisał, że nie ma idealnego rozwiązania. Zgodzę się, ale chciałbym dostępne nam opcje przedyskutować.
Każdy niech swoją sugestie uzasadni, a inni powiedzą czy również widzą w niej te same zalety i wady, czy też są jakieś inne, których autor nie przewidział.

Z mojej strony: Same plusy (w modyfikacji by Dam_)
Zostawić jedynie plusy. Wszystkie dotychczasowe minusy zamienić na plusy.
Wady: Osoby "nielubiane" będą nagle "lubiane". Przestanie być możliwym wyrazić anonimowo dezaprobatę. Dalej jest możliwym robić +1 zamiast zabrać głos.
Zalety: "Anonimowi minusikatorowie" zostaną zrobieni w jajo, a cała ich praca pójdzie na marne. Jedyny powód dramowania o karmę zniknie, bo zawsze powodem były minusy. Mało pracochłonna implementacja. Nowych nie będą już odstraszać oceny, a jedynie niemili użytkownicy :-Pk



Cytat z "Szczurex": (Link »)
Hm... Na reddicie jest tak że karma ma zawsze plus i minus, ale na komentarzach jest tylko końcowy balans łącznej karmy czyli zamiast:
1 (+2|-1)
Byłoby widoczne tylko:
1 punkt
Tak bardzo sprzeciw. Już lepiej zostawić to co jest niż tak psuć. Chcesz sumę? Jest obok każdego posta przecież i tak. Widoczność poszczególnych głosów jest dużo praktyczniejsza. Post "1 punkt" może być +2|-1, +1, +11|-10, etc. Bez ogólnej ilości ocen nie jesteś w stanie powiedzieć czy coś jest kontrowersyjne, czy po prostu jedna osoba tak sobie kliknęła.


Cytat z "dam_": (Link »)
Swoją drogą można wynagrodzić poszkodowanym te miesiące pełne wylanych łez i obgryzionych ze strachu paznokci, zamieniając ich minusy w plusy. xd Sprawiedliwość! :p
Równie genialnie zły plan co sama karma. Jestem za. Nikt nie straci na tym poza osobami, które wszystkich nienawidzą. Wtedy będą musieli panicznie cofać wszystkie minusy :lolk:


Cytat z "Ryan": (Link »)
Cytat z "Wolfheart": (Link »)
Sharpy, my mamy w ogole inną kulturę rozmowy w internecie. Czytałeś kiedyś zagraniczne serwisy? Tam ludzie głównie sobie dziękują, zgadzają się z czyjąś opinią, jak sie nie zgadzają, to polemizują. Potem dziękują sobie za info.
Ty chyba jakąś alternatywną wersję internetu masz...
Pewnie bazuje to na tym forum, gdzie albo napiszesz "so hot, thx for sharing" albo dostajesz bana. ;-)k


Cytat z "Ingo": (Link »)
Tak bardzo nikogo nie obchodzą te plusy i minusy, że naprodukowaliscie o nich milion postów :rollk:
Kolejny mądry. Jeżeli nikogo nie obchodzą, to czemu się wypowiadamy? Jeżeli Ciebie nie obchodzą? To czemu zabrałeś głos w dyskusji o tym? Żeby powiedzieć, że jesteś lepszy bo się tym nie przejmujesz? Super. Dzięki za wartościowy wkład w rozmowę.


Cytat z "sharpy": (Link »)
Dawniej ktoś napisał że się podoba, że ciekawe, jakąś opinię wyraził... a teraz? +1.
Plaga wygodnictwa i pokolenia instant gratification. Wciśnięcie "tak" lub "nie" daje taki sam dopływ radości do mózgu co zabranie głosu, a zajmuje sto razy mniej czasu. Jak się już raz do tego przyzwyczai to ciężko później przejść na mniej stymulujące i wolniejsze dyskusje.
Myr

3
(+3|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 9:57:27
Arachne
Taur
@f156040
można wynagrodzić poszkodowanym te miesiące pełne wylanych łez i obgryzionych ze strachu paznokci, zamieniając ich minusy w plusy

@f156057
Zalety: "Anonimowi minusikatorowie" zostaną zrobieni w jajo, a cała ich praca pójdzie na marne. Jedyny powód dramowania o karmę zniknie, bo zawsze powodem były minusy. Mało pracochłonna implementacja. Nowych nie będą już odstraszać oceny, a jedynie niemili użytkownicy :-Pk

Czy was do reszty pogrzało? Zdajecie sobie sprawę z rozmiaru shitstormu jaki to wywoła? I to ja będę główną ofiarą. Nie jestem w stanie podjąć takiej odpowiedzialności.

@f156057
Plaga wygodnictwa i pokolenia instant gratification. Wciśnięcie "tak" lub "nie" daje taki sam dopływ radości do mózgu co zabranie głosu, a zajmuje sto razy mniej czasu. Jak się już raz do tego przyzwyczai to ciężko później przejść na mniej stymulujące i wolniejsze dyskusje.
Pójdę o krok dalej. Napisanie kontrowersyjnego komentarza jest dla niektórych równie stymulujące. Szansa na to, że możesz dostać minusy za opinię może wywołać pewien dreszczyk emocji. Taka swoista radość z wtykania kija w mrowisko.

Główny problem większości udzielających się w tym wątku polega jednak na tym, że karma stałą się obosieczną bronią, a minusy są nadużywane, zwłaszcza w neutralnych dyskusjach.

W dyskusji przewinęły się w zasadzie dwie propozycje modyfikacji.
  • Wyłączenie możliwości dawania minusów w ogóle.
  • Upublicznienie głosów.
(albo jakaś tam ich kombinacja)

Wspomnieliście też reddita. Tak się składa, że to właśnie była moja inspiracja przy dodawaniu tego całego systemu karmy. Na reddicie istnieje jednak kilka dodatkowych mechanizmów które warto wspomnieć (i dodać). Nie mówię, że tak właśnie zrobię, ale daję to pod dyskusję jako jedną z możliwości.
  • Niezliczanie głosów poniżej zera. W dalszym ciągu były by w bazie ale np post który ma więcej minusów niż plusów byłby wyświetlany jako np 0 (2|-2). Wystawienie kolejnego plusa zrównało by go automatycznie z minusami tworząc 0 (3|-3).
  • Ukrywanie wyniku przez jakiś czas (30min?) od wysłania posta. W założeniu ma zapobiec masowemu plusowaniu lub minusowaniu.
  • Ukrywanie prawdziwego wyniku przez dodawanie losowych plusów i minusów. Wynik końcowy jest w dalszym ciągu zgodny z wynikiem faktycznym, wyświetlane są jednak dodatkowe plusy i minusy. W założeniu jest to uzupełnienie systemu cichych banów. Spambot zostaje zbanowany, wciąż jednak widzi swoje posty i dostaje głosy. Marnuje zatem swoje zasoby na de facto nieaktywne już konta. Ma to jednak też efekt uboczny. Userzy który dostają automatyczne minusy przestają się dziwić, że jakieś dostają. Nawet za w pełni pozytywne posty, które nie powinny dostać żadnego (chyba, że od totalnych dupków). Niweluje to jednak jakąkolwiek przydatność rozbicia głosów na plusy i minusy.
  • Każdy user dostaje z automatu jeden plus od samego siebie za napisanie posta. Zachęca to do pisania postów w ogóle. Nawet jeśli post jest neutralny i niezauważony dostaje on chociaż ten jeden plus za effort. Wada: zachęca to do pisania bzdurnych i bezsensownych postów byle tylko nabić licznik.

Zapewniam jednak, że jaka by nie była moja końcowa decyzja to głosy już oddane, upublicznione nie zostaną. Zgodnie z moją zapowiedzią na samym początku wprowadzania karmy.

0
(+0|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 10:28:32
Kitsune
Zmiennokształtny
Niezliczanie głosów poniżej zera. W dalszym ciągu były by w bazie ale np post który ma więcej minusów niż plusów byłby wyświetlany jako np 0 (2|-2). Wystawienie kolejnego plusa zrównało by go automatycznie z minusami tworząc 0 (3|-3).

jestem za.

1
(+2|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 10:42:01
Kot
Zmiennokształtny
Wydaje mi się, że wyolbrzymiasz kwestię zamiany minusów w plusy, która IMO w ogólnym rozrachunku wywoła raczej ogólne rozbawienie i ♥♥♥♥♥♥ jedynie anonimowych minusikatorów.

Swoją drogą nie rozumiem, czemu tak usilnie trzymamy się tej karmy (zwłaszcza tych minusów, które są bolączką dla sporej części polfursowiczów, o czym dajemy znać od kilkunastu stron tego wątku) i bawimy się w te półśrodki - (czasowe) ukrywanie wyników, siakieś zliczania, niezliczania... I na co to? Futra są zmęczone tą karmą, zwłaszcza minusami.
Ostatnio edytowany przez dam_ dnia 3.12.2013 10:59:48
Jestem niebieskim kotem, i to jest OK.

-3
(+0|-3)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 11:20:07
Arachne
Taur
Swoją drogą nie rozumiem, czemu tak usilnie trzymamy się tej karmy

Bo karma jest systemem automoderacji która w założeniu ma promować treści podobające się większości. Jako taka spełnia swoje zadanie.

Offline
inż. Toboe
6
(+6|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 11:31:25
Irbis
Bestia
Też jestem za zamianą minusów w plusy. I bawi mnie taka możliwość, zamiast denerwować.
Często minusowane są posty przez niezgadzanie się z ich treścią zamiast za brak wkładu w rozmowę. Natomiast plusowane są posty mające na celu wyśmiać kogoś lub grupę osób, plusowane są żarty i drwiny, póki nie są kierowane w naszym kierunku. W związku z tym karma nie spełnia zadania jako automoderacja.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

2
(+2|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 11:39:52
Arachne
Taur
Ok, to może totalnie ufejsbukowienie głosów?

Wyłącznie plusy (to czy odwracać minusy odłóżmy na potem), upublicznienie głosów przy postach (jakaś lista pod belką tytułową?) oraz lista w profilu prezentująca ostatnie rozdane plusy.

Offline
inż. Toboe
3
(+3|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 11:44:26
Irbis
Bestia
Czy jawne to nie wiem, może w sumie być, będzie widać kółka wzajemnej adoracji. A co do zamiany - na + to może ankieta?
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

3
(+3|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:06:41
Kot
Zmiennokształtny
Jeżeli naprawdę mamy iść w ocenianie postów, to również jestem za plusowym systemem, jednak stawiam na niejawność. Mam wrażenie, że w przypadku niektórych osób jawne głosowanie doprowadziłoby do wymuszonego przyznawania plusików ("plusy dali wszyscy z mojego kółka, więc dam i ja" i tym podobne). Poza tym znam siebie i wiem, że będę sprawdzał te głupie tabelki, więc oszczędź mi nałogów. x3

W zasadzie miałem Ci napisać to w PMce, bo ogólnie nie lubię takiego publicznego lizania dupy, ale zainspirowany przez Fumę uznałem, że trzeba publicznie podziękować Ci za wkład w rozwój forum. O ile moim zdaniem karma więcej szkodzi i promuje kumoterstwo, to jednak zmiany zawsze są mile widziane i świadczą o rozwoju forum. Złe decyzje zawsze można odkręcić i jakoś poprawić. Myślę, że taka ściana żalu i jęczyzmów może skutecznie zniechęcić do robienia czegokolwiek, dlatego należy Ci się pochwała.
Jestem niebieskim kotem, i to jest OK.

3
(+3|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:15:00
byk
Anthro
Cytat z "DarkV": (Link »)
Swoją drogą nie rozumiem, czemu tak usilnie trzymamy się tej karmy

Bo karma jest systemem automoderacji która w założeniu ma promować treści podobające się większości.


... to sa bardzo, bardzo zle zalozenia.
O furries let's go down
Let's go down, come on down
Come on furries, let's go down
Down in the river to play

2
(+2|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:27:07
Smok Serwisowy
Cytat z "Mino": (Link »)
Cytat z "DarkV": (Link »)
Swoją drogą nie rozumiem, czemu tak usilnie trzymamy się tej karmy

Bo karma jest systemem automoderacji która w założeniu ma promować treści podobające się większości.


... to sa bardzo, bardzo zle zalozenia.


zgodnie z tym założeniem najbardziej niepodobającą się rzeczą w historii polfursa jest obecnie podwójny post inga
"Właśnie - dużego masz? :D"

trzeba się będzie naprawdę nieźle postarać, żeby to przebić xd
Ostatnio edytowany przez Smok dnia 3.12.2013 12:34:57
I'm Winston Wolfe.
I solve problems.

0
(+0|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:44:17
Arachne
Taur
Cytat z "Mino": (Link »)
Cytat z "DarkV": (Link »)
Swoją drogą nie rozumiem, czemu tak usilnie trzymamy się tej karmy

Bo karma jest systemem automoderacji która w założeniu ma promować treści podobające się większości.


... to sa bardzo, bardzo zle zalozenia.


To są bardzo liberalne założenia. Alternatywą jest totalitarny banhammer.

Offline
inż. Toboe
-1
(+1|-2)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:51:20
Irbis
Bestia
Rozumiem, że częstotliwość banów zmalała, odkąd jest karma?
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

2
(+2|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 12:56:02
Arachne
Taur
Tak. Nie tylko częstotliwość banów. Ogólnie zmniejszyło to ilość ingerencji moderatorów.

3
(+3|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:00:42
Kot
Zmiennokształtny
Okej, ale nie wynika to ze szczerej kultury wypowiedzi futrzaków, tylko ze strachu przed dojebaniem minusa. Myślę, że nie tędy droga...
Ostatnio edytowany przez dam_ dnia 3.12.2013 13:04:50
Jestem niebieskim kotem, i to jest OK.

Offline
inż. Toboe
1
(+2|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:01:00
Irbis
Bestia
...i ilość aktywnych użytkowników też zmalała. >] Ale idąc tym tokiem najlepiej zniechęcić do pisania wszystkich. Brak postów=brak problemów.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

2
(+2|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:14:15
Arachne
Taur
Zastoje w dyskusjach były i przed karmą. To nie jest nowa rzecz.

Nie bronię obecnego systemu. Chcę go zmienić. Nie chcę go tylko porzucać w całości.

Na razie dojrzewają mi w głowie dwie drogi rozwoju:
  • Facebook
    • Same plusy.
    • Widoczni głosujący.
    • Widoczne w profilu ostatnie lubiane posty, obrazki itd.
  • Reddit
    • Minusy odcinane przy zerze.
    • Każdy ma darmowego plusa za post (chodzi tu o to, żeby chociaż ten jeden minus był widoczny).
Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 3.12.2013 14:28:58

Offline
inż. Toboe
0
(+1|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:18:27
Irbis
Bestia
Za facebookowym.
Redditowy jest spamorodny.
I ankieta co z dotychczasowymi minusami.
Jam jest Toboe, Wyjący Irbis.

1
(+1|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:26:20
Pies
Walarro Mutto
Cytat z "DarkV": (Link »)

  • Reddit
    • Minusy odcinane przy zerze.
    • Każdy ma darmowego plusa za post (chodzi tu o to, żeby chociaż ten jeden minus był widoczny).


A jak to będzie wpływać na faktyczną ilość minusów na koncie. Przy zliczaniu do statystyki ogólnej w profilu będą wzięte pod uwagę wszystkie minusy czy tylko te do których zadziałało z zerowanie?
Prawdziwego faceta poznaje się nie po tym jak skończył, tylko po tym jak nie zaczął ;]

2
(+3|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:28:24
Tygrys z Cheshire
Anthro
PERMABAN
http://www.youtube.com/watch?v=hbjYVguijNQ

Dla wszystkich którzy "leją" na minusy.
Załączone filmiki Youtube:
  https://www.youtube.com/watch?v=hbjYVguijNQ

"Well! I've often seen a cat without a grin," thought Alice; " but a grin without a cat! It's the most curious thing I ever seen in my life!"

-1
(+0|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:29:12
Arachne
Taur
@f156081
W ogólnych statystykach też będą odcięte na zasadach per post.

Druga sprawa czy ma to działać retroaktywnie? Ale to tak samo dyskusyjny temat jak to czy odwracać minusy w stylu facebookowym.
Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 3.12.2013 13:30:52

1
(+1|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:46:24
PERMABAN
Też jestem za fejsbukowym rozwiązaniem (skoro są tylko dwie propozycje). Jawne plusy byłyby miłe.
Minusy w tym rozwiązaniu po prostu do kosza. po co je zamieniać na plusy? Myślę, że zabawnie by było wszystkie wystawione przez kogoś minusy odjąć od sumy plusów - mam np 1000 plusów, ale wystawiłam ogółem 500 minusów, więc zostaje mi 500 plusów na koncie. Ale to chyba zbyt pracochłonne : P

-1
(+0|-1)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:48:53
Pies
Walarro Mutto
Cytat z "DarkV": (Link »)
@f156081
W ogólnych statystykach też będą odcięte na zasadach per post.

.
Czyli w tym przypadku nie będzie można obniżyć karmy, za każdy post będzie można wyjść na plus albo na zero. Hmm..


Cytat z "DarkV": (Link »)
Druga sprawa czy ma to działać retroaktywnie? Ale to tak samo dyskusyjny temat jak to czy odwracać minusy w stylu facebookowym.


Moim zdaniem to średni pomysł.

A co do wprowadzenia samych plusów, to czy nie zrobi tu się za słodko i nie będzie nadmiernego "rzygania tęczą" ?
Prawdziwego faceta poznaje się nie po tym jak skończył, tylko po tym jak nie zaczął ;]

0
(+0|-0)
Re: System Karmy > krytyka
Wysłano: 3.12.2013 13:50:34
Arachne
Taur
A co do wprowadzenia samych plusów, to czy nie zrobi tu się za słodko i nie będzie nadmiernego "rzygania tęczą" ?

Właśnie mam obawy, że będzie odwrotnie. Zamiast wystawić anonimowego minusika będziemy się obrzucać gównem. A za minusiki będą robiły plusiki dla obrzucającego.
Ostatnio edytowany przez DarkV dnia 3.12.2013 13:51:39

 Aby pisać należy być zalogowanym
<<1...9101112131415...19>>


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków.
Możesz przeglądać wątki.
Nie możesz dodawać odpowiedzi.
Nie możesz edytować swoich postów.
Nie możesz kasować swoich postów.
Nie możesz dodawać ankiet.
Nie możesz głosować.
Nie możesz dodawać załączników.
Nie możesz pisać bez weryfikacji.

Wyszukiwanie zaawansowane